Palangos gintaro muziejus keliamas naujam gyvenimui

Palangos gintaro muziejus keliamas naujam gyvenimui

Pusę amžiaus, nuo pat įsteigimo 1963 metais, iš esmės neremontuoti rūmai, po kapitalinės rekonstrukcijos išplės erdves, puikuosis prabangiu varinės skardos stogu, nauju parketu, durimis, elektronine bei santechnine įranga ir kitais elementais.

Be to, šiuolaikiškai ir moderniai įrengtas pastatas ir jo prieigos bus pritaikyti priimti turistus, rengti aukšto valstybinio lygio konferencijas bei įvairius kultūrinius renginius. Į rūmų ekspozicijų sales lengvai pateks ir neįgalieji - jiems bus skirti specialūs įėjimai, liftas ir kiti patogumai. Iš viso vienu metu muziejus galės priimti 2 tūkstančius lankytojų, šiuo metu rūmai pajėgūs priimti apie 300-500 žmonių.

Rūmų būklė apgailėtina

Didelio ir gražiai tvarkomo Palangos botanikos parko juosiami rūmai - Lietuvos dailės muziejaus (LDM) padalinys. Pasigrožėti gintaru kviečia 15 salių, kuriose nuolat rodoma daugiau nei 4 tūkst. eksponatų, unikali inkliuzų kolekcija, muziejaus rinkiniuose yra sukaupta apie 29 tūkst. gintaro ir kitų vertybių. Tiškevičių rūmų koplyčioje pastaraisiais metais organizuojamos įvairios dailės parodos, terasoje vasarą jau trys dešimtmečiai vyksta „Nakties serenadų“ koncertai, kultūriniai renginiai kviečia ir į rūmų Židinio menę.

Kosmetinis rūmų remontas ir kai kurie būtini tvarkymo darbai buvo atlikti neseniai - pakeisti langai, atnaujinta ekspozicijų įranga, prieš įėjimą į muziejų išlietos vazos. Tai kainavo 2,9 mln. litų. Projektas 2009-2011 metais įgyvendintas iš ES struktūrinės paramos lėšų pagal Sanglaudos skatinimo programą. Kapitalinė rekonstrukcija pagal projektą „Palangos gintaro muziejaus reprezentacinių rūmų restauracija ir pritaikymas šiuolaikiniams kultūrinio turizmo poreikiams“ taip pat bus finansuojama iš minėto fondo -

iš viso tam skirta daugiau nei 4,4 mln. litų.

LDM skelbtą Gintaro muziejaus rekonstrukcijos konkursą laimėjo didelę tokių darbų patirtį turinti statybų bendrovė „Irdaiva“. Jos specialistai atlieka rekonstrukcijos ir restauracijos darbus V. Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje, Biržų pilies komplekse, Burbiškio dvaro ansamblyje, Kauno IX forto muziejuje, Telšių seminarijoje ir kituose kultūrinio paveldo bei visuomeninės svarbos objektuose.

Tiškevičių rūmuose irgi jau vyksta statybos darbai - šiuo metu išmontuojamos durys, ardomos pertvaros, parketas, ruošiamasi pagrindiniams darbams.

„Pastato būklė yra apgailėtina: pro stogą bėga vanduo, parketas vietomis išpuvęs ir išsiklaipęs, inžinerinė, elektros bei santechninė įranga pasenusi, nėra liftų. Verkiant reikia keisti visų aukštų perdangas, lubas, pertvarkyti palėpę ir rūsį“, - darbus vardijo UAB „Irdaiva“ Klaipėdos regiono vadovas Rolandas Šveikauskas.

Rekonstrukcija vyks dviem etapais

„Irdaivos“ Klaipėdos regiono vadovas sakė, kad pagal Projektavimo ir restauravimo instituto atliktą techninį projektą rūmų rekonstrukcija ir remontas suskirstyti į du etapus. Per pirmąjį bus pakeista viso stogo konstrukcija, jis apšiltintas ir uždengtas aukštos kokybės vokiška varine skarda, įrengtas lietaus nutekėjimas, sutvarkyta ir pritaikyta naudoti palėpė, pakeistos rūsio ir visų trijų aukštų perdangos, paklotas naujas parketas, įrengti trys liftai. Rūsys pasikeis neatpažįstamai - jame bus įrengta moderni konferencijų salė, tualetai, drabužinė, be to, rūmuose bus pakeista instaliacija, sumontuotos šiuolaikinės ryšių, signalizacijos, vaizdo stebėjimo, priešgaisrinės apsaugos sistemos, kanalizacija, vandentiekio, ventiliacijos, vėdinimo, šildymo tinklai bei kita įranga.

„Didžiąją dalį „juodų“ darbų planuojame užbaigti iki gegužės, t.y. iki vasaros sezono pradžios, kad turistai jau galėtų patogiai lankyti muziejų. Per rekonstrukciją muziejus nebus uždarytas, tačiau bus apribojimų patekti į kai kurias vietas. Turizmo įkarštyje numatoma darbų pertrauka, nes vasara tam labai palankus laikas. O nuo rugsėjo vėl eitume į vidų ir užbaigtume likusius darbus“, - aiškino R. Šveikauskas. Jau dabar rūmuose dirba apie 20 darbuotojų, o darbų įkarštyje dirbs daugiau nei 50 statybininkų. Pagal projekto pirmąjį etapą viską planuojama atlikti iki 2014-ųjų vasaros.

Projekto vadovo, Lietuvos dailės muziejaus investicinių projektų tarnybos vedėjo Gyčio Petrausko teigimu, Lietuvai ir Palangai labai pasisekė, kad Gintaro muziejaus pritaikymą šiuolaikinėms turizmo reikmėms 100 proc. finansuoja ES fondai. „Pagal techninį projektą viską darome iš esmės, be to, trečdaliu padidiname muziejaus erdvę - įrengiame cokolinį aukštą. Jame bus Baltijos kultūrinių susitikimų ir reprezentacinis konferencijų centras aukšto lygio susitikimams bei valstybės protokolo renginiams. Į rūmus kvies naujas įėjimas nuo rozariumo pusės - per jį lankytojai bus įleidžiami jau nuo šių metų vasaros sezono atidarymo“, - sakė G. Petrauskas.

Projekto vadovas pasidžiaugė, kad dėl statybų bendrovės „Irdaiva“ darbuotojų profesionalumo muziejaus svečiai gana greitai matys esminius pasikeitimus ir galės naudotis įvairiais patogumais - keltis liftais, be spūsčių pakliūti į sanitarines zonas, atsikvėpti ir daugiau laiko skirti pagrindiniam kultūriniam tikslui - pažinčiai su gintaru, grafų Tiškevičių rūmais bei jų aplinka.

Darbo sąlygos pagerės ir Gintaro muziejaus darbuotojams, gidams. Tikimasi, kad naujai suspindę rūmai ir lietuviškas auksas pritrauks dar daugiau lankytojų, ypač į Klaipėdą kruiziniais laivais atplaukiančių turistų iš viso pasaulio, pagyvins Palangos kurorto ir viso Baltijos pajūrio regiono kultūrinį gyvenimą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder