Tris vaikus pražudęs Saulius Paulikas lieka laisvėje

Tris vaikus pražudęs Saulius Paulikas lieka laisvėje

Tris vaikus per avariją pražudęs buvęs policijos pareigūnas Saulius Paulikas lieka laisvėje, ketvirtadienį paskelbė Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs prokuratūros skundą ir jį atmetęs dėl žemesnės instancijos teismo sprendimo paleisti vyrą į laisvę anksčiau.

Teismo manymu, Vilniaus miesto apylinkės teismas S. Paulikui tinkamai taikė lygtinį paleidimą.

"Teisėjų kolegija nutarė atmesti prokurorės skundą (...) ir patvirtinti lygtinio paleidimo iš pataisos namų komisijos nutarimą taikyti nuteistajam S. Paulikui lygtinį paleidimą iš pataisos namų", - sakė Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegijai pirmininkavęs teisėjas Stasys Lemežis.

Aiškindamas nutarties motyvus, S. Lemežis teigė, kad teismas, skirdamas bausmę S. Paulikui, atsižvelgė į sunkius padarinius, kad žuvo trys mažamečiai vaikai, nuteistasis buvo neblaivus, paskirta bausmė atitiko nusikaltimo sunkumą, ją skiriant atsižvelgta į visas aplinkybes. Tačiau, pasak teisėjo, po to asmenims, atlikusiems dalį bausmės, gali veikti kitas - lygtinio paleidimo iš pataisos namų - institutas, lygtinio paleidimo reikalavimai yra kelių kategorijų - vieniems, atlikusiems vieną trečiąją bausmės, kitiems - du trečdalius, tris ketvirtadalius, dar kitiems lygtinis paleidimas apskritai netaikomas.

Nutartyje pažymima, kad Vilniaus miesto apylinkės teismas pagrįstai konstatavo, jog S. Paulikas įvykdė lygtinio paleidimo komisijos rekomendacijas ir individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytas priemones. Per daugiau kaip 7 laisvės atėmimo metus nuteistasis turėjo tik vieną nuobaudą, 9 kartus skatintas už gerą elgesį, stropų darbą ir mokymąsi.

Teisėjų kolegija konstatavo, kad 2015 m. sausio 8 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo priimta nutartis yra pagrįsta, argumentuota ir teisėta. Pabrėžiama, kad lygtinio paleidimo komisijos nutarimas lygtinai paleisti nuteistąjį S. Pauliką yra motyvuotas ir priimtas nepažeidžiant baudžiamojo proceso ir kitų teisės aktų reikalavimų.

Apeliaciniame skunde valstybinį kaltinimą palaikiusi prokurorė buvo nurodžiusi, kad lygtinio paleidimo komisija ir pirmosios instancijos teismas, taikydami nuteistajam S. Paulikui lygtinį paleidimą, pažeidė teisės normas. Teismo posėdžio metu teisėjo paprašyta įvardinti minėtus pažeidimus, prokurorė atsakė, kad "teisės normos pažeistos nebuvo".

Prokurorė apeliaciniame skunde akcentavo lygtinio paleidimo įstatymo nesilaikymo ir bausmės skyrimo pagrindus bei tikslus, tačiau į tai teismai atsižvelgia skirdami bausmę, bet ne lygtinį paleidimą. Teismas konstatavo, kad nebuvo pažeisti įstatymų reikalavimai taikant S. Paulikui lygtinį paleidimą, todėl skunde išdėstyti prokurorės motyvai nesudaro pagrindo naikinti minėtą nutartį.

Teismas taip pat pažymėjo, kad lygtinis paleidimas nėra atleidimas nuo bausmės. S. Paulikas iš įkalinimo įstaigos paleistas 1 metais 9 mėnesiais ir 18 dienų anksčiau, tačiau, jei jis per lygtinio paleidimo laikotarpį pažeis teismo nustatytus įpareigojimus ir baudžiamojo poveikio priemones, bus grąžintas atlikti likusią bausmės dalį.

Pirmosios instancijos teismas nuteistajam S. Paulikui nustatė baudžiamojo poveikio priemones - uždrausta vartoti psichiką veikiančias medžiagas, neišeiti iš namų nuo 22 val. iki 6 val., jeigu tai nesusiję su darbu ar mokymusi. Šiuos įpareigojimus S. Paulikas turės vykdyti iki bausmės termino pabaigos - 2016 m. lapkričio 8 d.

Nuteistasis S. Paulikas atliko daugiau kaip tris ketvirtąsias paskirtos laisvės atėmimo bausmės, o tokios bausmės dalies atlikimas būtinas nuteistiems už labai sunkius nusikaltimus, kurios paskirta bausmė viršija 15 metų, bet neviršija 25 metų laisvės atėmimo.

Teismas taip pat priminė, kad Europos Taryba ne kartą atkreipė valstybių narių dėmesį kuo plačiau taikyti lygtinį paleidimą kaip specifinę alternatyvą bausmių vykdymo sistemoje ir priemonę, mažinančią įkalinimo trukmę, kuri padėtų nusikaltusiems asmenims grįžti į visuomenę.

Nutartis įsigalioja nuo jos priėmimo dienos ir yra neskundžiama.

ELTA primena, kad sausio 5-ąją Vilniaus apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys nusprendė S. Pauliką anksčiau laiko lygtinai išleisti į laisvę, nors jis turėjo kalėti iki kitų metų lapkričio 8-osios.

Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorė Danutė Mekionienė teigia laiku to neapskundusi, nes negavo teismo nutarties. Byla nagrinėta rašytinio proceso tvarka.

Teismo posėdžių sekretorė Rasa Zdanavičienė pripažinta padariusi tarnybinį nusižengimą, susijusį su tris vaikus avarijoje pražudžiusio S. Pauliko lygtiniu paleidimu iš įkalinimo įstaigos.

Tragedija Aleksandrijoje, Skuodo rajone, įvyko 2007 metų lapkričio 7-ąją, kai girtas policininkas pražudė tris iš mokyklos ėjusius ketvirtokus.

Po šios tragedijos iš pareigų atsistatydino vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys ir generalinis policijos komisaras Vytautas Grigaravičius.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder