Lietuvos Aukščiausioji Taryba dar 1992 m. oficialiai įteisino Pasaulinę Žemės dieną. Šią dieną visur keliamos Žemės vėliavos, organizuojami įvairūs renginiai, išvykos į gamtą, tvarkomi miškai, keliami inkilai.
Iškilmingas, skambant varpui, Žemės vėliavos pakėlimas rytoj, 14 val., vyks ir Klaipėdoje, prie Uosto direkcijos pastato (J. Janonio g. 24) Ten rinksis Klaipėdos moksleiviai ir pedagogai. Po vėliavos pakėlimo prasidės gamtosauginis forumas, kuriame pranešimus skaitys moksleiviai.
Paskutiniais metais Žemės dienos minėjimui skiriama vis daugiau dėmesio. Šią gamtos atbudimo, saulės-šviesos triumfo dieną yra gera proga visiems žmonėms stabtelėti, pamąstyti apie tai, kokie pokyčiai vyksta Žemėje, apie ryškius klimato kaitos požymius.
Žemė myli žmones nelyginant motina savo vaikus, stengiasi suimti į savo gelmes žmonių daromas įvairiausias žaizdas, ir tik tada, kai nebeužtenka jėgų jas išgydyti, niršulys prasiveržia ugnikalniais, žemės drebėjimais, upių, vandenynų potvyniais...
Šviesieji pasaulio protai vis griežčiau ragina žmoniją keisti savo požiūrį ir elgseną su Gamta. Žmogus į Žemę graužiasi kaip trandis į obuolį, iš jos paima akmens anglį, naftą, dujas, įvairią rūdą, o Žemei grąžina kenksmingas atliekas. Jau teršiamas ir kosmosas, kėsinamasi į dangaus kūnus. O Lietuvos raudonoji knyga nuolat storėja įrašant į ją nueinančiua į nebūtį gyvūnus, augalus, paukščius. Į Raudonąją knygą turės įsirašyti ir homo sapiens - protaujantis žmogus, tik žodį protaujantis turės parašyti kabutėse, nes kur, žmogau, buvo tavo protas, kad save pasmerkei nebūčiai.
Nuo seno lietuvis garbino gamtą, iš gamtos sukurtų medžiagų sau statydino būstą, gamino maistą, drabužius ir net papuošalus...Civilizacija ir milžiniškas techninis progresas jau rodo ir neigiamus pokyčius. Ir Lietuva jau jaučia, kaip pasikeitė metų laikų oras, dažniau aplanko sausros ar liūtys, audros ir uraganiniai viesulai. Iš daugumos šulinių jau pavojinga gerti vandenį.
Sprendžiant žmogaus ir gamtos konfliktą yra vienas atsakymas - pradėti elgtis naujai, atsisakyti senojo elgesio, mąstymo.
Vien praktiškumo bei vartojimo siekimas jau įpainiojo žmogų į sunkiai išsprendžiamus prieštaravimus ir komplikuoja jo likimą. Sustokime, neįsibėgėkime. Pamąstykime. Nepamirškime, kad nuo kiekvieno mūsų atsakomybės jausmo priklausys, kokia Žemė bus po dešimt ar daugiau metų.
Rašyti komentarą