Teisininkai pastebi, kad dažnai gyventojai į galimus bendrijų pirmininkų pažeidimus numoja ranka, tačiau ėmusis ryžtingų veiksmų galima iš bendrijos vadovo prisiteisti padarytos žalos atlyginimą.
Pasak dabartinės DNSB bendrijos "Gulbė" pirmininkės Aldonos Eidukevičienės, teismą pasiekusi istorija prasidėjo tada, kai Laukininkų 33-iojo namo gyventojai pradėjo domėtis, kodėl po 2008 m. atlikto šiluminės sistemos rekonstrukcijos nepasiektas norimas rezultatas - kai kurie butai ir toliau šalo, nebuvo galimybės reguliuoti šilumos.
Įprastai tokių darbų rangovui išrinkti skelbiamas konkursas, kad būtų galima nupirkti pigiausią paslaugą. Tačiau paaiškėjo, jog Laukininkų g. 33 name atliktų darbų kaina buvo labai didelė - apie 70 tūkst. litų, kai tuo metu panašūs darbai vidutiniškai kainuodavo apie 40 tūkst. litų.
Kai gyventojai ėmė aiškintis, kaip buvo išrinkta darbus atlikusi bendrovė, paaiškėjo, kad konkursas net nebuvo skelbtas, o tuometinė bendrijos pirmininkė Nina Strazdauskaitė žmonėms pateikė neva gautus įmonių pasiūlymus, kurie buvo gerokai didesni nei "laimėtojo".
Nuo nesąžiningos bendrijos pirmininkės nukentėję gyventojai kreipėsi į Ekonominę policiją. Po atlikto ikiteisminio tyrimo byla pasiekė Klaipėdos apylinkės teismą, o gyventojai N. Strazdauskaitę atleido.
Teisme kaltinimą palaikiusi prokurorė už dokumentų klastojimą prašė skirti 30 MGL (3 900 litų) baudą, tačiau teismas, atsižvelgęs į tai, kad teisiamojo iki tol nebuvo teista, skyrė švelnesnę - 20 MGL (2 600 litų) baudą.
"Gulbės" pirmininkė A. Eidukevičienė "Vakarų ekspresui" teigė, kad kol kas negalvojama apie galimybę pateikus civilinį ieškinį prisiteisti iš pirmininkės gyventojams padarytą žalą.
"Galima pasiekti žalos atlyginimo"
Mindaugas STEPONAVIČIUS, teisininkas
Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymas numato galimybę gyventojams kreiptis į teismą, kad būtų priteista neteisėtais pirmininko sprendimais jiems padaryta žala. Tačiau tokiu atveju reikėtų pateikti įrodymus, kad buvo padaryti tokie sprendimai, įrodyti kaltę, priežastinį ryšį tarp sprendimų ir žalos bei nustatyti tikslų žalos dydį. Aišku, visa tai pareikalauja ir laiko, ir sąnaudų, bet teisme galima prisiteisti ir bylinėjimosi išlaidas. Tačiau dažniausiai gyventojai į tokią galimybę numoja ranka, nes tikisi, kad su nauju pirmininku viskas pasikeis iš esmės. Visgi daugėja ir atvejų, kai žmonės nusprendžia nesitaikyti ir eina iki galo.
Norėdami išvengti panašių atvejų gyventojams bendrijų pirmininkams turėtų nesuteikti per daug įgaliojimų. Kur kas geriau suformuoti bent trijų asmenų valdybą, kuri prižiūrėtų ir pirmininko darbą. Bendrijos įstatuose galima numatyti, kad pirmininkai vieni nepriiminėtų sprendimų. Pavyzdžiui, jei šiuo atveju atplėšiant vokus būtų dalyvavę ir valdybos nariai, problemų, matyt, nebūtų kilę.
"Panašus atvejai - nedažni"
Darius JAGMINAS, Specialiųjų tyrimų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas
Daugiabučių namų savininkai, kaip asmenys, turintys administracinius įgaliojimus, yra prilyginami valstybės tarnautojams. Bet kokiu atveju STT tiria visus korupcinius nusikaltimus, nesvarbu, kurie jie daromi - privačiame, ar valstybiniame sektoriuje.
Iš atminties atsimenu tik atvejį, susijusį su baudžiamąją atsakomybę daugiabučių namų savininkų bendrijos pirmininkui. Šiauliuose šių metų pradžioje pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl daugiabučių namų renovacijos. Tyrimas pradėtas dėl kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo. Tiriamos kelių bendrijų pirmininkų bei konsultantų galimai korupcinės veikos. Žalą patirdavo namų gyventojai, kurie dar ilgą laiką turės mokėti didesnę kainą už atliktą namo renovaciją, taip pat valstybė, skyrusi namo renovacijai dalį biudžeto lėšų.
STT kviečia visus daugiabučių namų, kuriuos ruošiamasi modernizuoti, gyventojus aktyviai ir labai atsakingai rinkti asmenis, kurie bus įgalioti visų jų vardu priimti sprendimus dėl visus modernizavimo darbus atliksiančių asmenų ir bendrovių parinkimo. Vėliau reikėtų būti aktyviems kontroliuojant atliekamų darbų kainą ir kokybę. Tik aktyvūs gyventojai gali užtikrinti, kad jų namo modernizavimo procese nebūtų korupcijos ir efektyviai darbų kainas paveiktų skaidrios konkurencijos faktorius.
Eimanto CHACHLOVO nuotr.
Rašyti komentarą