Knygos pavadinimą autoriai turbūt tyčia pasirinko ilgą ir vingrų, kad atbaidytų atsitiktinius pirkėjus - tiražas tik 200 egzempliorių, tad jo užteks tik rimtai besidomintiems savo miestu.
Prabėgomis apie knygos temas - architektūra, tautinės ir religinės bendruomenės, jaunimo subkultūros, europietiškumo mokinimasis, narkotikai, prostitucija, smurtas.
Kvapą gniaužia apdorotos medžiagos apimtis - peržiūrėta apie 5 000 straipsnių ir skelbimų laikraščiuose; tūkstančiai kriminalinių suvestinių; pasikalbėta su šimtais turinčių ką prisiminti ir papasakoti klaipėdiečių. Miestas, kuris kiekvienam mūsų yra duotas pojūčiuose, atsiskleidžia kaip paslaptingas, netikėtas ir kintantis laike. Kur dabar "Senoji prieplauka", kareivinių baseinas, "Babilonas", "Kalėjimas", "Kreivoji sąrama"? Kur gyvosios legendos DJ Giesha, Svaras, Vovka? Kur dabar grupė "Pagulėk ir pamąstyk"?
Su slepiama šypsena - išlaikant tačiau orų akademiškumą - aprašytas praėjusio šimtmečio pabaigos Klaipėdos veržimasis į Europą. Pirmasis nelabai prestižinis "Amsterdamas". "Europos" alubaris, kuriame bokalas šviesaus pradžioje kainavo tik 43 ct. Pirmoji ir galbūt vienintelė po tarybinių laikų miestui suteikta garbės vėliava - tuokart jau iš "tikrų europiečių" rankų.
Yra dalykų, kurie nelabai ir kito per dvidešimtmetį. Mano gyvenamasis rajonas kaip buvo, taip ir lieka tarp nusikalstamumo lyderių. Narkotikų, naminės taškai, prostitučių paslaugų vietos taip pat kito nedaug. Šių nuodėmingų vietų žemėlapiai, publikuoti knygoje, pakankamai detalūs, kad duotų bendrą supratimą apie jų paplitimą mieste, bet dar ne tokie tikslūs, kad nedoras skaitytojas galėtų jais pasinaudoti ieškodamas užgintų prekių ir paslaugų.
Kaip ir kam verta knygą skaityti? Akademiniam žmogui - nuosekliai viską nuo pradžios. Politikui - perskaityti viršelį, tiek tai turėtų sugebėti, ir paprašyti protingo žmogaus papasakoti, apie ką ten rašoma. Nekilnojamojo turto agentui ir savigynos dujų balionėlių pardavėjui - pasižiūrėti nusikalstamumo žemėlapius ir pasinaudoti jais savo versle. Šiaip smalsiam klaipėdiečiui - pasižiūrėti iliustracijas, žemėlapius, perskaityti jam įdomią studiją iš pusės tūkstančio puslapių knygoje teikiamo pasirinkimo.
Būtų labai gerai, jeigu tas šaunus autorių kolektyvas tęstų toliau šiuolaikinės Klaipėdos tyrinėjimo darbą, nes dar daug aspektų šioje knygoje liko nenagrinėta.
Knygos "Klaipėdos diskursai 1990-2010 m.: sociologinė miesto tapatybių rekonstrukcija" pristatymas vyks I. Simonaitytės bibliotekos konferencijų salėje rytoj, 17 val.
Linas POŠKA
Rašyti komentarą