Klaipėdai prognozuojamas postūmis biotechnologijų srityje

(2)

Apie tai, kad Klaipėdai prognozuojamas ryškus postūmis ateities mokslu vadinamų biotechnologijų srityje, uostamiesčio „Alma Mater“ kalbėjo akademikas prof. habil. dr. Vladas Algirdas Bumelis, vadovaujantis „Northway“ įmonių grupei ir „Northway Biotech“ klasteriui, mokslininkas, fundamentinių mokslo tyrimų ir jais grįsto verslo plėtotojas, pasiryžęs uostamiesčio akademinei bendruomenei suteikti naują impulsą, kuriant mėlynųjų biotechnologijų ateitį – praėjusį penktadienį prof. habil. dr. V. A. Bumeliui Klaipėdos universiteto (KU) senato pirmininkas prof. dr. Vaidutis Laurėnas įteikė KU Garbės daktaro regalijas.

Siekis – garsinti Lietuvą

Akademikas prof. habil. dr. V. A. Bumelis vadinamas genų inžinerinės farmacijos pradininku Lietuvoje, sukūrusiu genų inžinerijos metodais grįstas vaistų gamybos technologijas, padėjusiu lietuviškos biofarmacijos pramonės pamatus.

Garbės daktaras prof. V. A. Bumelis auditorijoje KU Aula Magna susirinkusiai auditorijai pristatė nuo 1971 m. prasidėjusios biotechnologijų istorijos raidą mūsų šalyje. Šios mokslo srities pasiekimai pramonėje – stebinantys.

Iš Kretingos kilęs mokslininkas visą savo gyvenimą skyrė gyvybės mokslo vystymui. Pieš 12 metų pirmasis biofarmacinis produktas, pagamintas Lietuvoje, buvo įregistruotas FDA – JAV veikiančioje organizacijoje, atsakingoje už įvairių preparatų, vaistų, medicininės įrangos, estetikos prietaisų įvertinimą ir tikrinimą.

Prieš šešerius metus gyvybės mokslai paskelbti prioritetine Lietuvos industrija. O praėjusiais metais įmonių grupė „Northway“ pradėjo didžiausio Europoje biotechnologijų miestelio BIO CITY statybą Vilniuje.

Akademiko teigimu, noras yra aiškus: biotechnologijomis prisidėti prie Lietuvos bendrojo vidaus produkto didėjimo, garsinti šalį visame pasaulyje.

Perspektyvos – kuo daugiau jaunų žmonių skatinti studijuoti biotechnologijas ir pritraukti investicijas: Klaipėdos universitetas, kartu su Vilniaus bei Kauno akademinėmis bendruomenėmis, dalyvauja naujos ateities kūrimo maratone.

Vizija Klaipėdai

Klaipėdos universiteto didžiojoje salėje profesoriaus klausėsi moksleiviai, studentai, senjorai, akademinės bendruomenės nariai.

„Investicijos į gyvybės mokslus bus naudingos ateityje ir visai šaliai, ir Klaipėdai“, – sakė mokslininkas, paraginęs Klaipėdos universiteto auditorijoje susirinkusius moksleivius, studentus mąstyti plačiau ir rinktis biotechnologines studijas.

Daugiau negu pusantro šimto mokslinių publikacijų, dešimčių išradimų ir patentuotų produktų autorius prof. habil. dr. V. A. Bumelis sakė, kad ateitis priklauso biotechnologiniams tyrimams ir jų pritaikymui žmonėms vartoti.

Jo teigimu, sėkmės formulė – paprasta, galiojanti visiems: reikia pasitelkti vieną procentą talento, kurį turime visi, ir 99 procentus darbo. „Ateityje spausdinsime naują širdį, plaučius, keisime genų eiliškumą, siekdami suteikti žmogui daugiau sveikatos ir ilgesnius gyvenimo metus“, – samprotavo universiteto svečias.

Atsakydamas į susirinkusiųjų klausimus, profesorius akcentavo: galbūt ateityje žmogaus gyvenimo vidurkis neapsiribos 80-čia metų, kaip dabar. Gyvenimo trukmė dėl biotechnologijų mokslo gali ilgėti dvigubai.

Klaipėdoje profesorius įžvelgė didžiulį potencialą: „Tai, kad jūs sugebėjote išvystyti laisvą ekonominę zoną – gyvas įrodymas, kad galime dar daugiau. Dabar esu Klaipėdos universiteto darbuotojas, tad liko visiems įsigilinti į sąvokas, nusistatyti kryptis ir veikti.“

Lietuviškos biofarmacijos pramonės pamatus sukūręs prof. habil. dr. V. A. Bumelis tvirtai tiki biotechnologijų kuriama verte: kol kas mūsų šalis užima 32-ąją vietą pasauliniame inovacijų reitinge. Jau nūdien beveik visi farmacijos ir sveikatos priežiūros sukurti gaminiai eksportuojami į daugiau negu šimtą šalių. Tarp jų – JAV, Vokietija, Kinija, Jungtinė Karalystė.

Klaipėdoje mokslininkas linkęs sutelkti dėmesį į kelias biotechnologijų atšakas – „raudonąją liniją“, apimančią individualizuotą mediciną, kai gydymas pacientams pritaikomas pagal jų genetinę sudėtį ir kt., taip pat – mėlynąją, susijusią su vandeniu: „Šiandien Baltijos jūroje tiek daug mums naudingų dalykų.“

Iškili asmenybė

Klaipėdos universiteto akademikai profesoriaus įsiliejimą intelektualiai bei finansiškai į „Alma Mater“ veiklą pavadino garbingu įvykiu. „Džiaugiamės, kad šiandien Klaipėdos universiteto šeima pagausėjo. Į ją, kaip visateisis narys, įsiliejo mokslininkas su didžiule ir turtinga patirtimi.

Leiskite mums pabūti savanaudžiais ir turėti vilčių, kad profesoriaus biomedicinos, biotechnologijų žinios, verslo dėsnių išmanymas praturtins mus visus – mokslininkus, dėstytojus, kurie kuria pažangą ir augina jaunąją kartą“, – KU garbės daktarą pasveikino rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas. KU garbės daktarų sąraše – 27 Lietuvos ir užsienio šalių mokslininkai, iškilūs visuomenės veikėjai, savo darbais ir intelektine veikla reikšmingai prisidėję prie KU augimo.

Prof. habil. dr. V. A. Bumelis – „Northway“ įmonių grupės, kuri jungia 17 įmonių, veikiančių medicinos ir biotechnologijų sektoriuose, vadovas, „Northway Biotech“ klasterio generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas.

Pagrindinės šios grupės įmonės – 7 klinikų tinklą vienijantys medicinos centrai „Northway“ ir užsakomąsias paslaugas biofarmacinių produktų vystymo ir gamybos tikslais tiekianti „Northway Biotech“.

„Northway Biotech“ specializuojasi užsakomųjų biotechnologinių procesų vystyme ir pagal geros gamybos praktikos (GGP) standartus gaminamų vaistinių substancijų ir vaistinių produktų tiekime klinikiniams tyrimams.

„Northway Biotech” padalinių, įsikūrusių Vilniuje ir Bostone (JAV), klientai yra biotechnologinės įmonės, tarptautinės farmacinės kompanijos ir garsios mokslo institucijos iš Europos, Šiaurės Amerikos ir Azijos šalių.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder