Praėjusių metų veiklą pristatęs Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos direktorius Juras Kilijonas aiškino, jog tarnyba prižiūri iš bausmių vietų paleistus, lygtinai nuteistus asmenis, vykdo prevencines, auklėjamąsias ir priežiūros veiklas.
Keliolikoje Vakarų Lietuvos savivaldybių dirba 39 probacijos darbuotojai, kurie pirmąkart nuo nepriklausomybės atgavimo pradėjo dėvėti tarnybines uniformas.
"2015 metai buvo skalsūs - buvo skirta per 600 tūkst. eurų asignavimų, tad galime apskaičiuoti, kad vieno nuteistojo priežiūros diena valstybei kainuoja 70 euro centų. Įkalinimo įstaigoje žmogus kainuoja nuo 13 iki 62 eurų", - pažymėjo J. Kilijonas.
Dėl permainų darbuotojams sumažėjo darbo krūviai - šiuo metu vienas pareigūnas prižiūri vidutiniškai 34 asmenis. Iš viso pernai teko sužiūrėti per 3 000 asmenų, iš kurių apie dešimtadalis buvo nepilnamečiai. Iš jų 2015 m. sąrašuose atsidūrė per 1 700 žmonių, tačiau iš jo išbraukti šimtu daugiau.
Daugiausia, 450 prižiūrimų asmenų, teko Klaipėdos miestui ir Neringai, o kituose rajonuose šis skaičius buvo ženkliai mažesnis.
Deja, 94 asmenys nepasimokė ir prižiūrimi tarnybos prasižengė. Daugiausia jų buvo sulaikyta už smurtavimą bei vagystes. Be to, rezonansą Lietuvoje sukėlė Plungėje taksistą nužudęs jaunuolis, kuris taip pat buvo "įskaitoje".
Visgi tarnybos tikslas - ne tik kontroliuoti anksčiau prasikaltusius, tačiau juos šviesti, integruoti į visuomenę ir padėti išlipti iš žalingų įpročių liūno. Tokius žmones nuolat lanko tarnybos darbuotojai, jie dalyvauja profesinio orientavimo, bendravimo ir galybėje kitų programų. Ypač daug dėmesio pastaraisiais metais skiriama nepilnamečiams, kurie skatinami mokytis, užsiimti visuomenei naudinga veikla ir pan.
Klaipėdoje apsilankęs teisingumo ministras Juozas Bernatonis pastebėjo, jog daugelis apie tarnybą sužinojo tik po rezonansinių nužudymų Lietuvoje, tad apie ją imta kalbėti daugiau ir net pradėti kelti nerealūs reikalavimai.
"Tragiškais atvejais buvo vaizduojama, kad pareigūnas turi atsakyti už visus probuojamo asmens veiksmus. Tokių uždavinių nekėlėme ir negalime kelti, kai vienam žmogui vienu metu tenka prižiūrėti 50 ir daugiau asmenų, gyvenančių įvairiuose kaimeliuose", - gynė tarnybą ministras.
Jis pasidžiaugė, kad pastaraisiais metais kalinių skaičių pavyko sumažinti 3 tūkstančiais žmonių, tačiau tai reiškia, jog daugiau darbo bus probacijos pareigūnams. Visgi ne paslaptis, kad asmenį laikyti uždarytą valstybei kainuoja daug daugiau, o Probacijos tarnyba dirbdama prevencinį ir šviečiamąjį darbą gali pasiekti svaresnių tikslų.
Rašyti komentarą