Nušveitus rūdis, paaiškės tikroji atrasto knechto kilmė

Nušveitus rūdis, paaiškės tikroji atrasto knechto kilmė

Danės upės dešiniajame krante, rekonstruojamo Pilies tilto statybininkų iškastas įspūdingo dydžio laivų švartavimuisi skirtas knechtas su metaliniu žiedu tapo dar vienu Klaipėdos unikumu, menančiu XIX a. jūrinio miesto istoriją.

Kaip dažnai atsitinka, autentiškas reliktas buvo rastas atsitiktinai, statybininkams kasant tranšėją lietaus nutekėjimo sistemai įrengti.

"Visas iš akmens, 120 cm skersmens, maždaug 130 cm aukščio knechtas turi geležinį, 56 cm skersmens žiedą, skirtą XIX a. II pusės burlaivių ir motorinių garlaivių lynams rišti. Mes knechtą jau atidengėme iki galo, tačiau jis toks masyvus, jog iš karto jo viso iškelti neįmanoma. Tad jeigu miesto vadovai priims sprendimą jį iškelti, ir skirs pakankamai lėšų specialiai technikai, mes dokumentuosime radinį ir jam bei jo aplinkai bus skirta archeologinė priežiūra", - sakė UAB "Statybų archeologija" vadovas Donatas Zubrickas, atlikęs žvalgomuosius darbus.

"Tuo klausimu jau esame informavę užsakovus - Savivaldybę, medžiagą perdavę paveldosaugininkui Vitalijui Juškai, kuris, mano žiniomis, ja jau yra pasidalinęs su Miesto ūkio skyriumi ir klausimas yra sprendžiamas", - sakė Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas.

Pasak specialisto, radinys turėtų likti toje pačioje vietoje, kur buvo aptiktas, tik iškeltas. Per amžius kilnojantis krantinės lygiui, knechtas liko metro gylyje, kaip ir šalia esantys granitiniai stulpeliai, kurie prieš porą metų krantinės tvarkymo metu buvo iškelti, nes iki tol matėsi vos jų galiukai.

"Panašus, tik su mažesniu geležiniu žiedu yra knechtas kitoje Danės pusėje, prie "Memelio" restorano, raudonų plytų sandėlyje ir jo žiedas yra įkaltas į natūralų akmenį, o naujai rasto knechto akmuo yra jau kiek apdorotas. Klaipėdoje panašių knechtų jau turime 3 ar 4 variantus, tik be žiedų", - sakė L. Kavaliauskas.

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas patikino, kad radinys Jūrinei valstybei ir miestui suteikia vertės ir orumo, patvirtina gilias jūrines tradicijas turinčios šalies statusą, tad vertas miesto vadovų ir visuomenės dėmesio. Nusipelnė būti matomas.

Dar reikia tyrimų

Pasak istoriko Dainiaus Elerto, 2009 m. Danės krante rastasis knechtas, gali būti kur kas senesnis už naująjį - galbūt iš XVIII a. pab. , bet likęs po plytelėmis. Kyšo tik metalinė jo žiedo tvirtinimo kilpa, nes pats žiedas buvo pavogtas.

Tas senesnysis knechtas priminė viduramžių istoriją, kai vyko Vokiečių ordino ir Lenkijos karalystės karas. Apie 1520 metus iš Lenkijos uostamiesčio Gdansko į Memelį atplaukę laivai norėjo sudeginti Dangės uoste stovėjusius laivus kaip konkurentus savo uostamiesčio laivybai vystyti. Anuomet iš visiškai nelietuviško Memelio laivais buvo gabenamos prekės Vokiečių ordinui - ginklai, maistas. Lenkijos karalystės kariai vertė akmenis į upę, norėdami užpilti jos žiotis.

Kai XVIII a. viduryje Dangės dugnas buvo valomas, nugramzdinti rieduliai buvo naudojami knechtų gamybai.

"Jeigu kalbėsime apie atrastąjį knechtą, jis įdomus tuo, kad žiedas įvertas į akmenį, yra ne kalvio darbas. Be kaldinimo buvo ir kitų būdų jį įtvirtinti - mechaninių, virinimo. Kilpa įdėta į akmenį kelia atskirą klausimą, reikėtų aiškintis, kokias technologijas pasitelkus tai buvo padaryta. Geležis aprūdijusi, reikia šveisti ir žiūrėti", - sakė D. Elertas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder