Vasarį Klaipėdiečius sustingdė istorija apie uoste žuvusį Rumunijos pilietį - jį plaukiojančiame doke nepastebėjęs pervažiavo tautietis. 1987 metais gimęs vyras mirė. Balandžio pradžioje nelaimė įvyko Vakarų Baltijos laivų statyklos teritorijoje - ten teritoriją besinuomojusios UAB "CSUB LT" darbuotojas žuvo, kai ant jo užkrito kranu kelta ir perlūžusi betono plokštė. Prieš porą savaičių Birių krovinių terminale trąšomis buvo užpiltas darbininkas. Vyro atvykusiems medikams išgelbėti nepavyko.
Kalti ir darbuotojai, ir vadovai
Visgi pačios bendrovės komentuoti šių įvykių pernelyg nenori - štai pabandę susisiekti su Birių krovinių terminalo administracija žurnalistai jokių atsakymų negavo, mat vis dar vyksta tyrimas.
Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas "Vakarų ekspresui" patvirtino, jog iki gegužės 25 dienos Klaipėdos apskrityje užregistruoti 5 sunkūs ir 4 mirtini įvykiai darbe.
"Iš minėtų įvykių po vieną sunkų ir mirtiną įvykį darbe įvyko Klaipėdos rajono įmonėse, visi kiti - Klaipėdos miesto įmonėse. 2016 m. per tą patį laikotarpį įvyko 7 sunkūs ir 1 mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe, iš kurių Klaipėdos miesto įmonėse: 6 sunkūs, o mirtinų - neįvyko", - patikslino VDI atstovas.
Tyrimus dėl galimų darbo saugos pažeidimų vykdančios inspekcijos atstovų teigimu, dažniausiai nelaimingi atsitikimai su sunkiomis pasekmėmis įvyksta dėl organizacinių priežasčių: nepakankamos vidinės kontrolės įmonėse, dėl nepakankamo dėmesio kolektyvinių saugos priemonių įrengimui bei profesinės rizikos vertinimui darbo vietose. Nagrinėjant Klaipėdos regione įvykusių ir jau ištirtų nelaimingų atsitikimų darbe priežastis nustatyta, kad dažniausiai jos atitinka šalyje įvykusių nelaimingų atsitikimų priežastis.
"Pavyzdžiui, vandens statinių statybos darbus vykdančioje įmonėje Gargžduose vieno įvykio metu nuvirtus gaminiui buvo sužaloti du žmonės: D. Latako įmonės darbuotojas patyrė sunkų sužalojimą, o stiklo pluoštų gamintojos UAB CSUB LT darbuotojas - mirtiną. Tokio nelaimingo atsitikimo darbe priežastis: netinkamas darbų organizavimas įmonėje UAB CSUB LT, - nesenų nelaimingų atsitikimų priežastis įvardijo S. Balčiūnas.
Klaipėdos regione per 2016 m. tą patį laikotarpį iš 7 sunkių atvejų. 4 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe įvyko dėl paties nukentėjusiojo jam privalomų instrukcijų reikalavimų nevykdymo, 2 atvejai - dėl nepakankamos saugos ir sveikatos darbe vidinės kontrolės, 1 - dėl smurto, 1 mirtinas - eismo įvykio.
Žūti Klaipėdoje - didesnė tikimybė
VDI skaičiavimais, šiemet, negalutiniais duomenimis, visos šalies įmonėse įvyko 58 sunkūs ir 17 mirtinų įvykių darbe. Nustatyta, kad šalies mastu 100 tūkstančių darbuotojų tenka 4,8 sunkaus ir 1,4 mirtino įvykio darbe, o Klaipėdos regione - atitinkamai: 4,1 ir 3,3.
"Klaipėdos regione mirtinų įvykių skaičius 100 tūkstančių dirbančiųjų beveik 2,4 karto viršija vidutinį šalies rodiklį", - atskleidė Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas.
Pasak jo, šalies mastu stebima ir išlieka nepakitusi tendencija, kad dažniausiai sunkūs ir mirtini nelaimingi atsitikimai darbe įvyksta apdirbamosios gamybos bei transporto įmonėse. Klaipėdos apskritis - ne išimtis. Sunkios traumos ar mirtini nelaimingi atsitikimai dažnai įvyksta atliekant krovos, transportavimo, medienos apdorojimo darbus, atliekant techninių priemonių ar mechanizmų remontą, kertant mišką.
Tvirtinama, jog už darbų saugos priežiūrą ir vykdymą pirmiausia atsakingi yra įmonė, darbdavys ir patys darbuotojai. Tačiau VDI inspektoriai, nustatę darbo, darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų pažeidimus, gali surašyti administracinių teisės aktų pažeidimų protokolus, reikalavimus, patikrinimo aktus ir pan.
Pavyzdžiui, vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 96 straipsnio 3 ir 4 dalimis, jei nustatyta, kad darbdavys neįgyvendino darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, jis gali būti nubaustas nuo aštuoniasdešimt iki dviejų tūkstančių eurų bauda.
Taip pat pagal ANK 97 straipsnį: pranešimo apie nelaimingus atsitikimus darbe ar profesines ligas arba nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų ištyrimo tvarkos pažeidimas užtraukia baudą darbdaviams ar juridinių asmenų vadovams nuo devyniasdešimt iki penkių šimtų devyniasdešimt eurų. Nelaimingo atsitikimo darbe nuslėpimas užtraukia baudą darbdaviams ar juridinių asmenų vadovams nuo trijų šimtų iki vieno tūkstančio keturių šimtų penkiasdešimt eurų.
"Per 2016 m. VDI atliko 9 668 inspektavimus įmonėse ar jų struktūriniuose padaliniuose, jų metu nustatyta 20 tūkst. 114 pažeidimų bei įformintas 1 521 administracinių teisės pažeidimų protokolas. Baudų už pažeidimus skirta 127 tūkst. ir 7 eurai; darbdaviams iš jų skirta 91 tūkst. 31 euras, darbuotojams - 334 eurai", - skaičiavo S. Balčiūnas.
Gegužė - mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe proveržis
2017 m. sausio-gegužės mėn. Valstybinėje darbo inspekcijoje iš viso gauta 18 pranešimų apie mirtinus ir 60 apie sunkius nelaimingus atsitikimus darbe. 2016 m. per tą patį laikotarpį įvyko 20 mirtinų ir 61 sunkus nelaimingas atsitikimas darbe. Tai, kad beveik pasiektas 2016 m. žuvusiųjų darbe skaičius, lėmė net 4 mirtini nelaimingi atsitikimai, įvykę per pastarąsias dvi savaites.
VDI teigia, jog šių žūčių darbe išskirtinis bruožas - pasikartojančios nelaimės panašiomis aplinkybėmis. Tiriant nelaimingus įvykius darbe, vis dažniau pastebima, kad darbdaviai pareigą užtikrinti darbuotojams saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas visais su darbu susijusiais aspektais supranta labai paviršutiniškai. Vietoj kompetentingo profesinės rizikos vertinimo, saugių darbo metodų, organizuojant pavojingus darbus, numatymo, prevencijos priemonių rizikai šalinti įgyvendinimo darbuotojams dažnai tiesiog pateikiamos instrukcijos pasirašyti.
Rašyti komentarą