Žinia apie sergantį šauktinį Klaipėdoje pakvipo propaganda

Žinia apie sergantį šauktinį Klaipėdoje pakvipo propaganda

"Yra vienas susirgęs šauktinis, kurio būklė gana prasta", - paskambinusi į redakciją ištarė mergina, prisistačiusi Klaipėdoje tarnaujančio kario giminaite. Šis pokalbis įvyko paskutinį šeštadienį, kai Lietuvoje dar nebuvo taikomas karantinas, tačiau žmonių nerimas jau didėjo sulig kiekvienu naujai skelbiamu koronaviruso atveju. Mergina atkakliai įrodinėjo, kad neva nežinia kuo sergantis šauktinis, nepaisydamas sveikatos būklės, ir toliau kontaktuoja su aplinkiniais žmonėmis ir gal net nebuvo tinkamai ištirtas.

Tačiau "Vakarų ekspresui" pradėjus aiškintis visas šios istorijos aplinkybes, ji tapo dar painesnė. Mergina, vos vienąkart susisiekusi su žurnalistu ir pasidalijusi mįslinga informacija apie neva sergantį šauktinį, galiausiai nebeatsakė nei į telefono skambučius, nei į siunčiamas žinutes. Tuo metu ekspertai perspėjo - šalyje gali plisti melaginga informacija, kuria siekiama kelti paniką ir neramumus.

Išvardijo net simptomus

Tą akimirką, kai redakcija sulaukė šio skambučio, nebuvo patvirtinto nė vieno atvejo, kad koronavirusu užsikrėtęs bent vienas Lietuvos karys. Tačiau paskambinusi mergina aiškino, kad mūsų šalies kariuomenėje vyraujanti tvarka esą kelia daug klausimų.

"Kariuomenėje paskelbtas karantinas. Kaip suprantu, karantino esmė tokia, kad nereikėtų paleisti karių į ten, kur yra žmonių sambūris - tam, kad jie neužsikrėstų, ypač kol nė vienas neserga.

Tačiau profesionalūs vyresnieji kariai važinėja pirmyn ir atgal. Taip pat ir valgyklos personalas, kuris kasdien yra paleidžiamas į miestą apsipirkti ir tuomet grįžta", - teigė pašnekovė, taip ir nepasakiusi savo vardo.


ŠALTINIAI. Gyventojai raginami pasitikėti tik oficialiais informacijos šaltiniais ir kritiškai vertinti spaudoje pasirodančią informaciją, ypač palankią Kremliui. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kai vyko šis pokalbis, Klaipėdoje jau buvo patvirtintas mažiausiai vienas koronaviruso atvejis, o informacija apie naujus atvejus netrukus pasipylė kaip iš gausybės rago. Atkreipdama į tai dėmesį, pašnekovė dėstė, kad ir esą susirgęs šauktinis kelia įtarimų.

"Jis buvo išvežtas paramedikų, bet buvo grąžintas atgal į batalioną. Simptomai - sausas kosulys, silpna savijauta, sutrikęs kvėpavimas, temperatūra, laužo kaulus ir širdies skausmai", - simptomus vardijo mergina.

Ji teigė, kad sergantysis šiuo metu ir toliau leidžia laiką vienoje patalpoje su dar 18 karių. "O visame batalione yra 600 žmonių", - skaičiavo mergina.

Ji teigė, kad karys, kuris esą užsikrėtė prieš kariuomenės viduje paskelbiant karantiną leido laiką Vilniuje. "Turėjo kontaktų su užsieniečiais asmenimis, tiesa, nežinau, kokios tautybės. Ir po to susirgo", - aiškino pašnekovė.

Paklausta, iš kur žino šią informaciją, ji kalbėjo, kad batalione esą tarnauja jos pusbrolis, neva yra vienas iš tų, kuris yra priverstas leisti laiką kartu su sergančiu kariu. "Visa mūsų šeima pergyvena", - kalbėjo mergina.

Dingo tarytum į vandenį

"Vakarų ekspresas" išsaugojo pokalbio įrašą ir telefono numerį, kuriuo skambino apie esą sergantį karį iš Klaipėdos pranešusi mergina.

Nesulaukdami oficialiai patvirtintų žinių apie uostamiestyje užsikrėtusį karį, pamėginome susisiekti su pašnekove tam, kad užduotume porą papildomų klausimų.

Tačiau susisiekti nepavyko - į telefono skambučius niekas neatsakė. Tuomet pamėginome į merginos telefoną išsiųsti žinutę. Tačiau net ir nurodę, kad garantuosime šaltinio paslaptį, jokio atsakymo nesulaukėme.

Neliko nieko kito, kaip tik kreiptis į kariuomenę abstrakčiai papasakojus merginos paminėtas aplinkybes.

Informaciją neigia

Pašnekovė pokalbio metu minėjo tiksliai nežinanti, kokiame batalione tarnauja jos pusbrolis. Tačiau Klaipėdoje veikia tik vienas - Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionas.

"Tokio atvejo, jog Dragūnų bataliono Nuolatinės pradinės privalomosios karo tarnybos (NPPKT) karys būtų išsiųstas į ligoninę nustačius panašius simptomus, nebuvo. Visi karščiuojantys kariai (šiuo metu batalione tokių nėra) būtų izoliuojami atskirai medicinos punkte", - atsakyme į "Vakarų ekspreso" užklausą dėstė Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Karinių viešųjų ryšių skyriaus atstovas Gintautas Ciunis.

Jis teigė, kad dalinyje yra NPPKT karių, kurie kreipėsi dėl peršalimo, bet jų simptomai neatitinka COVID-19 viruso algoritmo.

Sako, kad izoliuotų

"Įtarus COVID-19 simptomus kariai būtų laikinai izoliuoti atskiroje tam paruoštoje palapinėje (ne medicinos punkte ir ne kareivinėse).

Imtasi visų reikalingų saugumo priemonių bei laikomasi LRV rekomendacijų: apribotos karių komandiruotės į užsienio valstybes, stabdomi masiniai renginiai ir šventės uždarose patalpose, pasitarimai ir susirinkimai organizuojami naudojantis technologiniais sprendimais (skambučiai, vaizdo telekonferencijos), budinčiam personalui išduodamos asmens saugos priemonės, ribojamas asmenų patekimas į karinius vienetus, papildomai instruktuojami kariai.

Stabdomos nacionalinės ir tarptautinės pratybos, išskyrus įprastinį kovinį rengimą padaliniuose ir kariuomenės poligonuose. Karinėse mokymo įstaigose stabdoma didžioji dalis kursų, kiti organizuojami nuotoliniu būdu. Palikti tik tie kursai, kurie yra būtini išlaikyti kovinei parengčiai užtikrinti", - vardijo G. Ciunis.

Jis akcentavo, kad visuose kariniuose daliniuose veikia medicininės paramos vienetai, kuriuose dirbantys karo medikai teikia sveikatos priežiūros paslaugas. Tad esą visiems kariams yra suteikiama reikiama medicininė pagalba.

"Taip pat atkreipiame dėmesį, jog karantinas nekeičia pagrindinės kariuomenės užduoties - pasirengimo ginkluotai šalies gynybai, tad, pasitelkusi papildomas saugumo priemones, kariuomenė turi užtikrinti, jog kariai atliks savo pareigą tiek šalies gynyboje, tiek padedant kitoms su viruso plitimu kovojančioms institucijoms", - teigė G. Ciunis.

Pastebėjo įsilaužimą

Jis teigė, kad Lietuva išgyvena informacinius išpuolius, susijusius su koronavirusu. "Tad yra svarbu įsisąmoninti, jog de facto gyvename informacinio karo sąlygomis ir bet kokia įtempta situacija gali būti ir yra priešiškų jėgų išnaudojama tam, kad skaldytų visuomenę, mažintų visuomenės pasitikėjimą valstybe, institucijomis, taip pat kariuomene ir sąjungininkais", - aiškino G. Ciunis.

Karinių viešųjų ryšių skyriaus atstovas taip pat teigė, kad informacinę erdvę nuolat stebi Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas. Jis priminė, kad neseniai buvo užfiksuotas vienas incidentas - sausio 31 d., įsilaužus į kelis lietuviškus portalus, buvo įkelta melaginga naujiena apie koronavirusu užsikrėtusį JAV karį.

"Šiuo metu stebimas, nors ir nedidelis, suaktyvėjimas viešojoje erdvėje bei socialiniuose tinkluose, platinant neigiamą informaciją apie taikomas priemones kovoje su COVID-19 plėtra, siekiant eskaluoti situaciją, klaidinti visuomenę, sėti nežinomybę ir didinti nepasitikėjimą institucijomis.

Todėl ypač skatinae mpasitikėti tik oficialiuose šaltiniuose skelbiama informacija apie priemones su koronaviruso plėtra ir nesidalinti nepatikrintomis žiniomis", - patarė G. Ciunis.

Siekia aštrinti krizę

BNS praneša, kad Europos Sąjunga šį mėnesį perspėjo, jog Rusijos valstybinė žiniasklaida vykdo dezinformacijos kampaniją Vakaruose koronaviruso tema.

Europos išorės veiksmų tarnybos analitikai teigia, kad Maskva siekia paaštrinti krizę Vakaruose ir susilpninti visuomenės pasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema.

"Kremlių palaikančios žiniasklaidos priemonės pasižymėjo platindamos dezinformaciją apie koronavirusą, siekiant paaštrinti sveikatos apsaugos krizę Vakarų šalyse, ypač silpninant visuomenės pasitikėjimą nacionalinėmis sveikatos apsaugos sistemomis", - rašoma ES devynių puslapių vidiniame dokumente, kurio kopiją gavo BNS.

BNS skaičiuoja, kad šiame dokumente nurodoma, jog ES specialioje duomenų bazėje nuo sausio 22 dienos užfiksuota beveik 80 dezinformacijos apie koronavirusą atvejų.

Susirgo, bet ne Klaipėdoje

Vis dėlto rengiant šią publikaciją kariuomenė patvirtino apie susirgimą koronavirusu Rukloje. Praėjusį sekmadienį išplatintame pranešime Krašto apsaugos ministerijos atstovai informavo, kad naujasis virusas nustatytas vienam civiliam darbuotojui ir vienam kariui iš Nyderlandų Karalystės.

"Visi kontaktus galimai turėję darbuotojai ir kolegos izoliuoti namuose arba dalinio teritorijoje esančiose specialiose patalpose. Darbuotojas ir karys yra gydomi civilinėje gydymo įstaigoje, jų darbo vietos dezinfekuotos", - patikino ministerija.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder