Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (140)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (140)

Kai pasibaigė karas, Stonceliai su dviem sūnumis Vincu ir Lionginu bei jaunyle dukryte Irena atsikėlė į Klaipėdą, nes matė, kas buvo daroma su žmonėmis, Smetonos laikais ėjusiais kad ir menkiausias pareigas. Tad bėgo kuo toliau nuo nuožmių enkavėdistų akių.

Tačiau darbą susirado ne Klaipėdoje, o Palangoje - dirbo "Jūros" restorane padavėjais.

"Visos mūsų vasaros prabėgdavo Palangoje, kuri tokia miela širdžiai iki šiol", - sakė Stoncelių dukra ponia Irena.

Jos tėvai dėl tarpukariu eitų pareigų nemalonumų nebesulaukė, tačiau kai ji, baigusi Vilniaus universitete ekonomikos specialybę grįžo į Klaipėdą ir buvo kalbinama stoti į partiją, tėvo pareigos Smetonos laikais vis dėlto užkliuvo...

Po Stalino mirties į Klaipėdą iš tremties Sibire atvažiavo Stoncelių giminaičių šeima.

"Mes turėjome trisdešimties kvadratinių metrų ploto kambarį ir virtuvę. Ir vis dėlto tėvai ryžosi priglausti giminaičius. Tik mus, vaikus, prisaikdino, kad ginkdie mokykloje neprasitartume apie įnamius. Jie į Lietuvą parvyko legaliai, tačiau Klaipėdoje gyventi neturėjo teisės. Mes mokykloje, žinoma, nepliurpėme, o ir tarp kaimynų "genių" nebuvo", - pasakojo I. Stoncelytė-Žvinakevičienė.

Futbolininkas ant motociklo

Kai I. Stoncelytė mokėsi vienuoliktoje 4-osios vidurinės mokyklos klasėje, didžiausios tos kartos jaunimo pramogos žiemą buvo čiuožykla Kultūros ir poilsio parke, o vasarą - šokių aikštelė tame pačiame parke ar Kultūros namai (šiandieninė Koncertų salė). Anuomet čia šeimininkavo sovietų armijos kariškiai, o kieme buvo įžymioji šokių aikštelė.

I. Stoncelytė su Juozu Žvinakevičiumi susipažino čiuožykloje. Tos draugystės pavydėjo bene pusė miesto. Kavalieriai niršo, kad Juozas tokią gražuolę "pakabino", o panos - kad Irenai taip pasisekė futbolininkui į akį ir širdį įkristi.

Tuometinė Klaipėdos futbolo komanda "Granitas" garsėjo ne tik per visą Lietuvą. Be to, joje žaidė tikriausi panelių širdžių ėdikai. Visi gražūs, gerai treniruotais, o ne "pripumpuotais" kūnais - Algis Matulevčius, Algimantas Mitigaila, Andrius Paškevičius, Zenonas Orbakas ir kiti.

Šiuos futbolininkus klaipėdiečiai pažinojo puikiai. Taigi Irenos ir Juozo draugystė Klaipėdoje neliko nepastebėta. O Tiltų g. 21-ajame name - tuo labiau.

"Visi prie langų prisiplodavome, kai Juozas, apžergęs "Java" motociklą, į kiemą įvažiuodavo", - prisiminė Stoncelių šeimos kaimynas Alfredas Žvagulis jaunesnysis.

Miestiečius, turinčius motociklus ir automobilius, tada ant kelių rankų pirštų galėdavai suskaičiuoti. O čia - ratuotas jaunikis. Ir dar miesto pasididžiavimas - vienas geriausių "Granito" futbolo komandos puolėjų.

Kai Irena 1963-iaisiais išvažiavo į Vilniaus universitetą studijuoti ekonomikos, Juozas, apžergęs tą pačią "Javą", lėkdavo į sostinę mylimosios lankyti.

"Juk tada dar autostrados nebuvo. Vos ne šunkeliais į sostinę atvažiuodavo", - ir šiandien savo vyro polėkius vertina Irena.

1966 m. susituokę Žvinakevičiai išaugino dvi dukras ir sūnų, kurie, įgiję profesijas, rado savo vietą po Lietuvos saule.

Meilės romanų Tiltų g. 21-asis namas matė ir daugiau. Anonsas

Kas su šiuo namu sieja Klaipėdos dramos teatro aktorę Nijolę Sabulytę?

Kokius "biznelius varė" Tiltų g. 21-ojo namo vaikai?

Kokie buvo Tiltų g. 21-ojo namo suaugusiųjų ir vaikų hobiai?

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder