Stoja "An-2" aviakatastrofos tyrimas

Stoja "An-2" aviakatastrofos tyrimas

Gegužės viduryje aviakatastrofą virš Baltijos jūros patyrusio ir į ją nukritusio lėktuvo „An-2“ nelaimės priežastis iki šiol gaubia paslaptis. Nors prokurorai naujienų siūlo laukti ne anksčiau nei po pusmečio, ir šis terminas gali būti per daug optimistinis. Įvykių eigos nepagreitins ir didžiulį rezonansą sukėlusios nelaimės priežastis tyrusio Susisiekimo ministerijos Orlaivių avarijų ir incidentų tyrimų vadovo Broniaus Merkio sprendimas išeiti į pensiją.

Po pavasarį įvykusios „An-2“ aviakatastrofos pajūrio prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl darbų saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimų pažeidimo (kai be žinios dingo žmogus). Jį atliekančio Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroro Arūno Saunoriaus teigimu, kokių nors procesinių sprendimų galima laukti ne anksčiau nei po keturių ar šešių mėnesių.

„Tyrimas vyksta, laukiame techninių išvadų iš Susisiekimo ministerijos Transporto avarijų ir incidentų tyrimo skyriaus. Apklausiame žmones. Danus, švedus - liudytojus, kurie paskutiniai išlydėjo lėktuvą į skrydį per Baltijos jūrą. Paprastai kalbant, atliekami žemiški veiksmai. O bent preliminariai įvardyti tikslią tyrimo pabaigos datą ar koks gali būti priimtas procesinis sprendimas - tai kaip burti iš kavos tirščių“, - tikino prokuroras.

Pasak A.Saunoriaus, kol kas nėra jokių naujienų ir dėl dingusio lakūno Alvydo Selmistraičio ar jo kūno likimo.

„Paskelbta tarptautinė piloto paieška nenutraukta. Tačiau negauta absoliučiai jokios informacijos“, - teigė A.Saunorius.

Matyt, Susisiekimo ministerijos Transporto avarijų ir incidentų tyrimo skyriaus išvadų prokurorams reikės palaukti, nes visai neseniai į pensiją išėjo šio skyriaus vedėjas, ministerijos Orlaivių avarijų ir incidentų tyrimų vadovas B.Merkys. Jis vadovavo ir specialiai ministerijos komisijai, sudarytai „An-2“ aviakatastrofos aplinkybėms bei priežastims tirti.

Vos porą savaičių laikinai skyriaus vedėjo pareigas einantis Arūnas Stankevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad B.Merkio pradėto nelaimės tyrimo neperims. Šiuos darbus turės pratęsti naujasis skyriaus vedėjas, kuriuo taps paskelbtą konkursą laimėsiantis asmuo. Jam teks nuodugniai susipažinti su visa medžiaga, kurios sukaupta nemažai. Visa tai pareikalaus laiko.

Iš Švedijos į Klaipėdą skridęs „An-2“ į Baltijos jūrą nukrito šių metų gegužės 16 d. Jį pilotavę patyrę lakūnai Adolfas Mačiulis ir Alvydas Selmistraitis žuvo. Nuskendusiame lėktuve rastas tik pirmojo piloto kūnas, kurį pavyko ištraukti „An-2“ pakėlus į kelių metrų gylį. Po to lėktuvas nugramzdintas į jūros dugną, nes nebuvo šimtaprocentinės garantijos, jog jį ištraukus pavyks įvardyti avarijos priežastis. Tuo metu kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“ B.Merkys sakė, jog iš to, kad „An-2“ leidosi turėdamas minimalų greitį, bei tam tikrų po vandeniu nufilmuotų jo propelerio apgadinimų galima spėti, kad priežastis veikiausiai yra techninė.

„An-2“ ir jo pilotų gelbėjimo operacija šalyje sukėlė daugybę aistrų. Teigiama, kad ji turėjo įtakos operaciją vykdžiusių Lietuvos karinių jūrų pajėgų vado pakeitimo procedūrai. Dėl šios operacijos parlamentinį tyrimą atliko ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK). Jo išvadose pateiktos ir rekomendacijos Vyriausybei, Susisiekimo ir Krašto apsaugos ministerijoms. NSGK nuomone, būtina tobulinti Oro eismo paslaugų taisykles, detalizuoti pavojaus skelbimo stadijas, kad reagavimas į galimą avariją būtų ne formalus, o operatyvus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder