Vieni posto inspektoriai buvo sulaikyti iš karto baigę darbą, kiti - vos atvykę į tarnybą, o kai kurie - savo namuose po Muitinės departamento Tarnybinių tyrimų tarnybos, Muitinės kriminalinės tarnybos ir Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus pareigūnų 4 mėnesius vykdyto tyrimo.
Iš viso įtarimus dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kyšininkavimo šioje baudžiamojoje byloje planuojama pareikšti daugiau nei 30-čiai muitinės pareigūnų. Muitinės departamento generalinis direktorius Antanas Šipavičius pažymėjo, jog tai savo apimtimi bene didžiausia korupcinio pobūdžio byla Lietuvos muitinės istorijoje, apie kurios ištakas pranešdavo ir patys visuomenės atstovai.
"Pirminė informacija buvo gaunama iš įvairių šaltinių: anoniminių skambučių, vairuotojų nusiskundimų, susitikimų su verslo organizacijomis ir asociacijomis, pokalbių su vairuotojais, apsilankant pasienio postuose - informacijos buvo pakankamai", - trečiadienį surengtoje trumpojoje spaudos konferencijoje sakė Muitinės departamento vadovas.
Ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kyšininkavimo buvo pradėtas siekiant užkirsti kelią sisteminėms korupcijos apraiškoms ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn šioje nusikalstamoje veikoje dalyvaujančius asmenis.
Muitinės departamentas turėjo informacijos, kad kai kurie Medininkų kelio posto pareigūnai, siekdami turtinės naudos, iš atvykstančių į Lietuvą krovininių automobilių vairuotojų renka 20-40 litų dydžio neteisėtas rinkliavas už įvažiavimą į Lietuvos Respubliką. Pinigai muitinės pareigūnams buvo paduodami kartu su gabenamų krovinių ir asmens dokumentais. Tais atvejais, kai dokumentų tikrinimo metu buvo randami galimi trūkumai ar pažeidimai, iš vairuotojų buvo papildomai reikalaujama mokėti kyšius už neva sklandų ir greitą muitinės procedūrų įforminimą. Kyšio dydis priklausė nuo galimo ar tariamo pažeidimo pobūdžio.
"Vidutiniškai iš vairuotojų per pamainą buvo surenkama apie 1 tūkst. litų, tačiau kaip pareigūnai tarpusavyje skirstėsi pinigus - neaišku, nes tai - ikiteisminio tyrimo duomenys", - pažymėjo A. Šipavičius.
Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.
A. Šipavičius taip pat pažymėjo, jog Medininkų kelio poste dirba 4 pamainos, joms visoms ir priklausė sulaikytieji asmenys. Pagal Baudžiamojo proceso kodeksą, už kyšininkavimą pareigūnams gresia bauda arba areštas, o už piktnaudžiavimą tarnyb, siekiant turtinės naudos - laisvės atėmimas iki 7 metų arba bauda.
Paklaustas, ar muitininkus veltis į korupcinio pobūdžio veiklą skatina mažas atlyginimas, departamento direktorius atskleidė, jog, priklausomai nuo darbo stažo ir einamų pareigų atlyginimas svyruoja nuo 2 200 ir 2 700 litų "ant popieriaus".
"Korupcijos priežastys nėra vienareikšmės, čia nėra vieno atsakymo. Tai priklauso pirmiausia nuo paties žmogaus įsitikinimų, nuo jo moralinių vertybių. Aišku, sukurta aplinka, vadinamosios negeros tradicijos taip pat prisideda prie to, kad pareigūnas, patekęs į tokią terpę, sunkiai atsispiria pagundai, todėl mūsų siekis - kurti antikorupcinę aplinką, kurioje sąžiningas pareigūnas jaustųsi saugiai atlikdamas savo darbą", - kalbėjo A. Šipavičius.
Jis sutiko, kad korupcija muitinėje yra "giluminė problema", todėl 29 muitininkų sulaikymas jo nenustebino.
"Taip, visiškai pripažįstu, kad tai yra giluminė problema. Šiuo metu Muitinės departamente sudaryta darbo grupė ir analizuos, kaip, kokiomis priemonėmis mes galime tai pakeisti. (...) Ne, nenustebau sužinojęs apie sulaikymą", - prisipažino jis.
A. Šipavičius, paklaustas, ar galbūt pats nesugeba susitvarkyti "savo darže", atkirto, jog kiekvienas darbas prasideda nuo pirmo žingsnio, todėl svarbu veikti, o ne ignoruoti problemą.
"Reikia žiūrėti į korupciją kaip į nematomą reiškinį? Kai tik parodoma, kad yra tokia problema ir reikia kažką daryti, ietys nukreipiamos į tai vykdančius asmenis - kodėl nedarėte? Nematėte problemos iki šiol? Kiekvienas darbas prasideda nuo pirmo žingsnio. (...) Korupcija muitinėje - niekam ne paslaptis, tačiau mes su tuo kovojame", - pabrėžė jis ir užtikrino, kad ir ateityje Lietuvos muitinės vadovai nesitaikstys su bet kokiomis korupcijos apraiškomis.
A. Šipavičius taip pat pastebėjo, kad pareigūnų sulaikymas kiek apsunkino Medininkų kelių posto darbą, tačiau pajėgos buvo operatyviai perskirstytos.
Per pastaruosius penkerius metus muitinės iniciatyva ir bendradarbiaujant su kitomis teisėsaugos institucijomis įtarimai dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų pareikšti daugiau kaip 100 muitinės pareigūnų, iš kurių 18 jau yra nuteisti, dar dėl 80 atliekamas ikiteisminis tyrimas arba vyksta teisminis nagrinėjimas.
Rašyti komentarą