Įmonės administracija informavo, kad nerūdijančio metalo laužas buvo atgabentas iš Kazachstano ir užterštumas nustatytas kraunant jį į laivą, kuris turėjo pasiekti Olandiją.
Atrinkti 8 vienetai nerūdijančio metalo gaminių (žiūrėti paveikslėlį), kurie skleidė didesnę nei foninė jonizuojančiąją spinduliuotę. Pagal RSC Klaipėdos skyriaus specialistų rekomendacijas, radioaktyvios detalės izoliuotos nuo kito metalo laužo ir sudėtos į specialią metalinę dėžę su spyna bei perduotos saugojimui darbuotojų retai lankomoje vietoje.
RSC Klaipėdos skyriaus specialistai, nuvykę į vietą, atliko tyrimą ir radiologinius matavimus bei paėmė tepinėlius paviršinei radioaktyviajai taršai identifikuoti. RSC Radiologinėje laboratorijoje atlikus gama spektrometrinius tyrimus, buvo identifikuoti radionuklidai radis Ra-226 (ant visų detalių paviršių), kobaltas Co-60 (ant pirmos ir trečios detalių paviršių), cezis Cs-137 (ant pirmos detalės paviršiaus). Išmatuoti radžio Ra-226 aktyvumai buvo didesni nei leidžia normatyviniai dokumentai. Ant penktos detalės paviršiaus aptikta įsodrinto urano (U-235, 2,7). Po tyrimų rezultatų įvertinimo, užterštos nerūdijančio metalo detalės, kaip radioaktyviosios atliekos, perduotos VĮ Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūrai (RATA) tvarkymui.
Kaip įprasta tokiu atveju, RATA nemokamai išvežė detales, o RSC specialistai atliko pakartotinus matavimus įvykio vietoje. Nustatyta, kad neigiamo poveikio aplinkai ar žmonių sveikatai radionuklidais užterštas metalas neturėjo.
Stiprindamas pamestųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių paieškos ir nustatymo galimybes bei kontrolę Lietuvoje, RSC bendradarbiauja su atsakingomis šalies institucijomis bei tarptautinėmis organizacijomis, organizuoja bendrus mokymus bei lauko pratybas.
RSC atkreipia dėmesį, kad reikia būti atidiems renkant ir superkant metalo laužą. Nors metalo laužo supirkimo bei perdirbimo įmonių darbuotojai yra apmokyti bei turi reikiamą įrangą produkcijos dozimetrinei kontrolei atlikti, bet prieš perkant metalo laužą galima kreiptis dėl pakartotinų dozimetrinių matavimų atlikimo.
Kilus įtarimams, kad galėjote susidurti su pamestu jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniu, nedelsiant kreipkitės į RSC telefonu (8 5) 2 36 19 36.
Rašyti komentarą