Tauta ginkluojasi

Tauta ginkluojasi

Neseniai viename Šiaulių viešbutyje iš legaliai laikomo ginklo šaudė visiškai girtas asmuo. Laimei, tą akimirką koridoriuje žmonių nebuvo. Tačiau žmonių, į kuriuos gali būti be priežasties nukreiptas taikiklis, apstu gatvėse. Garantijų, kad ginklas nepaklius į psichikos ligą arba priklausomybę turinčio žmogaus rankas, nėra.

Gynėsi nežinia nuo ko

32 metų vilnietis, lapkričio pabaigoje atvažiavęs į Šiauliuose veikiančią Tarptautinės verslo ir pasiekimų parodą ir apsistojęs viename iš miesto viešbučių, prisigėrė tiek, kad vėlų vakarą įstaigos antrojo aukšto koridoriuje sukėlė grėsmingą ginkluotą incidentą. Vyras išsitraukė pistoletą "Makarov" ir du kartus juo iššovė.

Policijos pareigūnai šaulį sulaikė. Įvykio vietoje rastas ir paimtas jo teisėtai laikytas ginklas bei trys dešimtys šovinių. Ginklu viešbučio koridoriuje, kur bet kurią akimirką galėjo eiti žmonės, besišvaisčiusiam miesto svečiui nustatytas sunkus - beveik trijų promilių girtumas.

Išsiblaivęs įtariamasis policininkams aiškino, jog nieko, ką padarė, neprisimena ir prašė priminti.

Šis vilnietis, kaip informuotas Šiaulių kraštas", jau ir anksčiau į policijos akiratį buvo pakliuvęs dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Tačiau teisės turėti savigynai skirtą ginklą pažeidėjas tąsyk neprarado.

Šiaulių apskrities policijos viršininko pavaduotojas viešajai policijai Vincas Urbonavičius "Šiaulių kraštui" sakė, kad incidentas viešbutyje - tik per plauką tragedija nepasibaigęs paliudijimas, jog savigynai skirtus ginklus turintys asmenys kartais kelia realią grėsmę aplinkiniams.

"Ginkluotas ir visiškai girtas asmuo nekontroliavo savęs, nesuvokė, ką daro, vadinasi, galėjo būti ir aukų", - sakė komisaras.

Už sukeltą incidentą, kuris buvo grėsmingas aplinkiniams, pažeidėjui gresia baudžiamoji atsakomybė.

Grasinama ir žaislais

V. Urbonavičiaus įsitikinimu, ginklo panaudojimo ir laikymo drausmės bei atsakomybės gyventojams vis dar labai trūksta. Dėl to esą neįmanoma garantuoti, jog girtas ar dėl kokių nors kitų priežasčių nesivaldantis asmuo nepanaudos legaliai arba neteisėtai savigynai laikomo ginklo. Ir nors atvejai, kai girti asmenys švaistosi ginklais baugindami aplinkinius, nėra dažni, vis dėlto jų, anot komisaro, pasitaiko.

Gatvių šauliai, rodo policijos praktika, dažniau švaistosi ne koviniais ginklais, o jų imitacijomis, taip pat dujiniais ar net žaisliniais ginklais, kurie paprastai tampa psichologinio gąsdinimo įrankiu.

"Kalbant apie visuomenės saugumo jausmą, neteisinga būtų sakyti, kad tik tikras ginklas trikdo visuomenę, - sakė V. Urbonavičius. - Baimę kelia bet koks į jį panašus daiktas, tikras ar žaislinis būtų. Tai yra psichologinis smurtas."

Pastaruoju metu įvykių, kuriuose į gyvenamąsias patalpas įsibraunama su ginklu rankose, šalyje įvykdoma kone kasdien. Kriminalinės policijos pareigūnams nuo plėšikų nukentėję asmenys aiškina, kad jiems buvo grasinta susidoroti ginklu. Tyrimai rodo, kad plėšikų ginklai dažniau būna imitaciniai arba dujiniai, vadinasi, nekeliantys grėsmės.

"Žmogus bauginamas prietemoje mojuojant daiktu, panašiu į ginklą. Tokiomis aplinkybėmis atskirti, tikras šis ginklas ar žaislinis, praktiškai neįmanoma. Jo neatskirčiau netgi aš, - sakė komisaras. - Esmė tame, kad žmogui sukeliamas psichologinis šokas."

Ginklai - ir psichikos ligoniams

Šiaulių apskrities policijos Licencijavimo skyriuje šiuo metu įregistruota beveik devyni tūkstančiai medžioklės, sporto ir savigynai skirtų ginklų (Šiaulių mieste bei rajone - beveik 4200).

Šiemet apskrityje anuliuoti 23 leidimai disponuoti ginklu. Priežastys - netinkamas elgesys su ginklu arba jo laikymo pažeidimai. Pernai anuliuota devyniolika leidimų.

Rimas Rukšėnas, Šiaulių apskrities VPK Licencijavimo poskyrio viršininkas, sako ypatingo gyventojų ginklavimosi nepastebintis - pakanka ir esamų savininkų, kurie su turimu ginklu elgiasi ne visada atsakingai.

Pareigūnas neslepia pasigendantis kai kurių institucijų, kad ir medicinos įstaigų, iš kurių būsimas ginklo savininkas privalo pristatyti pažymą, glaudesnio bendradarbiavimo.

"Policijos duomenų bazėje yra visa informacija apie asmenį, nesvarbu kur ir kada jis būtų teistas arba baustas, - sakė R. Rukšėnas. - Tuo tarpu gydymo įstaigos vientisos duomenų bazės apie kiekvieną pacientą neturi."

Todėl patikrinti, ar pažymą iš vienos gydymo įstaigos pristatęs žmogus nesigydė pas kitos įstaigos psichiatrą arba narkologą, pasak, beveik nėra galimybės. Kelias ginklus įsigyti psichikos ligomis, alkoholizmu ar priklausomybe nuo kvaišalų sergantiems asmenims lieka atviras.

Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą leidimas ginklui anuliuojamas, jei per trejus metus asmuo du kartus baustas administracine tvarka už pažeidimus padarytus esant neblaiviam. Leidimo netenkama ir už per vienerius metus dusyk pažeistą viešąją tvarką.

Ginklas - atsakomybė

Policininkų paklausti, kodėl nori įsigyti ginklą savigynai, žmonės neretai nurodo vešiantys pinigus. Tokia tradicine tapusi versija pareigūnams sukelia šypseną. Kiti užklausti, ar, iškilus grėsmei, ginklą panaudotų, susimąsto. Tačiau laikai, kuomet savigynos ginklas buvo mados reikalas, jau praėjo - anksčiau jei kaimynas įsigydavo kokį revolverį, tai ir kaimynui, sako pareigūnai, jo reikėjo.

Dėl ginklo netinkamo laikymo, neperregistravimo ir dėl kitų su ginklo apyvarta susijusių įsipareigojimų pažeidimų per dešimt šių metų mėnesių apskrityje administracinės nuobaudos skirtos 73 asmenims (pernai 92-iem).

"Asmeniškai aš patariu gerai pagalvoti, ar ginklas tikrai reikalingas, - sako R. Rukšėnas. - Nes asmuo įsigijęs ginklą prisiima atsakomybę - ir naudojimo, ir laikymo, ir perregistravimo, ir sveikatos tikrinimo."

Licencijavimo poskyrio viršininkas prisiminė atvejį, kuomet egzaminą ginklo laikymui iš Pakruojo rajono atvykęs gyventojas laikė net keliolika kartų. Policijos žiniomis, šis pakruojiškis ginklo taip ir neįsigijo.

"Ginklo savininkas turi būti rimtai pasiruošęs - ir psichologiškai ir fiziškai, - sakė R. Rukšėnas. - Jis turi būti apsisprendęs, kad ginklas jam reikalingas ir kad juo bus galima pasinaudoti. Jei yra nors kiek abejonių, kovinio ginklo nereikia."

Ar būtina įsigyti kovinį ginklą? Gal geriau apsiriboti dujiniu, pneumatiniu, o gal pakaks tik dujų balionėlio? Tai tos apsaugos priemonės, kurioms kol kas nereikia specialių kursų bei sveikatos patikrinimų.

Leidimai - ir dujiniams ginklams

Nuo kitų metų kovo 1-osios turėtų įsigalioti naujas Ginklų kontrolės įstatymas. Numatoma turimų ginklų legalizacija. Apie neįregistruotą ginklą asmuo privalės informuoti policiją. Jei pasitvirtins, kad ginklas nevogtas, pateikėjas jį galės užsiregistruoti savo vardu, realizuoti, sunaikinti ar perdirbti į netinkamą.

Naujuoju įstatymu visiems šiuo metu beleidiminiams D kategorijos ginklams - dujiniams, pneumatiniams bei flobert tipo šoviniais šaudantiems - laikyti bus reikalingi leidimai, jų turėtojai turės pateikti sveikatos pažymą apie nepriekaištingą reputaciją. Juos galės gauti asmenys nuo 21 metų, o ne nuo aštuoniolikos metų, kaip yra dabar. Sulaukus pilnametystės greičiausiai bus palikta vienintelė apsaugos priemonė - dujų balionėlis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder