Žmona dirba policijoje, o jos vyras tūnojo šešėlyje

Žmona dirba policijoje, o jos vyras tūnojo šešėlyje

Klaipėdos policijos atstovė spaudai Andromeda Grauslienė pateko į keblią padėtį. Paaiškėjo, kad jos vyras Simonas Grauslys praturtėjo apgaudinėdamas valstybę – slėpė mokesčius. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atskleidė, kaip Klaipėdos senamiestyje įkurto užkandžių ir alaus baro „IQ“ šeimininkas S.Grauslys kone trejus metus piktybiškai išsisukinėjo nuo privalomų mokesčių valstybei.

Verslininkui neužteko to, kad uostamiesčio savivaldybė šiai prekybos įstaigai suteikė lengvatų. Pričiuptas baro šeimininkas iškart pakėlė rankas – prisipažino mulkinęs valstybę.

Atlyginęs žalą jis buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Policijos pareigūnė A.Grauslienė teigia apie vyro veiklą sužinojusi tik tuomet, kai kolegos pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Nulindęs į šešėlį pralobo Klaipėdos apygardos prokuratūra ikiteisminį tyrimą dėl baro „IQ“ direktoriaus S.Grauslio nusikalstamos veiklos pradėjo gavusi žinių, kad čia atlyginimai darbuotojams mokami vokeliuose.

FNTT pareigūnai atskleidė, kad įstaigos vadovas, siekdamas išvengti mokesčių, tyčia tinkamai neorganizavo buhalterinės apskaitos tvarkymo, nesudarė rašytinės darbo sutarties su buhaltere.

Nustatyta, kad per dvejus metus baro darbuotojams mokėti atlyginimai nebuvo įtraukti į žiniaraščius ir kasos išlaidų knygą net 22 kartus. Nerasta duomenų apie parduotas prekes, suteiktas paslaugas ir kitokius sandorius, kurių vertė siekia beveik 55 tūkst. eurų.

Tyrimo medžiagoje pažymėta, kad už ūkinę ir finansinę veiklą atsakingas S.Grauslys į deklaracijas įrašė neteisingus duomenis apie įmonės pajamas ir turtą. Šešėlinis verslininkas nuo valstybės ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo nusuko daugiau kaip 10 tūkst. eurų pridėtinės vertės, pelno, gyventojų pajamų, socialinio draudimo mokesčių.

Pavyko išvengti bausmės

S.Grauslys teigė darbuotojams algų vokeliuose nemokėjęs, bet negalėjo dorai paaiškinti, kokiu būdu su jais atsiskaitydavo, jeigu finansinės operacijos neužfiksuotos dokumentuose. „Jeigu oficialių duomenų apie tai nėra, patys suprantate, kaip šioje įmonėje buvo mokamos algos darbuotojams“, – sakė FNTT atstovas Aleksandras Zubriakovas.

Pripažinęs kaltinimus ir atlyginęs valstybei padarytą žalą uostamiesčio verslininkas buvo atleistas nuo atsakomybės pagal laidavimą. Klaipėdietis pasižadėjo tam tikrą laiką nenusikalsti – laikytis finansinės drausmės, neapgaudinėti valstybės.

Jeigu vėl nusižengtų, turėtų atsakyti už ankstesnius ir naujus nusikaltimus.

Nematė, kaip sukasi vyras?

Įdomu, kad S.Grauslio įmonė Laisvalaikio studija tuo metu, kai slėpė pajamas nuo valstybės, naudojosi Klaipėdos senamiesčio verslo įmonėms teikiamomis mokesčių lengvatomis.

Pernai miesto savivaldybė įmonę atleido nuo nekilnojamojo turto mokesčio – A.Grauslys sutaupė pusę apskaičiuotos ir deklaruotos sumos. Tokių lengvatų jis sulaukdavo ir anksčiau.

Šis tyrimas suglumino Klaipėdos apskrities policijos viršininką Alfonsą Motuzą. Jis ir kiti pareigūnai nežino, kaip vertinti įstatymus pamynusio verslininko ir jo žmonos A.Grauslienės santykius.

„Sudėtinga vertinti, net neaišku, kaip – morališkai, pagal valstybės tarnautojų etikos principus ar kitaip? Nemanau, kad A.Grauslienei šiuo atveju taikytina kokia nors atsakomybė.

Ne žmona, o sutuoktinis atsako už savo įmonę. Negaliu teigti, jog ji žinojo, kas vyksta vyro bare, ir nieko nedarė, kad būtų išvengta neteisėtos veiklos“, – svarstė A.Motuzas.

Pasak A.Motuzo, atstovė spaudai A.Grauslienė nedalyvauja administracinių, civilinių ir baudžiamųjų tyrimų procesuose, ji nepriima jokių sprendimų. Klaipėdos policijos Komunikacijos grupei vadovaujanti A.Grauslienė nėra statutinė pareigūnė – ji tiktai platina ir komentuoja iš kitų tarnybų gaunamas žinias.

Aktyvi visuomenės veikėja

Kita vertus, informuodama visuomenę apie tyrimus, skleisdama žinias apie nusikaltimų prevenciją A.Grauslienė, kaip ir kiti policininkai, prisideda prie kovos su įstatymų pažeidėjais.

Tokių asmenų profesinė reputacija ir autoritetas žmonių akyse neturėtų virpėti kaip epušės lapelis. Pripažinęs, jog A.Grauslienės veikla vienaip ar kitaip daro įtaką apskrities policijos įvaizdžiui, A.Motuzas apgailestavo, kad ši istorija neskatins visuomenės labiau pasitikėti teisėsaugininkais: „Nemalonu, bet pagal profesinę liniją jai nieko negalėčiau prikišti. Pati pranešė apie ikiteisminį tyrimą, sakė apie vyro veiklą nieko nežinojusi.“

Pasirodo, A.Grauslienė derino savo pareigas policijoje ir politiką – iki 2014 metų ji buvo Lietuvos liberalų sąjūdžio Klaipėdos skyriaus pirmininko pavaduotoja.

Tiktai šią vasarą policijos spaudos atstovė sustabdė savo narystę skandalų krečiamoje partijoje. Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai A.Grauslienė deklaravo, kad dar yra ir Aktyvių Klaipėdos verslininkų asociacijos prezidentė.

Apie nuobaudas nekalbama Aktyvus visuomenininkas ir nuo mokesčių valstybei išsisukinėjęs policininkės vyras S.Grauslys išrinktas kitos asociacijos – Pajūrio pokerio klubo – prezidentu. A.Grauslienės kalbos, kad apie vyro verslo reikalus nieko nenutuokė, kelia abejonių, – klaipėdietė nuo 2014 metų darbavosi personalo vadove sutuoktinio įmonėje Laisvalaikio studijoje.

A.Motuzas sakė, kad tiktai statutiniai policijos pareigūnai negali dalyvauti politinėje veikloje, o kitų teisės prisijungti prie partijų, visuomeninių judėjimų, dalyvauti rinkimuose nevaržomos:

„Tokių pareigūnų nėra daug. Jie privalo nurodyti partinę priklausomybę. A.Grauslienė ją deklaravo, kokie santykiai dabar, nežinau, pasidomėsiu.“ Pati A.Grauslienė šios istorijos nekomentavo – pasiūlė visus klausimus pateikti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą atleistam sutuoktiniui.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder