Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (146)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (146)

Taigi Lugų šeima vėl gyveno skyrium. Lugai nutarė, kad taip bus, kol sūnus ir duktė mokykloje sulauks vasaros atostogų.

O 1946 metų pavasarį Kaune kilo vienas didžiausių potvynių. S. Lugas labai nerimavo dėl šeimą galinčių užklupti negandų. Tačiau vis dėlto ir toji grėsmė nepagreitino šeimos susijungimo. Lugienė su Lugiukais į Klaipėdą atvažiavo tik pasibaigus mokslo metams. Gracija Lugaitė-Gecevičienė puikiai prisimena, kaip visi apsigyveno mažutėje tebeatstatinėjamos spaustuvės patalpėlėje. "Kaip mes ten visi tilpome, šiandien neįsivaizduoju", - gūžčiojo pečiais ji. Ir taip jau išeidavo, kad miegodavo pamainomis. Tėvas, visą naktį dirbęs spaustuvėje, atguldavo, kai vaikai išeidavo į mokyklą... Kartu su spaustuvės remontu buvo atstatinėjamas ir S. Daukanto g. 23-asis namas. Ir visai netrukus Lugai iš mažytės patalpėlės spaustuvėje persikraustė į šio namo butą pirmajame aukšte.

Tokia raidžių rinkimo mašina - linotipas - kadaise buvo didelis stebuklas, nes iš jos "byrėdavo" laikraštiniai tekstai.

Kaimynystė

O kai į namą atsikraustė ir Kirvaičių šeima, Lugai su jais tapo gerais bičiuliais. Šios dvi šeimos draugaudavo ir namuose, o ir darbe Stasys Lugas su Juozu Kirvaičiu buvo bendraminčiai. Ir jeigu kokia spaustuvininkų šventė ar ekskursija, šeimos su penkiomis atžalomis spiesdavosi draugėn. Nepaisant stalininių represijų baimės, vis dėlto du smetoninės kultūros žmonės išdrįsdavo atvirai pasikalbėti. Bet tik tuomet, kai niekas jųdviejų negirdėdavo. Draugystė šeimomis tęsėsi ir tuomet, kai ir vienas, ir kitas išėjo pensijon.

Lugų sūnus Algimantas, kaip ir svajojo tėvai, įgijo inžinieriaus specialybę Kauno politechnikos institute ir į Klaipėdą gyventi nebegrįžo.

Atžalos

1981 m. Bronislava ir Stasys Lugai šventė auksines vestuves.

Lugų duktė Gracija "pasinešė" į muziką - tokia buvo mamos Bronislavos Lugienės svajonė. Išsipildė ir antroji - sūnus Algimantas išvažiavo studijuoti inžinieriaus specialybės į Kauno politechnikos institutą. Taip jau susiklostė, kad inžinerijos mokslus kartu su Algirdu Mykolu Brazausku baigęs A. Lugas į Klaipėdą gyventi negrįžo. Liko tėvų gimtajame Kaune. O štai Gracija Lugaitė, įgijusi pianistės kvalifikaciją, gavo paskyrimą Kretingon.

"Mano daliai teko užduotis kurti Kretingos muzikos mokyklą", - sakė G. Gecevičienė. O tuomet Dievo užkampiu buvusioje Kretingoje ji sutiko gražų jaunikaitį - architektą Gytį Tiškų. Jis į Kretingą irgi atvyko dirbti su paskyrimu. Jaunuoliai netrukus paslapčia jau "ėmė šliūbą" Palangos bažnyčioje. Jaunai šeimai Dievo užkampyje Kretingoje buvo ankšta. Ir Gracija su Gyčiu, atidirbę būtinus trejus metus, pardardėjo į Klaipėdą gyventi ir apsistojo pas Gracijos tėvus Lugus.

Taip spaustuvė "Rytas" atrodė prieškariu.

Anonsas

Kitose dalyse skaitykite:

Šaukšto, parsivežto iš Štuthofo koncentracijos stovyklos, reikšmė Lugų šeimoje

Dėl kokių priežasčių daugelis Klaipėdos gražuolių ir puošeivų mindavo takus į S. Daukanto g. 23-iąjį namą

Kokius pėdsakus architektūroje ir interjeruose paliko Lugų buto suveriamos durys

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder