Upės vanduo užtvanką pralaužė 16.30 val. Vanduo iš didelio aukščio galinga srove veržėsi į Mūšos žemupį ir grasino užlieti artimiausias sodybas. Guostagalio seniūnas Jonas Jocius ir policijos pareigūnai įspėjo šių sodybų gyventojus, kad bet kuriuo metu gali tekti palikti namus. „Žmonės reagavo ramiai - jie jau pripratę prie pavasarinių potvynių, - „Vakaro žinioms“ sakė seniūnas. - Vis dėlto užtvanka mūsų seniūnijoje buvo pralaužta pirmąkart ir labai tikiuosi, kad paskutinį.“
Prie užtvankos stovi Lietuvos ir Norvegijos verslininkams priklausanti Dvariukų hidroelektrinė. Vandens lygis čia reguliuojamas keturiais užtvankos skydais. Šeštadienį neatlaikė vienas jų - skydas sulūžo ir persikreipė. Iš užtvankos pliūptelėjus galingai srovei vandens lygis joje nukrito daugiau nei 2 metrus. Išsiliejęs didelis kiekis vandens plūstelėjo Pasvalio link. Į avarijos vietą operatyviai atvyko civilinės saugos specialistai, kitos specialiosios tarnybos.
Elektrinę valdanti Kauno įmonė į avarijos vietą atsiuntė kraną, juo incidento vakarą buvo bandoma užtvenkti vandenį plokštėmis. Deja, paaiškėjo, kad krano keliamoji galia per maža. Atlikti darbus kliudė ir sutemos, todėl jie buvo pratęsti sekmadienio rytą. „Atvažiavo galingesnis kranas ir užtvenkė vandenį plokštėmis, - „Vakaro žinioms“ pasakojo seniūnas. - Apie pusę devynių ryto jau buvo viskas sutvarkyta. Dabar vanduo pildosi, kas trejetą valandų pakyla apie 15 cm. Mano skaičiavimais, per savaitę užtvanka vėl turėtų būti pilna.“
Įvykusi avarija labai nustebino Pakruojo rajono valdžios atstovus, mat visi užtvankos skydai per pastaruosius kelerius metus buvo rekonstruoti. Pasitelkus ekspertus bus bandoma aiškintis nelaimės priežastis, tikrinama, ar kokybiškai atlikti darbai. „Kol kas niekas negali suprasti, kas ten įvyko ir kodėl įvyko, kodėl neatlaikė užtvankos skydas, - „Vakaro žinioms“ sakė Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas. - Vanduo sulenkė metalinę užtvankos skydo atramą, tai gal kaltas nekokybiškas metalas?“
Vakar popietę Pakruojo rajono savivaldybėje į posėdį rinkosi savivaldybės ekstremalių situacijų komisija. „Planuojame aptarti situaciją, pakalbėti ir apie kitas mūsų rajone esančias užtvankas, - prieš posėdį „Vakaro žinioms“ sakė S.Gegieckas. - Norėsime papildomai apžiūrėti visus hidrotechninius įrenginius. Tai ne pats didžiausias potvynis, kokių yra buvę. Laiminga nelaimė čia. Apgadinta keletas šiltnamių, paplauta šiek tiek malkų. Jei žmonės kreipsis, patirti nuostoliai jiems bus atlyginti, nes draudimas įsipareigojo atlyginti žalą.“
Dėl staigaus vandens lygio sumažėjimo tvenkinyje gamtai padaryta beveik 140 tūkst. eurų žalos.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą