Klaipėdoje - dvi šiuolaikinio meno parodos

Klaipėdoje - dvi šiuolaikinio meno parodos

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose atidarytos dvi šiuolaikinio meno parodos. Tai tapytojo Adomo Danusevičiaus paroda „Kamufliažinis vyriškumas“ ir airių menininko Eamono O’Kane’o piešinių bei instaliacijų paroda „And Time Begins Again“.

Vyriškumo vaizdiniai

Tapytojo A. Danusevičiaus parodoje „Kamufliažinis vyriškumas“ eksponuojami naujausi dailininko darbai.Pavadinimas aiškiai pasako, kad autorių domina socialinės ir kultūrinės vyriškumo (de)konstrukcijos. Vyrų kūnai ir vyriškumo vaizdiniai retai sulaukia gilesnių tyrimų.

A. Danusevičius vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo kurti queer tematikos ir estetikos darbus, sukeistindamas įprastus „vyrų pasaulio“ ritualus, kvestionuodamas patriarchalines galios struktūras ir normatyvinį seksualumą.

A. Danusevičius yra tapytojas-tyrinėtojas, kuriantis paveikslus-situacijas. 2009 metais jis įgijo tapybos magistro laipsnį Vilniaus dailės akademijoje (VDA), 2010 metais pelnė trečią vietą konkurse „Jaunojo tapytojo prizas“, šiuo metu studijuoja VDA menų doktorantūroje. Tapytojo darbų turi įsigiję Lietuvos ir užsienio kolekcininkai.

A. Danusevičiaus tapyba – intelektuali ir jusliška. Jo kūrinių nesupainiosi su kitų autorių darbais. Ne tik dėl to, kad Adomas tapo ir piešia vyrus – sportuojančius, bendraujančius, pramogaujančius. Menininkui labai svarbi paveikslų dramaturgija – personažų tarpusavio santykiai, juos stebinti auditorija ir į parodą atėjusio žiūrovo žvilgsnis. Kartu jam svarbu pats žiūrėjimas, stebėjimas, tapybos (drobės) ir judančio vaizdo (ekrano) santykis.

Anglimi piešti kūriniai

E. O’Kane‘o darbų parodoje „And Time Begins Again“ pristatomi jo sukurtų didelio formato piešinių popieriuje rinktinė bei sieniniai piešiniai. Visi – piešti anglimi. Juos papildo skulptūrinė instaliacija bei videomedžiaga. Gamtos pasaulio ir žmogaus interakcijos bei intervencijos į jį tema ekspozicijoje plėtojama gretinant darbus, gvildenančius istorijos, kalbos, žemėlapių ir galios temas.

Parodos pavadinimą pasufleravo vienas iš ekspozicijos darbų – videoinstaliacija, vaizduojanti apleistą Danijos šiltnamį. Tikroji pavadinimo kilmė – airių kilmės dramaturgo Samuelio Becketto „Bereikalingi tekstai“ („Text for nothing“, 1958 m.), kurių ištraukos instaliacijoje akcentuoja gamtos bei žmogaus sukurtų dalykų, ypač – architektūros, antagonizmą. Vieta, kurioje nufilmuota videomedžiaga ir darytos fotografijos, gali būti vertinama kaip nykstanti, tačiau tuo pačiu metu – kaip grįžtanti į natūralų gamtos būvį. Gyvenimo ir mirties apmąstymų aidas atsimuša į sunykusių augalų lovelius, rūdijančias statinio konstrukcijas, piktžoles ir paklydusių sėklų daigus.

Ekspozicijos centras – didelė skulptūrinių medinių objektų instaliacija, įrėminta piešinių. Be kita ko, parodoje pristatoma nespalvota animacija, pavyzdžiui, 2012 m. sukurtas filmas „Crystals“, rodantis, kaip medinės trinkelės transformuojasi į kristalus, tų pačių metų „Carbon“, kuriame anglies molekulės lėtai jungiasi į tankų nepermatomą tinklą, 2009 m. „Forest“, greitai besikeičiančių spygliuočių ir lapuočių vaizdų seka. Dar vienas parodos kūrinys – videoinstaliacija „Re-enactment: Hunt and Meal“, skirta autoriaus vaikystės namams Airijoje bei šios šalies istorijai.

E. O’Kane’as gyvena ir dirba Odensėje (Danija) bei Donegole (Airija) ir yra Vakarų Anglijos universiteto Bristolyje, Jungtinėje Karalystėje, vizituojantis dailės srities mokslo darbuotojas. Jis yra surengęs daugiau kaip 40 personalinių parodų Berlyne, Frankfurte, Dubline, Ciuriche, Niujorke, Londone ir Kopenhagoje. Menininko kūrinių yra daugelyje viešų ir privačių kolekcijų visame pasaulyje.

Abiejų autorių parodos Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose veiks iki kovo 13 d.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder