Apie drąsiausius kovotojus už laisvę

Apie drąsiausius kovotojus už laisvę

1944-ųjų pabaigoje šešiolikmetė gimnazistė Joana Ulinauskaitė, gimusi ir augusi Kaune, tėvų sodyboje netoli botanikos sodo, tapo dviejų pakaunėje veikusių Lietuvos partizanų ryšininke. Laisvės kariams ji tiekė medikamentus, tvarsliavą, mieste platino parneštus partizanų laikraščius. Po metų mergaitė pakliuvo į okupantų saugumo rankas. Nepilnametės sušaudyti nedrįso, nuteisė dešimčiai metų kalėjimo ir keletui metų tremties. [CITATA]

Atlikusi bausmę Joana sugrįžo namo. Ją pasikvietė saugumiečiai ir pareikalavo tapti informatore - pranešinėti jiems apie žmonių nuotaikas, kalbas. Mergina nesutiko. Todėl jai buvo uždrausta gyventi Kaune, įsakyta dingti iš miesto.

Joana apsigyveno Prienuose. Dirbo valytoja, mokėsi medicinos seserų mokykloje, po to Kauno medicinos institute. Ištekėjo už filosofiją studijavusio Juozo Mureikos, užaugino dukrą ir sūnų.

Tapusi pensininke, moteris nusprendė parašyti artimiesiems skirtus prisiminimus. Jie, paskaitę tekstus, suprato, kad užrašai būtų įdomūs ir be galo svarbūs ne tik artimiesiems, ir pasiūlė užrašus paversti knyga.

Vilnietės gydytojos Joanos Ulinauskaitės-Mureikienės knyga "Likimo išbandymai" pasirodė 2011 m. pradžioje. Netrukus dienraščio "Respublika" puslapyje "Su Žalgiriu - už Lietuvą" pasirodė žurnalisto Rimvydo Stankevičiaus pokalbis su knygos autore, po kurio daugybė žmonių panoro įsigyti knygą. Gausėjo pasiūlymų išleisti ją didesniu tiražu.

Antrasis papildytas leidimas pasirodė 2013 m. pradžioje. Jos pristatymas įvyko ir Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos konferencijų salėje.

Rašytojas Kostas Kaukas pristatė susirinkusiems Lietuvos partizanų talkininkę drąsuolių drąsuolę J. Ulinauskaitę-Mureikienę, trumpai papasakojo apie jos vaikystę ir paauglystę Kauno priemiestyje, jaunystę žiauriausiuose kalėjimuose ir lageriuose.

Knygos turinį išsamiai analizavo Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus mokslinis bendradarbis istorikas Saulius Karalius, ypač besidomintis pokario kovomis už laisvę. Istorikas skaitęs daugybę politinių kalinių ir tremtinių knygų, bet ši yra išskirtinė ne tik, rodos, žmogui nepakeliama patirtimi, pagarba stiprios valios ir silpnesniems likimo sesėms ir broliams, kuriems reikia pagalbos.

Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Klaipėdos miesto skyriaus pirmininkas Vytautas Mickus papasakojo apie daugybės klaipėdiečių likimus.

Profesorė Audronė Kaukienė savo pasisakymą paskyrė gėriui, kuriuo spinduliuoja visa knyga, mokanti ištvermės ir orumo, gerumo ir tikėjimo, ypač stiprios meilės Tėvynei.

Klaipėdos universiteto Menų fakulteto profesorius Regimantas Gudelis domisi sovietų laikų liaudies dainomis, jų skleistu gėriu. Ir šioje knygoje mokslininkui labiausia rūpėjo dainos, jų poveikis. Pasirodo, muzikos niekada nestudijavusios dainų mėgėjos knyga suteikė progos muzikos mokslininkui susimąstyti, papildyti savo tyrimų duomenis, kai kur gal net atnaujinti išvadas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder