Prezidentės Dalios Grybauskaitės įsitikinimu, Vyriausybės parengtos kovos su kontrabanda priemonės yra "popierinės" ir jų nepakanka. Tą pripažįsta ir Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis, pasak kurio, tokios pastabos nėra kritika Ministrų kabinetui.
"Vyriausybės parengtas kovos su korupcija planas yra popierinis", - teigė Prezidentė antradienį per susitikimą su vidaus reikalų ministru Raimundu Palaičiu, finansų ministre Ingrida Šimonyte, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadu Vainiumi Butinu ir Muitinės departamento direktoriumi Antanu Šipavičiumi.
Pasak Prezidentės atstovo spaudai Lino Balsio, už kovos su kontrabanda koordinavimą atsakingų institucijų vadovus susikvietusi D. Grybauskaitė akcentavo stipresnių priemonių būtinybę.
Valstybės vadovė pažymėjo, kad reikalinga nuolatinė pareigūnų rotacija, operatyvių, žaibiško reagavimo kontrolės komandų įsteigimas, griežtos bausmės, keitimasis technika ir racionalus resursų panaudojimas.
"Operatyvines priemones reikia taikyti griežtai, skubiai ir ryžtingai. Jei kontrabandininkai skelbia karą valstybei, valstybė turi taikyti pačias griežčiausias priemones", - teigia D. Grybauskaitė.
Po susitikimo Vyriausybės kancleris D. Matulionis pripažino, kad parengtos priemonės yra popierinės, tačiau jis nelaikė to problema.
"Visos priemonės pradžioje būna popierinės. Visa tai, kas buvo kalbėta, viskas yra priemonių sąraše - ir apie rotaciją, ir apie rekontrolę, papildomą kontrolę, Krašto apsaugos ministerijos pajėgų naudojimą ir licencijų atėmimą, geresnį koordinavimą. (...) Šios dienos susitikimą vertinu kaip paramą Vyriausybei kovojant su viena didžiausių problemų", - sakė D. Matulionis.
Pasak Vyriausybės kanclerio, Prezidentė tiesiog atkreipė dėmesį, kad kasmėnesinės Vyriausybės kontrolės nepakanka, todėl nuspręsta Muitinės departamentui pavesti koordinuoti kovos su kontrabanda procesą. Institucijų, ypač VSAT ir Muitinės departamento, bendradarbiavimo stoką valstybės vadovė per susitikimą yra įvardinusi viena pagrindinių problemų.
"Ekonominės krizės laikais visada kontrabanda suaktyvėja, bet 2010 metais, lyginant su pernai, mes tikrai negalime teigti, kad šiuo metu yra kontrabandos mastas padidėjęs. Netgi yra tam tikrų pragiedrulių. 2010 metų gegužę už akcizus yra 30 proc. didesnis nei 2009 metų gegužę", - sakė D. Matulionis.
Pasak Vyriausybės kanclerio, sėkmingai kovojant su kontrabanda tikimasi į valstybės biudžetą surinkti papildomus 500 mln. litų.
Savo ruožtu Muitinės ir VSAT vadovai teigė, jog rotacija, siekiant išvengti korupcijos, ir šiuo metu yra atliekama.
Pavyzdžiui, Muitinės tarnyboje yra pakeistos pareigų atlikimo vietos Kybartų kelio posto pareigūnams. VSAT vadovas taip pat aiškino, jog yra nuolat keičiama pareigūnų darbo vieta.
"Pareigūnas, atėjęs dirbti į užkardą, net nežino, kokioje vietoje jis dirbs", - sakė V. Butinas.
Pasak VSAT vado, kovojant su korupcija tarnyboje ypač pasiteisino vadinamieji Imuniteto poskyriai.
Jie labai padeda švarinti gretas. "Visas Lavoriškių postas yra keičiamas, nemažai Pagėgių rinktinėje yra nuteistų", - sakė V. Butinas.
VSAT vadas žadėjo, jog ateityje bus labiau taikoma pakartotinė kontrolė, plačiau naudojamos mobiliosios grupės.
Savo ruožtu Muitinės departamento direktorius vylėsi gauti daugiau juridinių instrumentų kovoje su kontrabanda, taip pat pažymėjo modernios įrangos svarbą.
"Muitinei yra labai reikalingi rentgeno kontrolės įrenginiai, kurie leistų suderinti Muitinės darbą su legalaus verslo lūkesčiais", - sakė A. Šipavičius.
Pasak Muitinės departamento vadovo, sulaikomos kontrabandos mastai visada didėja. Šiemet sulaikytas praktiškai tas pats cigarečių kiekis kaip per visus praėjusius metus, tačiau esą negalima teigti, kad ir kontrabandos mastai nuolat didėja.
"Tai būtų spekuliatyvu, nes turime duomenis, kad legalių tabako gaminių realizavime situacija stabilizavosi", - sakė A. Šipavičius.
Pasak Muitinės departamento vadovo, per 2010 metų pirmąjį ketvirtį užkardyta žala valstybei yra apie 14 mln. litų. Didžiausi yra cigarečių, vaistų ir alkoholio kontrabandos mastai.
Rašyti komentarą