Virtualiose kapinėse - ir bergždžios artimųjų kapų paieškos

Virtualiose kapinėse - ir bergždžios artimųjų kapų paieškos

Praėjusią savaitę Klaipėdoje pristatyta ilgai laukta naujovė - virtualios kapinės sulaukė nemenko visuomenės dėmesio. Deja, daugelis projektu greitai nusivylė, nes virtualioje erdvėje taip ir nerado savo artimųjų kapų, nors tikrai žino, kad jie palaidoti uostamiesčiui priklausančiose kapinėse.

Praėjusią savaitę Klaipėdos miesto savivaldybė džiaugsmingai pranešė, kad baigtas metus trukęs projektas. Esą dabar Lėbartų ir Joniškės kapinės yra skaitmenizuotos: į virtualią erdvę perkelta visa informacija apie Klaipėdos kapavietėse palaidotus asmenis, pridėtos geografinės nuorodos, vedančios kiekvieno kapo link.

Tad po šios informacijos paviešinimo daugelis suskubo išbandyti naujovę. Deja, ne vienas nusivylė.

Aptiko klaidų

"Neveikia ta jūsų programa. Nutariau išbandyti. Nurodžiau vardą, pavardę, metus ir net kapinių pavadinimą, o atsakymas, kad tokio įrašo nėra. O žmogus yra palaidotas", - virtualioje erdvėje stebėjosi Stasė.

"Neteisingai nurodyta palaidojimo dviviečiame kape vieta ir mirties metai", - kad sistemoje daug klaidų, antrino Audronė.

"Rodo teisingai tik kas penktą kapą", - pritarė ir žinomas žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas.

Telefonu susisiekus su H. Vaitiekūnu, žurnalistas pasakojo, kad jam virtualiosiose kapinėse nepavyko surasti net 14-os artimų žmonių kapaviečių.

"Labai apsidžiaugiau, kad atsirado tokia galimybė. Esu jau nebejaunas pilietis, žinau, kad uostamiesčio kapinėse yra palaidoti ir mano klasiokai, tad bandžiau virtualiai ieškoti jų kapaviečių. Deja, įvedus ir vardą, ir pavardę, rašo, kad tokių nėra. Neradau ir kitų artimųjų, giminaičių kapaviečių. Šiose kapinėse palaidoti ir mano tėveliai. Vienintelis mamos kapas gražiai parodytas, netgi pavaizduota nuotrauka su paminklu, bet tame pačiame kape palaidoto tėčio jau nerodo. Nežinau, gal dėl to, kad jis palaidotas seniai, prieš 30 metų? Gal jiems pavyko suskaitmeninti tik tuos, kurie buvo palaidoti per pastaruosius keletą metų? Pavyzdžiui, mano mama, kurios kapas įkeltas į virtualias kapines, palaidota prieš penkerius metus", - pasakojo H. Vaitiekūnas.

Žinomas žurnalistas sakė iš pradžių norėjęs rekomenduoti šią naujovę savo pažįstamiems, bet po pirmųjų pabandymų apsigalvojo.

"Kol kas tikrai negaliu rekomenduoti. Iniciatyva tikrai labai graži ir teisinga, bet, deja, taip jau dažnai nutinka, kai ką nors darome: pusę padarome, o pusė lieka nepadaryta. Puikiai įsivaizduoju, koks tai sudėtingas darbas, bet jei jau pasigyrėte, tai būkite malonūs. Juk panašiai buvo ir su e. sveikata", - kalbėjo H. Vaitiekūnas.

KAINA. Kapinių skaitmeninimas ir sistemos įdiegimas Klaipėdos savivaldybei kainavo 47 tūkst. eurų, tad ne vienas artimųjų kapų neradęs klaipėdietis viešai piktinosi neva veltui švaistomais pinigais.
Virginijos KESMINĖS nuotr.

Tobulins

Klaipėdos miesto savivaldybės Kapinių priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Raimondas Kazlauskas pripažino, kad sistema nėra tobula ir klaidų gali būti nemažai, ypač jei ieškomi iki 2000-ųjų palaidotų mirusiųjų kapai.

"Pirmiausia projekto vykdytojai fotografavo, ką randa ant paminklo ir ėmė rašytinius žurnalus. Nuo 2000-ųjų metų tie rašytiniai žurnalai yra dar daugmaž įskaitomi, tvarkingesni. Bet jei palaidojimas senesnis, vadovavomės ta informacija, kas parašyta ant kapavietės. Pakanka nors vieną raidelę ne taip įrašyti ir užsimušdamas nieko nerasi. O tokių žmogiškų klaidų tikrai gali būti, nes įskaityti raštą rašytiniuose žurnaluose nėra paprasta, o niekada negirdėtų pavardžių, patikėkite, yra begalė", - pasakojo R. Kazlauskas.

Specialistas sakė ir pats praėjusį savaitgalį sulaukęs ne vieno laiško. Juose žmonės aiškina, kurių palaidotojų virtualiose kapinėse neįmanoma rasti.

"Tikrai sistemą tobulinsime ir tikslinsime.

Tiesa, daugelis senesnių žurnalų yra susidėvėję, sunkiai įskaitomi. Dažnai pavardę ar vardą galima iššifruoti tik tiksliai žinant, ko ieškoma pagal palaidojimo datą", - pasakojo R. Kazlauskas.

Specialistas priminė, kad visą informaciją dėl netikslumų virtualiose kapinėse reikėtų siųsti: [email protected]

Konkursą skaitmenizuoti Klaipėdos kapines vykdė įmonė "Kapinių valdymo sprendimai". Tokią paslaugą Lietuvoje ji teikia vienintelė.

Teigiama, kad Klaipėdos kapinių skaitmeninimas truko metus, dirbo apie 20 žmonių: kapavietes fiksavę darbuotojai, informaciją į virtualią erdvę kėlę ir dokumentus tikrinę žmonės ir programuotojai.

Kapinių skaitmeninimas ir sistemos įdiegimas Klaipėdos savivaldybei kainavo 47 tūkst. eurų.

Apžiūrėti suskaitmenintas kapines galima adresu https://kapines.klaipeda.lt/.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder