BAIT pabaiga taps naujų projektų pradžia?

BAIT pabaiga taps naujų projektų pradžia?

Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre vyko tarptautinio projekto "Pietų Baltijos nepriklausomo teatro akademija (BAIT): socialinių pokyčių link" baigiamoji konferencija.

"Pietų Baltijos nepriklausomo teatro akademija" - socioedukacinis meninis projektas, dalinai finansuojamas Europos Sąjungos Pietų Baltijos programos lėšomis. Ambicingą trejų metų trukmės projektą įgyvendino Lenkijoje įsikūrusi Baltijos menininkų agentūra (BART), Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras bei "Riksteatern" organizacija Švedijoje. Jame dalyvavo 42 studentai iš Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos.

Anot organizatorių, vienas esminių šio kompleksiško projekto tikslų buvo parengti naujos kartos aktorius ir režisierius, nepriklausomus, kūrybiškus socialinius animatorius ir lyderius, kurie ateityje galėtų aktyviai prisidėti prie savo gyvenamosios aplinkos kultūrinio vystymosi.

Socialinių pokyčių pradžia

"Neatsitiktinai projekto šūkis yra "Socialinių pokyčių link", - aiškino Klaipėdos muzikinio teatro vadovas Ramūnas Kaubrys. - Šiandienos technokratiniame pasaulyje teatro meno specialistai nebegali apsiriboti savo tiesiogine profesine veikla. Jie reikalingi įvairioms visuomenės grupėms. O teatro meno principų išmanymas, socialinių animatorių žinios ir gebėjimai gali priversti juos supančią socialinę aplinką gyventi kūrybiškiau."

Pasak R. Kaubrio, projektas BAIT vertingas dar ir tuo, jog jauniems žmonėms padėjo atrasti, suvokti ir praplėsti ne tik profesines, bet ir asmenines ribas - įveikti baimes, įgyti pasitikėjimo savimi.

Atvėrė galimybes studentams

Viso projekto metu dalyvių susitikimai kas mėnesį vyko Sopote ir Gdynioje, Lietuvoje bei Karlshamne. Lietuvoje vykusias įvairių disciplinų paskaitas vedė režisieriai Gytis Padegimas ir R. Kaubrys, menotyrininkas Helmutas Šabasevičius, mimas Aleksas Mažonas, dainininkės Aurelija Dovydaitienė, Kristina Jatautaitė, šokėjai Inga Kuznecova, Giedrė Šidlauskė, Petras Lisauskas, kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė ir kiti menininkai.

Kasmet "Pietų Baltijos nepriklausomo teatro akademijos" mokomieji metai buvo baigiami projekte dalyvaujančių studentų pasirodymais. Juos kurti padėjo lietuvių režisieriai Loreta Vaskova, Vilius Malinauskas, R. Kaubrys, Rūta Bunikytė ir Nerijus Gedminas bei lenkų teatro profesionalai.

Projekto pabaigoje studentai savarankiškai įgyvendino unikalius meninius projektus: organizavo ir vedė teatrinius užsiėmimus tikslinėms žmonių grupėms, rašė kultūrinius projektus ir pristatė meninius baigiamuosius darbus - spektaklius, performansus, trumpametražius filmus, grožinės literatūros inscenizacijas ir kitus sceninius veikalus.

Lapkričio 12-ąją prekybos centre "Herkaus galerija" tarptautinio projekto BAIT konferenciją vainikavo lietuvaičių studenčių pasirodymas-eksperimentinis kadras "A/MATAI?"

Pasak idėjos autorių S. Saidukaitės ir A. Krupelytės, "A/MATAI?" - tai "antireklama reklamai". Pasirodyme keliami klausimai, kaip reklama užgožia realią prekės būseną, kuo tampame mes, ar viskas, ką matome, yra tikra, kur mūsų vertybės?

Dėstytojai džiaugiasi

Baigiamojoje konferencijoje dalyvavo ne tik studentai, bet ir dėstytojai. Uostamiesčio S. Dacho progimnazijos teatro pedagogas, režisierius Karolis Makauskas džiaugėsi, jog studentai - priešingai nei moksleiviai - yra labai motyvuoti.

"Jie tiesiog traukte traukia informaciją ir kai tu tai jauti, tau gera dirbti", - patirtimi dalinosi K. Makauskas.

Solistė, dainininkė Aurelija Dovydaitienė, gavusi pasiūlymą, svarstė, kaip turimas žinias būtų galima perduoti projekto dalyviams.

"Sunku mokyti vokalo ne vieną žmogų, bet grupę. Iššūkį priėmiau ir labai tuo džiaugiuosi. Pirmiausiai grupines vokalo pamokas surengiau savo namuose - saviems vaikams, tada vokalo mokiau studentų grupes, - juokavo dėstytoja. - Buvo smagu, jų motyvacija - fantastinė, o esmių esmė juk ir yra turėti motyvą."

Klaipėdos muzikinio teatro Informacijos ir pardavimų skyriaus vedėja Vita Petrauskienė savo dalyką pristatė kaip patį sunkiausią ir neįdomiausią studentams.

"Mano tikslas - kad studentai suvoktų projektų rašymo svarbą, nes kitaip jų gražios idėjos niekada neišsipildys. Tik projektų rašymas padeda įgyvendinti projektus. Dėsčiau dviem grupėms: tarptautinei ir lietuvių studentų grupei. Galutiniu studentų rezultatu nesu visiškai patenkinta, bet palieku jiems šansą - savo pagalbą net ir pasibaigus projektui", - sakė dėstytoja.

"Kalėdos per 3 valandas"

"Kai man pasiūlė dėstyti studentams, aš paklausiau, ar negalėčiau pati pabūti studente ir dalyvauti kitoje barikadų pusėje", - šypsodamasi sakė baleto artistė, šokių kolektyvo "Coda" vadovė Inga Briazkalovaitė.

"Kalėdos per tris valandas" - taip šią galimybę studentams apibūdino ji. Pasak šokėjos, studentai per labai trumpą laiką, tuos trejus metus, kol vyko projektas, išmoko panašiai tiek, kiek išmokstama per dešimt metų.

"Dėsčiau ne baletą, o mažą "miksą", į kurį įėjo džiazas, akrobatiniai pakėlimai, jėgos pratimai. Didžiausias įvertinimas man - studentų šypsenos po užsiėmimų", - savo patirtimi dalyvaujant projekte dalinosi baleto artistė.

Režisierius Nerijus Gedminas dalinosi savo emocijomis matant studentus paskaitų ir baigiamųjų darbų metu.

"Netikėtumas apima tada, kai matai studentus per baigiamuosius darbus scenoje, o ne paskaitose. Jie visai kitokie. Labai tikiuosi, kad studentų gražios idėjos, kurios nebuvo atskleistos, ateityje bus įgyvendintos", - sakė jis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder