Vargai Vitėje: gyventojus puldinėja šuo

Vargai Vitėje: gyventojus puldinėja šuo

Pastaruoju metu Vitės kvartalo gyventojai skundžiasi vyru, kuris neretai įkaušęs vedžiojasi didelį šunį vardu Džiugas. Pastarasis puola ir kandžioja žmones. "Mūsų rajone gyvena žmonių, neturinčių darbo. Yra ir pageriančių, kurie išeina su šunimis pasivaikščioti ir paleidžia juos be antsnukio. Net benamiai mūsų rajone žiemą įsigijo šunis. Nežinau kodėl, gal jiems taip šilčiau gyventi. Turime bėgiojančių palaidų šunų problemą", - sako asociacijos Vitės bendruomenės valdybos pirmininkas Ruslanas Schneiderat.

Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus (VTS) duomenimis, šiemet užregistruoti 5 pranešimai dėl šunų. Daugiausia skundžiamasi, kad šeimininkai vedžioja šunį be pavadėlio - visiems prasižengėliams buvo pareikštos žodinės pastabos.

Žmonių skundų dėl agresyvių šunų skyrius nėra gavęs. Dažniausiai skundžiamasi, kad šunys teršia, kad uždaryti namuose loja. Prasideda pavasaris, ima lįsti šunų palikti pėdsakai, tad pastarosiomis savaitėmis VTS suintensyvino gyvūnų priežiūros taisyklių laikymosi kontrolę. Skyriaus darbuotojai kelis kartus per savaitę lankosi tam tikrose miesto pietinio ir šiaurinio rajonų vietose, ten, kur vedžiojama daugiausiai šunų, pavyzdžiui, prie I. Simonaitytės kalnelio, Sąjūdžio parke, prie mokyklų. Šią savaitę taip pat bus nemažai prevencinių patikrinimų. "Nežinau kodėl, bet vasarą žmonės būna pareigingesni, surenka ekskrementus, o žiemą tos pareigos nebelieka. Gal todėl, kad šunys vedžiojami tamsiu paros metu", - svarstė VTS Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjas Saulius Valiulis.

Bendruomenė bando spręsti problemą

Vitės bendruomenės pirmininkas Tomas Meškinis girdėjo apie tokią problemą iš gyventojų, bet pas to žmogaus su šunimi nėra sutikęs. Buvęs kvartalo seniūnaitis R. Schneiderat irgi girdėjo apie rudą šunį, kandžiojantį žmones. Atvejų, kad dėl to gyventojai būtų išgabenti į ligoninę, nepasitaikė, tačiau jis pripažįsta, jog problema egzistuoja.

Tokių bėdų turėjo Sportininkų g. 5 namo gyventojai. Vienas vyras, dabar jau amžinatilsį, turėjo vilkinį šunį. Jis išeidavo į kiemą, atsisėsdavo ant suoliuko, o šunį paleisdavo be antsnukio ir šis gąsdindavo žmones.

Švyturio g. 14 namo gyventojai skundėsi, kad vyras vaikšto su nemažu šunimi, kuriam neuždeda antsnukio, šis aploja kaimynus. Pasak R. Schneiderat, buvo kreiptasi į policiją, ir problema išspręsta. Tas žmogus buvo susipykęs su žmona, išmestas iš darbo, tad turėjo psichologinių problemų. Spėjama, kad jos paveikė ir jo šunį, tad jis puldavo žmones. "Žmonėms tarpusavyje kartais sunku susitarti. Kai jie apie problemą pasako mums, kreipiamės į Viešosios tvarkos skyrių. Prieš dvejus metus turėjome labai gerą policijos įgaliotinį Ričardą Švėgždą - tuoj pat atvažiuodavo. Jis mums labai padėdavo spręsti problemas dėl šunų. Ir dabar, jeigu žmonės kreipiasi, bandome jiems padėti. Šiuo metu mums talkina policininkės moterys. Prie "Maximos" parduotuvės keli pririšti šuniukai buvo pavogti, ieškojome jų su policija", - sakė R. Schneiderat.

Prie Vitės kapinių žmonėms buvo nesaugu. 2015 metais buvo pastatyti gyvūnus vedžioti draudžiantys ženklai, ir problemos neliko. "Tose kapinėse žmonės ir girtaudavo, ir šunų labai daug bėgiodavo. Turėjau didelį konfliktą su šunininkais. Nugriovė ženklus, bet pranešėme policijai, suradome, kas tai padarė, ženklai buvo atstatyti. Kartą man šalia kapinių esančiuose nuosavuose namuose gyvenantys žmonės sako, esą kažkas atsitiko kapinėse - nebegirdi šunų. Pasakiau, kad ženklus pastatėme", - pasakojo buvęs seniūnaitis.

"Kartais užtenka tik pakalbėti su šeimininku"

Netiesa, kad situacija dėl agresyvių šunų yra beviltiška ir niekas nieko negali padaryti. Policininkai pataria pamačius agresyvų šunį, bėgiojantį be antsnukio, pirmiausia kviesti juos. VTS taip pat gali padėti, tačiau tiek vieni, tiek kiti turi būti apie tai informuoti. Beje, baudos už šuns vedžiojimą be pavadėlio - 50-120 eurų.

"Kai dirbau apylinkės inspektoriumi, tokios problemos, kad palaidi šunys lakstytų ir pultų žmones, nebuvo. Viršutinėje gatvėje vyras vedžiodavosi didelį kolių veislės šunį. Pasitaikydavo skundų, kad nesurenkami ekskrementai, ne vietoje vedžiojami šunys. Tame rajone gyvena nemažai senyvo amžiaus žmonių, yra studentų bendrabutis, dar nakvynės namai. Sakyčiau, rajonas puikus. Buvo labai aktyvus seniūnaitis, bendradarbiaudavome", - sakė R. Švėgžda.

VIETA. Vitės kvartalo gyventojai skundžiasi, kad šuo puola ant bet ko. Anot vienos moters, šuo maždaug šioje vietoje pasileido tekinas nuo šeimininko ir dantimis įsikibo į jos dukros ranką. Egidijaus Jankausko nuotr.

"Apie žmones puldinėjantį šunį nesame informuoti. Mums žinomos problemos, susijusios su asocialiais asmenimis, t. y. benamiais, kurie rinkdavosi tam tikrose vietose ir girtaudavo. Ten važiavome ne kartą, organizavome prevencines priemones, baudėme. Po kurio laiko jų ten nebeliko. Gauname skundų dėl triukšmo ir dulkių iš uosto, dėl konfliktiškų kaimynų. Jeigu būtume turėję informacijos apie agresyvų šunį, būtume važiavę pirmiausia kalbėti su šeimininku, kad susitvarkytų. Žmonės turėtų kreiptis į policiją, nes tai pavojinga, šuo gali įkasti vaikams, sužeisti gyventojus. Mums reikėtų žinoti, kurioje vietoje jis nuolatos būna, ar rytais, ar vakarais, t. y. išsamesnės informacijos. Kartais mums pakanka tik nuvažiuoti pas šeimininką ir gana taikiai susitariame, nebūtina iš karto bausti, mums pakanka tik pabendrauti su žmogumi", - sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos miesto VPK Bendruomenės pareigūnų grupės vyriausioji tyrėja Audrutė Dunčienė.

Numatytos piniginės baudos

S. Valiulis pataria skambinti į VTS. Jo darbuotojai reidus planuoja, bet kartais gali ir operatyviai atvažiuoti į įvykio vietą. Jiems reikėtų žinoti adresą, kam šuo priklauso. Kažkokių priemonių, išskyrus tai, kad gali drausminti agresyvaus šuns šeimininką, skyrius neturi. "Už palaidą šunį, vedžiojamą be pavadėlio, numatoma administracinė atsakomybė. Jeigu šuo kelia grėsmę, jo savininkas gali būti baudžiamas Administracinių nusižengimų kodekso numatytomis baudomis. Pirmą kartą taikoma žodinė pastaba, o jeigu nusižengiama pakartotinai, jau tenka mokėti ir pinigines baudas. Jeigu šuo yra agresyvus ir nevaldomas, šeimininkas privalo jam uždėti antsnukį", - sako poskyrio vedėjas.

Jeigu šuo kelia grėsmę asmens sveikatai ar gyvybei, jo savininkui tai užtraukia baudą nuo 50 iki 150 eurų. Pirmą kartą būtų mokami 25 eurai. Jeigu pakartotinai padarytas nusižengimas, reikėtų mokėti nuo 120 iki 230 eurų.

Pasak VTS poskyrio vedėjo, jeigu agresyvus šuo puola žmones, galima skambinti skubios pagalbos telefonu 112. Tokiu atveju iš karto sureaguos policija, patrulis gali atvažiuoti gana greitai.

"Mes negalime 100 proc. garantuoti, kad greitai reaguosime. Mums galima pranešti ir iš anksto, tada suplanuotume reidą. Reikėtų arba skambinti, arba parašyti adresu [email protected]. Būtų gerai, kad būtų nurodytas laikas, maždaug kurią valandą vedžiojamas toks šuo, adresas, kur gyvena jo šeimininkas. Vitės kvartalas didelis, mums reikia kuo daugiau konkretumo, kad galėtume greičiau dirbti. Į tokius pranešimus mes visada reaguojame. Beje, mes bendradarbiaujame su policija, kai kuriuose mūsų reiduose dalyvauja ir policininkai", - aiškino S. Valiulis.

Daugiau informacijos dėl šunų šeimininkų prievolių galima rasti Administracinių nusižengimų kodekso 346 str.

Klaipėdos VPK kinologų patarimai

Venkite palaidų šunų, eikite toliau nuo jų, pereikite į kitą gatvės pusę ar pan.

Jeigu pamatote įtartiną šunį, pasistenkite nekreipti dėmesio ir eiti kaip ėję nekeisdami ėjimo tempo. Ir jokiu būdu nebėkite, nes šuo tikrai jus puls, kaip gamtoje vilkas bėgančią stirną. Sustodamas galite šunį dar labiau išprovokuoti pulti. Gamtoje plėšrūnai sustoja tik tuomet, kai reikia pulti. Tad sustojęs žmogus šuniui tampa konkurentas.

Jei atsitinka taip, kad šuo realiai užpuola, reikia duoti kokį nors daiktą, kad jis į jį kastų, pvz., rankinę, kuprinę, pagalį, jei esate su dviračiu - dviratį pastatyti tarp šuns ir savęs, jei šalia yra aukštesnių vietų ar automobilių, galite užlipti ir šauktis pagalbos.

Jei jūsų šuo ištrūko ir bėga žmogaus link, nešaukite ant šuns, nes šuo manys, kad rėkiate ant to, kurį šuo ketina pagauti.

Nežiūrėkite šuniui į akis, tai reiškia kovą. Šuo užuodžia adrenalino kvapą, tad elkitės ramiai, nechaotiškai. Šunys dažniau puola neblaivius, senus asmenis, vaikus, nes jų eisena kitokia nei įprastai, svyruojanti.

Jeigu šeimininkas yra agresyvus ir jis su savo augintiniu elgiasi agresyviai, tai šuo taip pat gali tapti agresyvus, tačiau gali būti ir atvirkščiai - šuo gali tapti bailus, užguitas.

Agresyvių šunų veislių sąrašas:

Pavojingų ir kovinių šunų bei šių šunų mišrūnų šeimininkai privalo užtikrinti, kad jų šunys nekeltų grėsmės kitų gyvūnų gerovei ir sveikatai, žmonių sveikatai, nuosavybei ir ramybei. Kuo daugiau žmogus žinos apie šunų elgseną, fiziologinius jų poreikius, auklėjimą, veislių ypatumus, prieš įsigydamas augintinį, tuo saugesni būsime mes visi. Neatsakingas, nežinantis elgesio abėcėlės, veislės ypatumų ir poreikių šeimininkas gali sugadinti bet kokios veislės šunį, ir iš mielo kambarinio šunelio gali išaugti agresyvus augintinis.

Kovinių šunų veislės ir jų mišrūnai:

1) Amerikiečių pitbulterjeras;

2) Bandogas (amerikiečių mastifas).

Pavojingų šunų veislės ir jų mišrūnai:

1) Amerikiečių Stafordšyro terjeras,

2) Stafordšyro bulterjeras,

3) Amerikiečių buldogas,

4) Argentinos dogas,

5) Fila Brasileiro (brazilų mastifas),

6) Kangalas (turkų aviganis),

7) Kaukazo aviganis,

8) Pietų Rusijos aviganis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder