Klaipėdos prokurorai daugiau kreipėsi į kolegas užsienyje

Klaipėdos prokurorai daugiau kreipėsi į kolegas užsienyje

Praėjusiais metais Klaipėdos apygardos prokuratūra, vykdydama susižinojimo su užsienio valstybėmis funkciją, iš viso išsiuntė 91 teisinės pagalbos prašymą vykdymui užsienio valstybių teisėsaugos institucijoms, o tai yra  24 prašymais (arba 35 proc.) daugiau nei 2009 metais.

Norvegijoje Lietuvos piliečiai, išnaudodami lietuvius vaikus, vertė juos vogti iš prekybos tinklų, Austrijoje, Belgijoje ir Švedijoje lietuviai "išgarsėjo" žaibiškomis vagystėmis iš prabangių parduotuvių, o viena lietuvė naudojasi iš narkotikų kontrabandos draugo olando nelegaliai sukauptu turtu.

Tai tik keletas pavyzdžių iš užsienio valstybėse vykdomų tyrimų, prie kurių sėkmingos baigties prisidėjo ir Lietuvos prokurorai, vykdantys iš užsienio valstybių gautus teisinės pagalbos prašymus ar patys  siųsdami juos vykdyti į užsienį.
 
Iš užsienio valstybių 2010 metais Klaipėdos apygardos prokuratūroje buvo gauti 45 teisinės pagalbos prašymai. Daugiausiai prašymų gauta iš Lenkijos Respublikos (11), Vokietijos Federacinės Respublikos (8) ir Jungtinės Karalystės (4).
 
Pernai Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai parengė 10 Europos arešto orderių projektų, pagal kuriuos Generalinė prokuratūra išdavė 10 Europos arešto orderių (2009 m. – 4). Pagal 2010 metais išduotus Europos arešto orderius Lietuvai perduoti 4 asmenys, vieno asmens perdavimas dėl sveikatos būklės (nėštumo) atidėtas.
 
Iš viso Klaipėdos apygardoje pagal užsienio valstybių išduotus Europos arešto orderius buvo suimta 18 asmenų (2009 m. - 14), 2 asmenims skirtos kitos kardomosios priemonės.
 
Užsienio valstybėms išsiųstų teisinės pagalbos prašymų įvykdymo tais pačiais metais procentas svyruoja nuo 49 proc. iki 58 proc., o klaipėdiečiai gautus iš užsienio valstybių prašymus įvykdo nuo 59 iki 95 proc.
 
"Tai leidžia daryti pagrįstą išvadą, kad Lietuvos pareigūnai teisinės pagalbos prašymus vykdo daug operatyviau, be to, ir išsamiau", – sako Klaipėdos apygardos prokuratūros Valdymo kontrolės ir analizės skyriaus vyriausioji prokurorė Margarita Šniutytė – Daugėlienė.
 
Pasak prokurorės, pastaruoju metu gaunami didesnės apimties ir prašomų proceso veiksmų atlikimo prasme sudėtingesni teisinės pagalbos prašymai, vis daugiau nusikalstamų veikų padaroma peržengiant kelių valstybių sienas, todėl akivaizdu, kad skirtingose valstybėse atliekamų tyrimų koordinavimo poreikis auga. Pavyzdžiui, šiuo metu Olandijoje vykdomas didžiulės apimties tyrimas dėl tarptautinės nusikalstamos organizuotos grupuotės prekybos narkotikais, psichotropinėmis ir kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis, taip pat šioje prekyboje įgytų pinigų plovimo, turto legalizavimo ir kitų nusikalstamų veikų.
 
Vykdant iš Olandijos dėl šio tyrimo gautą teisinės pagalbos prašymą, Klaipėdoje įvykdytas Olandijos kompetentingos institucijos išduotas Turto ir įrodymų arešto aktas – laikinai apribotos asmens nuosavybės teisės į arešto akte nurodytą turtą. Kalba eina apie jauną klaipėdietę moterį, kuri naudojosi, kaip įtariama, iš narkotikų verslo praturtėjusio olando turtu. Artimiausiu metu prokurorė kreipsis į teismą su prašymu pratęsti šiam turtui skirtą areštą.
 
Operatyviau vykdyti panašaus pobūdžio teisinės pagalbos prašymus bei išduotus Europos arešto orderius, atlikti kitus kolegų iš užsienio prašomus procesinius veiksmus padeda ir šiuolaikinės technologijos – naudojimasis internetiniu Europos teisminio tinklo atlasu.
 
Ketverių metų laikotarpiui šio tinklo kontaktiniu asmeniu Lietuvoje kartu su atstovais iš Generalinės prokuratūros bei Teisingumo ministerijos paskirta ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Valdymo kontrolės ir analizės skyriaus vyriausioji prokurorė M. Šniutytė – Daugėlienė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder