Politinės korupcijos bylos svarstymas atidėtas: nepasirodė Gintaras Steponavičius
Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismas viešame posėdyje pradėjo rezonansą sukėlusios politinės korupcijos bylos svarstymą. Tačiau nepasirodžius vienam iš kaltinamųjų, svarstymas atidėtas iki penktadienio.
Ketvirtadienį į pirmąjį posėdį atvyko ne visi asmenys, kuriems politinės korupcijos byloje pareikšti kaltinimai. Kyšio ėmimu įtariamas Gintaras Steponavičius teisme nepasirodė. Jo atstovas pranešė, kad politikas išvyko į komandiruotę Helsinkyje. Pasak advokato, komandiruotė buvo suplanuota dar iki teismui paskelbus pirmojo posėdžio datą.
Prokuroras Justas Laucius po posėdžio sakė, kad neturi duomenų, jog G. Steponavičius tikslingai bando vilkinti bylą. „Aš ne aiškiaregys, negaliu atsakyti į tokius klausimus“, - atsakė prokuroras ir pabrėžė, kad buvusiam liberalui jokia kardomoji priemonė nėra taikoma, nes nėra rizikos, jog G. Steponavičius nuspręstų slapstytis.
Kitas kaltinamasis - buvęs liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis - tikino, kad niekaip neprisidėjo prie to, kad G. Steponavičius neatvyko.
E. Masiulis akcentavo, kad apskritai su G. Steponavičiumi nebendrauja.
Kyšių ėmimu įtariamas E. Masiulis po teismo posėdžio tvirtino, kad yra nusiteikęs dirbti ir nagrinėti bylą. Jis sakė, kad laukia kol turės galimybę teismui pateikti savo vertinimus.
E. Masiulis taip pat suklastotomis įvardijo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto parlamentinio tyrimo, kuriame figūruoja jo pavardė, išvadas. Pasak buvusio liberalo, šiuo tyrimu siekta formuoti visuomenės nuomonę prieš prasidedant bylos svarstymams teisme. Anot jo, NSGK išvada yra paremta suklastotais dokumentais.
„Pati išvada yra paremta suklastotais dokumentais. Nes yra krūva faktinių neatitikimų, kurie įrašyti valstybės saugumo departamento pažymoje“, - kalbėjo E. Masiulis. Pasak korupcija kaltinamo buvusio liberalo, teismas yra ta vieta, kur turi būti vykdomas teisingumas.
Teisme nepasirodžius G. Steponavičiui, teisėjų kolegijos sprendimu, posėdis atidėtas iki penktadienio.
Į bylos svarstymą atvyko buvę liberalai E. Masiulis ir Šarūnas Gustainis, buvęs Darbo partijos narys Vytautas Gapšys ir buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis.
Byloje dėl galimai korupcinės veiklos kaltinimai pareikšti koncernui „MG Baltic“, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai. Taip pat buvusiems šių politinių jėgų lyderiams - V. Gapšiui, Š. Gustainiui, G. Steponavičiui, E. Masiuliui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.
Teisėsauga įtaria, kad politikai, imdami kyšius iš „MG Baltic“, palaikė ar inicijavo koncernui palankius sprendimus Seime bei kitose valstybės institucijose, taip pat darė poveikį nulemiant viešųjų pirkimų laimėtojus.
Ikiteisminio tyrimo metu apklausta daugiau nei 150 asmenų, iš kurių daugiau kaip 50 - praėjusios ir šios kadencijos Seimo nariai, keletas buvusių ministrų, Europos Parlamento narių. Atlikta daugiau nei 200 apklausų ir daugiau nei 30 kratų.
Įtariama, kad Š. Gustainis gavo daugiau nei 8 tūkst. eurų kyšį, G. Steponavičius - 15 tūkst. eurų, V. Gapšys - daugiau nei 27 tūkst., E. Masiulis kaltinamas daugiau nei 106 tūkst. eurų kyšio paėmimu.
Darbo partija įtariama kyšininkavimu ir prekyba poveikiu, Liberalų sąjūdis - kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.
Įtariama, kad politikai dėl kyšių tarėsi su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau Seime ar kitose institucijose siūlė arba palaikė koncernui palankias iniciatyvas.
Visi įtariamieji savo kaltę neigia. „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus bylą pavadino politizuota, o kaltinimus laiko nepagrįstais.
Baudžiamąją bylą nagrinėja trijų teisėjų - Jurgitos Kolyčienės, Ugniaus Trumpulio ir Nijolės Žimkienės - kolegija.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė politinės korupcijos bylos svarstymo išvakarėse džiaugėsi teisėsaugos darbu.
„Procesai, kurie vyko per paskutinius keletą metų, yra rezonansiniai, bet mūsų teisėsaugos ir žvalgybos institucijų pastangomis jau net trys didelės politinės korupcinės bylos nukeliavo į teismą ir tai yra sveikintinas rezultatas“, - LRT radijui ketvirtadienį sakė D. Grybauskaitė.
Rašyti komentarą