Mes esame vienos tautos dainininkai

Mes esame vienos tautos dainininkai

„Respublika“ tęsia straipsnių ciklą, skirtą 2016 m. moksleivių dainų šventei, ir šiandien kalbina jauną simpatišką viešnią iš tolimos Amerikos.

Daina Polikaitytė - lietuvaitė iš Čikagos šiais metais baigė gimnaziją ir prieš studijas universitete atvyko su organizacija „Vaiko vartai į mokslą“ pas mus savanoriauti. Bet šį kartą ne apie savanorystę su Daina kalbėsime. Kalbėsime apie dainą, apie lietuvišką dainą ir lietuvių dainų šventes ir už Atlanto, ir čia, Lietuvoje, nes panelė Daina yra žymaus Amerikos lietuvių bendruomenių kultūros puoselėtojo, ne vieno choro ir ansamblio vadovo bei šiemetinės Dainų šventės Čikagoje organizatoriaus Dariaus Polikaičio dukra. Ji lietuviškos dainos džiaugsmus ir rūpesčius Amerikoje žino ne iš pasakojimų, o iš arti ir gyvai.

„Lietuvoje lankausi jau ketvirtą kartą. Pirmąsyk buvau, kai man buvo tik ketveri, tai mažai ką prisimenu; kitus du kartus vykau į Lietuvą dalyvauti dainų šventėse - 2009 ir 2014 m. 2009 m. dar dainavau Čikagos vaikų chore „Vyturys“, o praeitais metais buvau su tėvelio vadovaujamu Čikagos „Dainavos“ ansambliu. Nuo vaikystės man labai patiko muzika, labai patiko dainuoti, nuo mažens dainavau įvairiuose vaikų, mokyklos choruose, kituose Čikagos lietuvių bendruomenės choruose, dalyvavau kitoje kultūrinėje veikloje.

Mano tėvelis, nors nebaigęs jokių aukštųjų muzikos mokslų, o muziką studijavęs savarankiškai, yra žymus ir daug dirbantis muzikas. Jis vadovavo arba vadovauja ir vaikų chorui „Vyturys“, ir „Dainavos“ ansambliui, ir a capella oktetui, ir sekstetui „Vyrų vienetas“. Žodžiu, Čikagos muzikiniame gyvenime jis labai aktyvus, jo visur pilna“.

Apie mūsų šventes Amerikoje

„Lietuvių dainų šventės Amerikoje vyksta dažniausiai kas ketveri metai. Paskutinį sykį dainų šventė vyko Kanadoje, Toronte, 2010 m. Prieš tai - 2006 m. - Čikagoje, į ją šventė sugrįžta šiemet liepos pirmą savaitę. Na, šį kartą ji vyks po penkerių metų, bet taip būna retai - dažniausiai, kaip minėjau, jos vyksta kas ketveri metai. Mūsų dainų šventėse visąlaik dalyvauja keli nuolatiniai chorai, - pavyzdžiui, ansamblis „Dainava“, Palaimintojo Jurgio Matulaičio misijos choras, vaikų choras „Vyturys“. Jie dalyvauja ne tik visose šventėse, bet visąlaik dirba, repetuoja ir koncertuoja. Būna ir taip, kad chorai kuriasi tik dainų šventės proga, tik tam, kad dalyvautų joje, o paskui išsiskirsto ir vėl susiburia tik kitai šventei. Toks yra, pavyzdžiui, Čikagos jaunimo choras „Polėkis“, kuriame dabar dainuoju ir aš. Jis susikūrė rudenį, kad galėtų repetuoti ir per mokslo metus pasiruošti šiai šventei. Tai mėgėjų choras. Repetuojame Čikagoje kartą per savaitę. Panašūs jaunimo chorai yra susikūrę ir Detroite, ir Toronte. Jie kokius metus - ilgiau ar trumpiau - mokosi dainų šventės repertuarą, repetuoja atskirai, paskui būna bendros repeticijos - ir visi sėkmingai dalyvauja šventėje. Mokyklose ir lietuvių bendruomenėse tokių chorų daugiau nei nuolatinių. Dažnai jaunimo chorai prisijungia prie suaugusiųjų chorų, žodžiu, būna įvairiai.“

Apie tai, ką dainuojame

„Repertuaras renkamas kruopščiai ir ilgai. Daugiausia - 90 proc. ir daugiau - repertuaro sudaro lietuviški kūriniai. Aišku, giedame Amerikos ir Kanados himnus; Kanados himną giedame ir prancūzų kalba. Dešimtų metų šventėje buvo dainuota viena vaikų daina angliškai, bet ją sukūręs kompozitorius yra lietuvis. Visos kitos dainos lietuviškos. Dainuojame „Ąžuolėlį šimtašakį“, Vytauto Kernagio „Baltą paukštį“, jau ne vienoje šventėje dainavome ir dabar dainuosime Gintauto Abariaus „Širdžių kalbą“, specialiai dainų šventei parašytą Čikagoje gimusio, bet dabar Kalifornijoje gyvenančio kompozitoriaus Kęstučio Daugirdo penkių dainų ciklą „Dainuojanti revoliucija“ (žodžiai vilnietės Rugilės Kazlauskaitės).“

Apie Čikagos šventės chorus

„Dainų šventėje Čikagoje dalyvaus chorai iš įvairių Amerikos valstijų: Ilinojaus, Mičigano, Kalifornijos, Merilando. Bus nemažai chorų ir iš įvairių Kanados provincijų. Čikaga taip pat laukia kelių ar net keliolikos chorų iš Lietuvos - vienas jų yra Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos merginų choras „Viva Voce“, kurio vienas iš vadovų - Raimundas Katinas - yra, kiek žinau, ir 2016 m. moksleivių dainų šventės Dainų dienos meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas. Mūsų šventėje dalyvauja maždaug 1,5 tūkst. dainininkų. Į Čikagos Ilinojaus universiteto paviljoną susirenka 3-5 tūkst. žiūrovų. Mūsų bendruomenės masteliu tikrai nemažai.“

„Aišku, kad jums pavydime...“ 

„Žinoma, Lietuvos dainų šventėse kur kas daugiau ir dalyvių, ir žiūrovų - visa tai tiesiog stulbina. Nuostabu pačiai dainuoti tokiame dideliame dainininkų būryje - labai smagu, įspūdinga ir nepamirštama. Lietuvos dainų šventėse daug įvairių žanrų - ir daina, ir šokis, ir ansamblis, pučiamieji, akordeonai. Pas mus vyrauja chorai ir jų atliekamos dainos, o jūs turite atskirą Dainų dieną - tai tikrai nuostabu.“

Raimundas Katinas, Lietuvos moksleivių dainų šventės Dainų dienos meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas:

Lietuvos chorų tiltai su išeivijos chorais yra gana tvirti. Ypač su Šiaurės Amerikos dainininkais - jie kviečiasi mus į savo šventes, mes kviečiamės juos į savo. Taip ir turėtų bendradarbiauti vienos Tautos atstovai, dainuojantys dainuojančios Tautos žmonės. Štai ir dabar - liepos pradžioje - Čikagoje vyks Šiaurės Amerikos dainų šventė. Į ją yra pakviesta ir keletas Lietuvos chorų. Džiaugiuosi, kad mano ir mano žmonos Virginijos vadovaujamas Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos mergaičių choras „Viva Voce“ - daugelio chorinės dainos festivalių dalyvis ir tarptautinių konkursų laureatas - yra pakviestas dalyvauti šioje chorinės muzikos šventėje. Kantriai mokėmės Čikagos šventės repertuarą, dirbome ir tikrai tinkamai atstovausime savo šalies chorinei muzikai. Ko nors pasimokysime iš jų, ką nors jie perims iš mūsų - tokios šventės labai naudingos abiem pusėms. Lietuva keletą Čikagos ir kitų miestų jaunimo chorų yra pakvietusi ir į savo šventę - į 2016 m. Lietuvos moksleivių dainų šventę, kurios vardas „Tu - mums viena“. Tiksliau, šią šventę reikėtų apibūdinti kaip Lietuvos ir lietuvių moksleivių šventę, nes visi mes, kad ir kur gyventume, važiuosime į ją - VIENĄ ir dainuosime jai - VIENAI.

Tokio glaudaus bendradarbiavimo su Šiaurės Amerikos lietuvių chorais, žinoma, neįsivaizduoju be žymaus Čikagos chorvedžio, lietuviškos chorinės dainos puoselėtojo kompozitoriaus Dariaus Polikaičio. Jis, beje, yra ir Dainų šventės Čikagoje iniciatorius, organizatorius, meno vadovas ir dirigentas. Žinoma, daugiau apie šventę Čikagoje „Respublikos“ skaitytojams galėsiu papasakoti po kelionės, po, tikiuosi, nuostabių susitikimų ir pasidainavimų.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder