Pagrindinis fabriko pastatas tąvakar atgijo spalvotais langais, menininkų grupės "Handy Tea" vizualizacijomis bei Kristijono Lučinsko muzika, o avangardiniais Indrės Giedraitytės ir Faustos Gaidytės pasipuošę šokėjai įkūnijo "tabakinę" pagaliau palikusias užmaršties šmėklas ir naujam gyvenimui ją prikelsiančias mūzas. "Seniai dalyvavau tokiose linksmose pakasynose", - režisieriaus Tomo Jašinsko ir VšĮ Klaipėdos ekonominės plėtros agentūros (KEPA) sumanymą gyrė senojo fabriko "laidoti" atvykęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Projektas "Buvusio tabako fabriko Klaipėdoje pritaikymas kūrybinių industrijų reikmėms" jau įsibėgėjo - šiuo metu fabriko teritorijoje griaunami menkaverčiai pastatai, jau pradėtas tvarkyti ir pagrindinis iš jų.
Pasak KEPA vadovės Raimondos Laužikienės, kol buvo vykdomas ir derinamas techninis projektavimas bei kiti formalumai, aktyviai studijuota panašių kūrybinių inkubatorių kitose šalyse projektai. Prie "Kultūros fabriko" koncepcijos atsiradimo prisidėjo ir VšĮ KEPA trejus metus vykdytas CITIES "Kūrybinės industrijos tradicinėse kultūrinėse erdvėse" projektas, finansuotas iš "Intereg IVC" programos lėšų. Projektas apėmė pusę Europos: jame, be Lietuvos, dalyvavo Italija (Venecija, Modena), Ispanija (Gijonas, Sevila), Slovėnija (Celje), Vengrija (Danube), Portugalija (Lisabona, Braga) bei Tamperė (Suomija).
Pasak rengėjų, CITIES tiesiog įmetė Klaipėdą į tarptautinius kūrybinių industrijų tinklus: 40 skirtingų profesijų ir sričių atstovų iš Klaipėdos turėjo galimybę dalintis patirtimi ir žiniomis 3 tarptautiniuose seminaruose, 3 mokomuosiuose vizituose, 5 tarptautinėse konferencijose bei stažuotėse. Paskutinioji konferencija vyko praėjusį trečiadienį ir sulaukė nemenko kūrybinės visuomenės dėmesio ir aktyvaus užsienio ekspertų dalyvavimo.
"Šį besibaigiantį tarptautinį projektą keičia nauji mūsų agentūros pradėti projektai, nes mokytis ir keistis patirtimi reikia nuolat. Antraip visos investicijos į tokius viešos paskirties objektus kaip "Kultūros fabrikas" virs tik investicijomis į statybines medžiagas, kaip neretai atsitinka ne tik Lietuvoje", - sakė R. Laužikienė.
VISO GERO. Nebaigtų sumanymų šmėklos paliko tabako fabriką: rekonstrukcijos darbai jau pradėti. |
Jos teigimu, vykstant rekonstrukcijai bus ištobulintas būsimo kūrybinio inkubatoriaus veiklos koncepcija ir modelis. Būsimųjų fabriko rezidentų atranką ketinama pradėti dar šiais metais - kad kitąmet baigus statybas čia iš karto užvirtų gyvenimas.
ŠOKĖJAI vakarą leido ekstravagantiškai pasipuošę. |
"Tai, kad kūrybinės industrijos neišvengiamai sujungs kol kas atskirai egzistuojančius meno, verslo bei mokslo sektorius, rodo kūrybinių industrijų studijų programos, įkurtos Vilniaus Gedimino technikos ir Vytauto Didžiojo universitetuose. Jos yra skirtos kūrybinių industrijų (reklamos, rinkodaros, viešųjų ryšių, multimedijų, televizijos, leidybos, komunikacijos bei kultūros verslo) specialistams parengti, kurie ateityje turėtų įsilieti į medijų kultūrą, tapusią nepamainoma įvairių visuomenės gyvenimo sričių dalimi (grafinis dizainas, apranga, viešieji ryšiai, renginių vadyba, kompiuteriniai žaidimai, kūrybinių projektų - televizijos, interneto ir pan. vadyba). Ką veikti baigus studijas? Kaip įgyti patirties? Visa tai garantuotų tokio tipo projektai kaip būsimas "Kultūros fabrikas", kurio pagrindinis tikslas - padėti jauniems žmonėms tapti rinkos dalimi, t. y. pradėti savo kūrybinius verslus ir sukurti įmonę", - sakė R. Laužikienė.
Per trejus metus projektas įsipareigoja rezidentams padėti sukurti 30 įmonių - tokie yra ir rekonstrukciją finansuojančios Ūkio ministerijos programos reikalavimai. "Fabrike" vyks nuolatinė rezidentų rotacija, o patalpos bus suteikiamos ne ilgiau nei 5 metams ir tik su sąlyga, kad pats rezidentas jas išlaikys.
Inkubatoriaus tarybai patvirtinus pasiūlytą verslo idėją ir veiklos objektą, ekspertams įvertinus inicijuojamo kūrybinio verslo modelio gyvybingumą ir patrauklumą, bus priimtas sprendimas dėl patalpų nuomos ir narystės inkubatoriuje.
MŪZA. Baltai vilkinčios šokėjos įkūnijo naująsias fabriko gyventojas. |
Kaip ir kitų šalių inkubatoriuose, rezidentams bus teikiamos įvairios paslaugos, prireikus siūloma mentorių pagalba, inicijuojami bendri projektai, vystoma formali ir neformali partnerystė ir pan. Inkubatoriaus rezidentais galės tapti visi kūrybininkai ir menininkai iš plėtojamų inkubatoriuje kūrybos sričių.
"Be pradedančio savarankišką veiklą jaunimo, lauksime ir labiau patyrusių, jau jėgas rinkoje išbandžiusių ir naujas verslo idėjas vystančių kūrybinių bei kultūrinių industrijų atstovų. Tikiuosi, kad skirtinga patirtis ir skirtingos kūrybinės veiklos suvienys visus "Kultūros fabriko" bendruomenės narius bendro prekinio ženklo "Sukurta ir pagaminta Klaipėdoje" plėtrai", - vylėsi R. Laužikienė.
Rašyti komentarą