Apleistų gamyklų, fabrikų ir fabrikėlių teritorijų tiek Vakarų, tiek Rytų Europoje, kaip sakoma, "prūdais". Tiek istorikus, tiek architektus žavi Hamburgo pavyzdys, kuriame likę apleisto uosto statiniai ir teritorija panaudojama šiuolaikinėms reikmėms. Sėkmingai industrinio paveldo pastatus modernizuoja lenkai. O štai Lietuvoje namai vaiduokliai kiurkso metų metus niekam nereikalingi ir nejudinami. Tiesa, vienetinių pavyzdžių pasitaiko ir pas mus. Pavyzdžiui, "Menų spaustuvė", įsikūrusi buvusioje "Tiesos" laikraščio spaustuvėje Vilniuje.
O štai Klaipėdoje niekieno dėmesio nesusilaukia architektūriniu požiūriu įdomi buvusi skerdykla Liepų gatvėje, alaus bravoro liekanos Šaulių gatvėje ir kiti apleisti, bet paveldosaugininkų nesėkmingai saugomi pastatai. Nors senasis Tabako fabrikas architektūriniu požiūriu jokios vertės neturi, tačiau jam pasisekė - jo sienų ir pamatų gyvenimas bus pratęstas.
Bangų gatvė XIX a. pabaigoje - XX pradžioje buvo pramoninė. Pasak istorikės Zitos Genienės, tikslių duomenų, kada buvo pastatytas Tabako fabrikas ir kas jį statydinosi, nėra. Tačiau žinoma, kad 1915 m. jis jau buvo Tiltų gatvėje cigarų parduotuvę turėjusio Leibos Verblovskio nuosavybė. Gali būti, kad verslus žydų tautybės pilietis tą fabriką ir pastatė.
Jame buvo gaminami papirosai, cigaretės, į gražiais paveiksliukais apklijuotas dėžutes fasuojamas tabakas. Čia "gimdavo" cigarai "Klaipėdos Havana", "Safo", "Comtesse", cigaretės "Pikant". Kokia čia stovėjo įranga, kiek čia dirbo žmonių - iki šiol neaišku.
Tabako fabrikas Bangų gatvėje sėkmingai veikė iki 1939 m., kai Klaipėdą prijungus prie Vokietijos jis buvo nacionalizuotas.
Klaipėdoje buvo ir dar vienas tabako fabrikas, stovėjęs S. Daukanto gatvėje, maždaug toje vietoje, kur dabar yra paminklas II pasaulinio karo aukoms.
ANONSAS
Kitą pirmadienį bandysime aiškintis, kokiomis sąlygomis pasibaigus II pasauliniam karui Tabako fabrike gyveno vokiečių belaisviai, kaip buvo atkurta cigarečių gamyba, kokias cigaretes gamino pokarinis Tabako fabrikas. Prašytume atsiliepti jame dirbusius klaipėdiečius ar galinčius ką papasakoti jų palikuonis. Rašyti el. p. [email protected] arba skambinti tel. 493435.
Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., išeina pirmadieniais. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".
PRAEITIS. Prieškario Tabako fabriko nuotraukų nėra išlikę, nes pastatai architektūriniu požiūriu nebuvo išradingi. Kaip atrodė Tabako fabriko kompleksas, galime spręsti iš jame pagamintų "Famos" cigarečių etiketės.
"KLAIPĖDOS HAVANA". Kažin kas iš žymių klaipėdiečių rūkydavo mūsų mieste susuktus "Klaipėdos Havanos" cigarus? RŪŠYS. L. Verblovskio Tabako fabrike dar buvo gaminamos cigaretės "Pikant", "Safo".
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr.
Rašyti komentarą