Valdininkai kėdžių stumdymo laukia su nerimu

Valdininkai kėdžių stumdymo laukia su nerimu

Rytoj Klaipėdos miesto ir Klaipėdos rajono savivaldybių tarybų posėdžiuose bus svarstomi klausimai, susiję su pertvarkomis savivaldybių administracijų struktūrose. Abi kaimyninės savivaldybės ketina mažinti skyrių ir vadovų skaičių, o sykiu - didinti atlyginimus valdininkams. Tačiau ruošiamos pertvarkos kelia nerimą darbuotojams - esą neaišku, kas gali netekti darbo, kaip viskas bus įgyvendinama.

Kai kurie Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos darbuotojai išsakė abejones, kad trūksta informacijos, kaip tiksliai bus vykdomas skyrių jungimas, kokių etatų bus atsisakoma, ir t. t. Vis dėlto apskritai į planuojamą pertvarką miesto valdininkai reaguoja gana ramiai. Priešingai yra rajone - Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų profesinės sąjungos atstovai tikina, kad iš darbuotojų yra tyčiojamasi.

Klaipėdoje - minus 3 pareigybės

"Vakarų ekspresas" jau rašė, kad Klaipėdos savivaldybės administracijoje nuo kitų metų planuojama sumažinti departamentų, skyrių ir poskyrių skaičių. Šiuo metu Savivaldybės administracijoje yra 439,5 pareigybės. Po organizacinės struktūros pertvarkos turėtų likti 436,5 pareigybės.

Dabar Savivaldybėje yra 6 departamentai, 38 skyriai ir 25 poskyriai. Planuojama, kad bus naikinami visi 6 departamentai, 6 skyriai, 12 poskyrių ir 3 pareigybės. Dar 3 pareigybės bus perkeltos į merui pavaldžią Tarptautinių viešųjų ryšių grupę.

Nebeliktų kai kurių smulkesnių skyrių ar poskyrių, kurie būtų sujungti, pavyzdžiui, būtų bendras Urbanistikos ir architektūros skyrius, nebeliktų atskiro Kapinių priežiūros skyriaus, Informavimo ir e. paslaugų skyriaus. Tačiau bus įsteigtos naujos 7 vyriausiųjų patarėjų, pavaldžių administracijos direktoriui ir jo pavaduotojams, pareigybės. Šias pareigas ketinama skirti dabartiniams departamentų vadovams.

Taip pat atsiras naujos 4 grupės, kuriose dirbs kompleksines ir sudėtingas užduotis įgyvendinantys darbuotojai: Tarptautinių ir viešųjų ryšių grupė (pavaldi merui), Jaunimo ir bendruomenių reikalų koordinavimo, Ekonominės plėtros, Tarpinstitucinio bendradarbiavimo grupės. Be to, ketinama įsteigti Klientų aptarnavimo centrą su nuotolinėmis darbo vietomis.

Pasigenda atsakomybės

Teigiama, kad dabar esantys padaliniai veiklą orientuoja tik į kuruojamą sritį ir nemato sąveikos su kitomis sritimis. Dėl to esą, kilus problemai, ilgai diskutuojama, kuris padalinys turėtų tuo rūpintis, kieno tai kompetencija, yra sudėtinga pasiekti strateginio planavimo dokumentuose užsibrėžtų tikslų, veiklos ar projektai dažnai vėluoja, jų rezultatas ne visada džiugina gyventojus ir politikus ir t. t.

"Buvo atliekamos tam tikros derinimo procedūros, susitikta su administracijos profesine sąjunga, darbuotojų atstovais. Nepaisant kai kurių diskusijų, iš esmės šitiems pakeitimams buvo pritarta", - pristatydamas sprendimo projektą prieš dvi savaites Tarybos nariams komitetuose sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

Jo teigimu, vienas svarbiausių dalykų - kad buvusiems departamentų vadovams pagal kompetencijas bus priskirti konkretūs prioritetiniai projektai, už kuriuos jie bus atsakingi. Nelikus departamentų, skyriams bus daugiau atsakomybės, tad naujiems skyrių vedėjams ketinama kiek padidinti atlyginimus.

NERIMAS. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų profesinė sąjunga baiminasi, kad procesas yra skubotas, o po pertvarkos be darbo liks daug žmonių. Redakcijos archyvo nuotr.

Pokyčiai, jei tam pritars miesto Taryba, įsigaliotų nuo kitų metų balandžio. Vėliau svarstoma inicijuoti ir Savivaldybės biudžetinių bei viešųjų įstaigų funkcijų išgryninimą, jungimą, bendrųjų funkcijų centralizavimą, pvz., viešuosius pirkimus, personalo administravimą ir kt.

G. Neniškis patikino, kad keturių mėnesių pasiruošti pokyčiams turėtų užtekti.

Klaipėdos rajone - pasipriešinimas

Ne taip ramiai į planuojamą pertvarką reaguoja Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų profesinė sąjunga.

Įmonės "Civitta" parengtoje Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbo organizavimo vertinimo ataskaitoje teigiama, kad organizacinė struktūra yra "liekna", skyrių ir darbuotojų funkcijos gana tiksliai ir aiškiai atskirtos, Savivaldybė yra vertinama aukštais balais savivaldybių indekso reitinge.

Tačiau atkreiptas dėmesys, kad administracijoje yra labai didelis decentralizacijos mastas ir autonomijos lygis pavaldžiose įstaigose ir seniūnijose, todėl Savivaldybės administracija neveikia kaip aukščiausias administracinis valdymo organas biudžeto sudarymo, efektyvaus išteklių paskirstymo, tikslų nustatymo ir jų vykdymo kontrolės prasme.

Esą per daug dėmesio skiriama einamiesiems klausimams administruoti ir procesams palaikyti, nei naujai vertei kurti. Akcentuojama, kad neefektyvi esama organizacinė struktūra, nes daugiau kaip šimtas iš 327 darbuotojų yra techniniai darbuotojai, o dar šimtas nurodė, kad atlieka kitas, skyriaus nuostatuose neįvardintas funkcijas. Be to, nurodoma, kad skyriai pernelyg smulkūs ir darbuotojams yra pavesta atlikti labai konkrečias siauras užduotis.

Klaipėdos rajono savivaldybei siūloma stambinti skyrius, sujungiant juos pagal vykdomų funkcijų ir tikslų giminingumą - vietoje 23 skyrių liktų 18. Taip pat siūloma atsisakyti skyrių ir seniūnijų vadovų pavaduotojų - taip esą galėtų būti sumažinta apie 40 etatų.

Valymo, aplinkos tvarkymo, remonto ir kitas funkcijas atliekantys darbuotojai, kurie dabar sudaro apie 30 proc., būtų perkelti į naujai įsteigtą BĮ/UAB "Aplinkos priežiūra".

Siūloma mažinti ir pavaldžių įstaigų palaikančiojo personalo etatų skaičių, sutaupytas lėšas nukreipiant į pedagoginio personalo atlyginimų didinimą ir naujų pedagogų pritraukimą. Ugdymo srityje tik apie 50 proc. visų lėšų yra panaudojama tiesiogiai švietimui (pedagogų atlyginimams, kvalifikacijai kelti ir ugdymo priemonėms), o apie 42 proc. darbuotojų švietimo įstaigose yra ne pedagoginiai darbuotojai (šiuo metu pedagoginio personalo yra 682 etatai iš 1 477).

Pirmiausia siūloma imtis organizacinių pokyčių - pertvarkyti Savivaldybės administracijos ir seniūnijų struktūras, funkcijas ir etatus, įkurti Klientų aptarnavimo centrą, centralizuoti valdymą ir sprendimų priėmimą. Vėliau būtų perteklinių etatų pavaldžiose įstaigose mažinimas, perkeliant sutaupytas sumas į ugdymo procesą (ugdymo priemonės, pedagogų kvalifikacija, pedagogų atlyginimai, naujų pedagogų pritraukimas ir kt.), įstaigų jungimas, juridinių asmenų skaičių sumažinant nuo 29 iki 10-12. Praėjusią savaitę profsąjunga kartu su advokatais surengė spaudos konferenciją, kurioje išdėstė savo nerimą ir nepasitenkinimą ruošiamais pokyčiais. Profesinės sąjungos pirmininkė Laima Tučienė "Vakarų ekspresui" sakė, kad darbuotojai, nesijausdami ramūs dėl ateities, patiria psichologinę įtampą, nerimą, o tai esą neigiamai veikia ir sveikatą, ir darbo rezultatus. "Mes nesame visiškai prieš pakeitimus ar struktūrinius pertvarkymus, bet "Civittos" pateiktos rekomendacijos niekuo nepagrįstos: nei nauda, nei efektyvumu, nei ekonominė analizė nepadaryta. Tik viena schema, kuria aklai vadovaujamasi", - teigė L. Tučienė.

Ji tikino, kad iki šiol darbuotojai neišgirdo, kaip pertvarka pagerins darbo efektyvumą, kokybę, kaip pasikeis sujungtų skyrių darbas, dėl to yra jaučiama psichologinė įtampa, nepasitikėjimas. L. Tučienė siūlo neskubinti procesų ir sprendimo priėmimą atidėti mėnesiui ar ilgiau, gerai viską išanalizuoti, aptarti su visais darbuotojais, įvertinti pliusus ir minusus, ekonominę naudą, o tada priimti racionalius sprendimus, kad veiksmai būtų pamatuoti. "Nesame prieš, bet negauname atsakymų į savo klausimus, dėl to ir kyla abejonių", - tikino pašnekovė.

Dar diskutuos

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas atkreipė dėmesį, kad veikia ir per maži skyriai, kuriuose nėra minimalaus reikiamo darbuotojų skaičiaus.

"Yra sukurti etatai, bet pareigybės nėra užimtos. Yra tokių variantų. Yra labai daug skyrių, kur dirba po keturis, penkis žmones. Jie prašosi stambinami. Taip pat tarp skyrių bendravimas yra silpnas. Turėjome problemų dėl neužimtų etatų, nes tada atsiranda prašymų skirti priedus už pavadavimus, padidėjusius krūvius. Yra neaiškumų - vieni, panašu, labai apkrauti darbu, kiti - neypatingai. Veiklos efektyvumo ekonomija yra paprasta. Kad taptume konkurencingesni, ketiname kelti atlyginimus. Mažinant etatus bus didinami atlyginimai esamiems darbuotojams, bet nemažinant atlyginimų fondo - tokia yra pagrindinė žinutė", - komentavo A. Bogdanovas.

Jis pabrėžė, kad kol kas etatai nebus mažinami, todėl žmonės gali nesibaiminti.

"Dar bus daug kitų procesų dėl naujų padalinių nuostatų, pareiginių sąrašų, pareigybių aprašų rengimo. Bus ir derybos, konsultacijos, taip pat ir su profesine sąjunga. Kalbėsimės ir su darbuotojais dar kartą, ir į Tarybą dar kartą reikės grįžti dėl pareigybių bendro skaičiaus", - aiškino A. Bogdanovas.

Šią savaitę, pasak jo, Taryba svarstys tik administracijos struktūros projektą.

"Žodžiu, procesai dar tik prasideda", - pridūrė Klaipėdos rajono administracijos direktorius. Klaipėdos rajone pertvarka, jei tam pritars politikai, įsigaliotų nuo kitų metų gegužės 1 d. Tada pradėtų veikti koncentruoti skyriai.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder