Vyriausybė svarstys klaipėdiečių peticiją: reikalauja mažinti oro taršą

Vyriausybė svarstys klaipėdiečių peticiją: reikalauja mažinti oro taršą

Vyriausybė trečiadienio pasitarime svarstys peticijoje „Dėl klaipėdiečių teisės į švarią ir sveiką aplinką užtikrinimo“ išreikštus reikalavimus mažinti oro taršą Klaipėdoje.

Peticijoje iš viso išvardinti 18 reikalavimų, skirtų Klaipėdos miesto savivaldybei ir Vyriausybei.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos reikalaujama suprojektuoti ir iki 2022 m. įrengti sunkiasvorio transporto eismo koridorius - jungtis su uostu, už miesto ribų, aplenkiant gyvenamuosius miesto rajonus. Taip pat siekiama riboti sunkiojo transporto eismą mieste piko valandomis, nuo 8 iki 10 val. ir nuo 16 iki 18 val., nukreipiant jį į aplinkkelius.

Savivaldybės taip pat reikalaujama iki 2021 m. organizuoti netaršaus ir nemokamo miesto viešojo transporto sistemą, kuri sąlygotų privačių automobilių srautų mieste mažėjimą, bei kitų Europos miestų pavyzdžiu svarstyti galimybę riboti senesnių dyzelinių automobilių eismą miesto centre.

Peticija Vyriausybės reikalaujama stabdyti Klaipėdos uosto maksimalios plėtros miesto ribose bendrojo planavimo procesą, kol siūlomais sprendiniais nebus užtikrinta darni bei tvari uosto bei miesto raida. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją norima įpareigoti būti atsakinga ne tik už paties uosto aplinką, bet ir už uosto teritorijos ribų skleidžiamą taršą dėl valstybinėje uosto teritorijoje veikiančių įmonių veiklos.

Taip pat iki 2019 m. pabaigos reikalaujama pakeisti Lietuvos higienos normoje nurodomą leistiną kvapo koncentracijos ribinę vertę gyvenamosios aplinkos ore.

ELTA primena, kad rugsėjį prie Aplinkos ministerijos (AM) vyko „smarvės demonstracija“. Demonstracijos metu prie ministerijos atvažiavo sunkvežimis su džiovintu techniniu kompostu ir dumblu iš Klaipėdos - „smarvės sunkvežimis“ prie ministerijos stovėjo visą dieną.

Demonstracijos iniciatorius Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas tuomet Eltai teigė, kad demonstracija buvo rengiama, nes AM ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau kurį laiką buvo neveiksnios sprendžiant oro taršos klausimą Klaipėdos pietinėje dalyje.

„Buvo tragiška vasara, nes pietiniuose kvartaluose buvo milžiniška smarvė. Pagrindinės taršos teritorija yra Dumpių kaime. Ten yra keturios bendrovės, ir jos viena į kitą baksnoja pirštais. Ten yra „Klaipėdos vandenys“, celiuliozės kombinatas, atliekų pūdymo ir kompostavimo cechas, sąvartynas. Nelabai aišku, kas iš tikrųjų yra tas smarvės šaltinis, ir iš kontroliuojančių institucijų - Sveikatos apsaugos ministerijos ir Aplinkos ministerijos - kol kas girdime, kad jos tik turi darbo grupes. Negirdėjau nei įstatymų iniciatyvos, nei kažkokių pertvarkų ministerijų viduje, nei auditų“, - Eltai teigė S. Gentvilas.

Tuo metu aplinkos viceministras Martynas Norbutas Eltai sakė, kad ši akcija, organizuojama S. Gentvilo, tėra politinis pareiškimas bei užsiimama politiniais žaidimais.

„Mes analizuojame Klaipėdos situaciją - jau yra įvairių juodraštinių siūlymų paruošta. Jeigu yra šnekama apie kvapus, tai Seimo narys, dirbdamas Aplinkos komitete, turi žinoti, kad Sveikatos biurai, Sveikatos apsaugos ministerija yra už tai atsakingi, o ne Aplinkos ministerija “, - Eltai teigė M. Norbutas.

S. Gentvilo teigimu, 80 tūkst. gyventojų turinčioje pietinėje Klaipėdos dalyje tvyro puvėsių ir fekalijų dvokas, žmonės nuo smarvės vaduojasi uždarydami langus net karščiausiomis vasaros dienomis, vaikai skundžiasi pykinimu.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder