Augustinas Virgilijus Burba: "Reikia šventės, kad eičiau į savo paveikslą"

Augustinas Virgilijus Burba: "Reikia šventės, kad eičiau į savo paveikslą"

"Donelaičio temą suvokiu kaip jėgą, padedančią būti kasdienybės vėjuose, nepasimesti žmogiškų vertybių margumyne. Žavi poeto buvimo pilnatvė, kurią lemia tiek laikas ir erdvė, tiek nuo mūsų nepriklausantys gamtos ciklai", - sakė vienas žinomiausių šalies grafikų Augustinas Virgilijus Burba per Prano Domšaičio galerijoje savo jubiliejinės parodos "Kalbėjimas. Balta ir juoda" atidarymą. Parodoje eksponuojami didelio formato estampai, skirti K. Donelaičio 300 metų gimimo jubiliejui.

"Pažymėčiau, jog grafiko darbai yra, kaip jis pasakytų, ne nuo žaidimų smėlio dėžėje laikų. 2012 metais menininkas prisėdo prie senų linoleumo atraižų, ir nuo lapkričio iki gegužės mėnesio gimė 28 lino raižiniai. Parodoje galime matyti autorinius atspaudus, kurie nėra po stiklu. Nėra Donelaičio portretų, tekstų, datų - tik impresijos, autoriaus išreikšti istorinio paveldo išgyvenimai, praeities tema", - sakė menotyrininkė Kristina Jokubavičienė.

"Kas man yra Donelaitis? Viena vertus - labai toli, nutolęs per šimtmečius, nepažįstamas kaip vėjas, nors lankiausi Tolminkiemyje, mačiau bažnyčią, ir per amžius išlikusius medžius. Savo darbus palyginčiau su tinklinio žaidimu, kai skraido kamuolys, matai tik dėmes, trajektoriją, dalykus, kurie jau yra mano gyvenime. Ir Donelaičio rašymas yra ne kas kita, kaip gyvenimas. Gera tai, jog man dar pažįstami anos gadynės reliktai: akėčios, vyžos, miškas, vežimo ratų girgždesys... Poeto žemėje yra mano pradžia, esame patriarchalinio ūkio žmonės. Mano darbuose yra tik įvaizdžiai, epochos ženklai, žmogystų profiliai, veidai, kurie pasakoja istoriją apie save. Ieškokite ten savęs, ir rasite. Meno paskirtis - atskirti žmogų nuo buities", - sakė A. V. Burba.

Pasak autoriaus, kurdamas ciklą "Kalbėjimas. Balta ir juoda", atsidavė linoleumo raižymui, tartum nusikeldamas į tikrą lino "gadynės" laiką, lietusį Tolminkiemį, Lazdynėlius, tos žemės žmones, kuriems lietuvių literatūros milžinas teikė sekmadieninius palaiminimus.

Anot menotyrininkės, grafiko stiliuje natūraliai dera dinamika ir statika. Kūriniai pasižymi turtinga raižysena, veržliu štrichu, siautulingu juodos ir baltos spalvų dėmių žaismu. Pagrindinis dailininko kūrinių motyvas - monumentali ir dinamiška žmogaus figūra, dažniausiai vaizduojama sudėtingu rakursu, deformuota, - apsupta daugybės perkeltinę prasmę turinčių objektų, detalių, ji pati tampa ženklu ar simboliu. Reikšmingas kiekvienas fragmentas, kur įtaigiai veikia atgiję krikštai ar sumedėję paukščiai. Svarbiausia autoriaus tema - senojo kaimo papročiai, mitai bei sakmės.

Balta ir juoda spalvos - lygiavertės, ir nors priemonių pasirinkimas negausus, amato įgūdžiai padeda sukurti sudėtingą vaizdinę kalbą. A. V. Burbos mene, anot žinovų, yra logikos ir spontaniškumo, žaismės ir akibrokšto. Šių eilučių autorei šilčiausių emocijų sukėlė estampas, kuriame vaizduojamas plūgą tempiantis rambus jautis, tarsi simbolizuojantis įtemptų pastangų, darbštumo ir kasdienės duonos skonio sklidiną būtį.

"Ištraukiu ir peržiūriu savo piešinius, senus ir naujus. Juose nėra buitinio iliustratyvumo. Yra tik temos, idėjos, tik vaizduote aprengti pojūčiai. Pojūčių mizanscenos. Jausmų ženklai, skirtingai nei juos sukėlę daiktai, yra už laiko ribų. Po kiek laiko medžiagiški ir daiktiški prisilietimai išnyksta. Tai yra išnyksta daiktai, lieka tik potyrių objektai. Dailėje daiktams persikūnyti į objektus nereikia ilgesnio laiko tarpo. Pati dailė yra objektų, o ne daiktų kultūra", - grafiko mokiniai įsiminė šiuos Mokytojo žodžius. O pilnutėlė salė menininko ir pedagogo gerbėjų liudijo, kaip jis yra gerbiamas, mylimas ir kaip gera kasdien atsiremti į jo petį bei pasidalinti kūrybiniais atradimais.

Paroda veiks iki spalio 20 d.

Lietuvos dailininkų sąjungos narys, kuriam suteiktas meno kūrėjo statusas, per 30 intensyvių kūrybos metų sukūręs daugybę estampų ciklų, piešinių, tapybos darbų, medalių, per 650 ekslibrisų, nuo 1975 metų iki dabar dirba Adomo Brako vaikų dailės mokykloje, nuo 1990 m. docentas Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos dailės pagrindų katedroje dėsto piešimo pagrindus ir spalvotyrą.
Kūrybiniai darbai, ypač ekslibriso srityje, ir pedagoginė, visuomeninė veikla pelnė per 30 įvairių apdovanojimų. Surengė per 20 individualių parodų šalyje ir užsienyje. Kūrinių yra įsigiję privatūs asmenys, muziejai Lietuvoje ir visame pasaulyje.

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder