Ugniagesiams paklūsta visos stichijos

Ugniagesiams paklūsta visos stichijos

Jau daug metų ugniagesiai yra tie žmonės, kuriais lietuviai labiausiai pasitiki. Ne veltui - jie yra universalūs gelbėtojai, kurie vyksta ne tik gesinti gaisrų, bet ir gelbsti skęstančiuosius, autoįvykiuose prispaustus žmones, po audrų šalina nuvirtusius medžius, surenka išsiliejusias pavojingas medžiagas.

Ši profesija reikalauja atsidavimo darbui ir be galo daug jėgų - reikia ne tik stiprios sveikatos, bet ir gero fizinio pasirengimo, šaltų nervų. Darbas tikrai ne kiekvienam, tad Klaipėdoje ugniagesių gelbėtojų jau ima trūkti.

Profesinė šventė

Gegužės 4-ąją minima ugniagesių globėjo šv. Florijono diena - profesinė ugniagesių šventė. Klaipėdos apskrities ugniagesiai šventę pradėjo švęsti jau ketvirtadienį, pakvietę visuomenę į atvirų durų dienas Klaipėdoje, Gargžduose, Palangoje, Kretingoje, Šilutėje, Skuode, Neringoje, Plungėje, Tauragėje, Šilalėje, Pagėgiuose.

Klaipėdos priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje Trilapio gatvėje klaipėdiečiai galėjo susipažinti su ugniagesio profesija, pasimatuoti uniformą, apžiūrėti naudojamą techniką, užeiti į dūmų "kambarį", kuriame demonstruojama, kaip veikia dūmų detektorius.

"Turbūt daug vaikų vaikystėje nori tapti ugniagesiais-gelbėtojais, bent jau aš norėjau, todėl padarėme šventę, atvirų durų dieną, kad kiekvienas, tiek didelis, tiek mažas, galėtų ateiti, apžiūrėti techniką, įlipti į mašiną, pakelti vandens žarną, pasikelti keltuvu, pasimatuoti rūbus, pasižiūrėti, kur ugniagesiai valgo, ilsisi. Esame atviri ir pasiruošę atsakyti į visus klausimu", - sakė Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Operacinio vadovavimo skyriaus viršininkas Vaidas Masiliauskas.

Vaikams įspūdį paliko į keliasdešimties metrų aukštį kylantis keltuvas, taip pat - dūmų "kambarys". Daug vaikų norėjo pasimatuoti ugniagesių uniformas, nepaisant to, kad batai ir drabužiai gerokai per dideli, o šalmai krenta ant akių. V. Masiliauskas su šypsena pasakojo, kokios didelės tampa mažiausiųjų akys, kai jie pamato uniformuotą ugniagesį.

Vienas dažniausių klausimų - kaip tapti ugniagesiu. Pašnekovo teigimu, būsimas ugniagesys turi būti geros sveikatos, fiziškai aktyvus, turėti vidurinį išsilavinimą ir baigti ugniagesių mokyklą. Be to, reikia norėti dirbti šį darbą.

Dirba visą parą

Klaipėdos ugniagesiai dirba 4 pamainomis visą parą. Pirmoji pamaina turi būti pasiruošusi vykti į iškvietimus jau pusę 8 ryto. Iki to laiko jie turi atvykti, apsirengti, patikrinti visą įrangą ir priemones, automobilius, kad viskas veiktų ir būtų vietoje.

"Ugniagesių įranga turi dirbti nepriekaištingai. Negali būti taip, kad, pavyzdžiui, nuvykus į įvykio vietą kažkas neveikia", - pabrėžė V. Masiliauskas.

Kai nėra iškvietimų, ugniagesiai turi įvairių teorinių ir praktinių užsiėmimų, sportuoja, ilsisi, tvarko, valo, tikrina įrangą ir transporto priemones.

Gavus iškvietimą iš Bendrojo pagalbos centro, ugniagesiai turi išvykti per minutę - būdami darbe jie būna ramūs, bet visada pasiruošę. Kadangi dažniausiai yra kilęs pavojus žmonių gyvybėms, reikia išmokti viską daryti itin greitai ir tiksliai.

Atvirų durų dienos metu visi galėjo pamatyti, kaip tai vyksta iš tikrųjų - buvo gautas pranešimas apie gaisrą Klaipėdos rajone ir ugniagesių komanda greičiau nei per minutę nusileido į garažą, apsirengė, pasiėmė įrangą ir išvažiavo. Užlipus į antrą aukštą, kur ugniagesiai leido laiką, radome paliktus įpusėtus pietus. Pasak V. Masiliausko, taip nutinka gana dažnai. Kartais taupant brangias minutes net tenka apsirengti automobilyje.

Pavasarį ugniagesiams tenka didesnis krūvis nei kitais metų laikais, nes labai daug neatsakingų žmonių degina pernykštę žolę.

"Šie metai yra ypatingi, nes jau seniai nebuvo taip sausa. Praėjusią savaitę buvo labai sausa, didelis vėjas. Tai labai pavojingas laikotarpis, kol dar nesužaliavusi žolė. Šiandien mums jau linksmesnė diena, nes jau šiek tiek palijo", - pasakojo V. Masiliauskas.

Šiek tiek darbo padaugėja ir rudenį, kai žmonės pradeda šildytis namus ir užsidega kaminuose susikaupę suodžiai. Pašnekovo teigimu, labai svarbu, kad žmonės įsirengtų namuose dūmų detektorius, kurie kainuoja vos kelis eurus, tačiau nelaimės atveju gali išgelbėti gyvybę.

"Vykdome prevenciją, važiuojame pas žmones, pasakojame, kodėl reikia įsirengti dūmų detektorius. Pasinaudosiu proga paraginti tai padaryti. Naktį jums miegant, jeigu užsidega kas nors kaimyno bute ar jūs ką nors paliekate be priežiūros, dūmai kyla į viršų ir detektorius pradeda šaižiai cypti, jus pažadina ir galite išsigelbėti. Tai labai naudingas dalykas", - pabrėžė Operacinio vadovavimo skyriaus viršininkas.

Klaipėdoje trūksta ugniagesių

Galbūt dalis žmonių nesusimąsto, kad ugniagesiai ne tik gesina gaisrus, kas yra jų pagrindinis darbas. Jie taip pat važiuoja į autoįvykius, kur specialia įranga gelbsti prispaustus žmones ir perduoda juos medikams.

Kovotojai su ugnimi gelbsti ir skęstančiuosius vandenyje - turi gelbėjimo priemones, yra apmokyti plaukti, nerti. Yra ir narų, kurie nuskendus žmogui ieško kūno.

Ugniagesiai kviečiami ir įvykus cheminėms avarijoms - apsirengę specialiais kostiumais, su specialia technika jie neutralizuoja pavojų. Taip pat jie surenka ir išsiliejusius naftos produktus - naudojamos įvairios užtvaros ir cheminės medžiagos.

Be to, yra ir aukštalipių kursus baigusi ugniagesių komanda, kuri dirba dideliame aukštyje. Dar dirba ir prevencinės veiklos, civilinės saugos specialistai.

"Ko tik mes nedarome", - atsiduso V. Masiliauskas.

Ant žemės, ugnyje, vandenyje ir ore dirbantys ugniagesiai vis dėlto nėra superherojai - jie taip pat žmonės, kuriuos veikia sudėtingas ir atsakingas darbas, susidūrimai su mirtimi. Dirba psichologai, kurie bendrauja su ugniagesiais po stresinių įvykių, padeda jiems nusiraminti. Tačiau neretai ir patiems ugniagesiams tenka pabūti psichologais, paguosti po gaisro namų, turto ar artimųjų netekusius žmones.

"Šiuo metu Klaipėdos mieste yra didelė problema, nes trūksta ugniagesių, todėl jeigu galvojate apie šį darbą, kviečiame stoti į ugniagesių mokyklą. Mokslai trunka tik devynis mėnesius, yra mokama stipendija", - kvietė V. Masiliauskas.

Ugniagesiai jau keletą metų iš eilės yra žmonės, kuriais Lietuvoje labiausiai pasitikima. Pašnekovo teigimu, pasitikėjimą yra labai lengva prarasti, todėl žmonių pasitikėjimas yra labai didelė atsakomybė.

"Manau, kad esame įvertinti. Aišku, daug kas kalba apie mažus atlyginimus, bet, manau, žmonės čia dirba ne tik dėl atlyginimo. Šis darbas turi būti kraujyje, turi būti pašaukimas", - sakė Operacinio vadovavimo skyriaus viršininkas.

Informacija

Šiemet Šv. Florijono dieną Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai minės gegužės 3 d. Palangoje.
11.30 val. šventinis renginys prasidės iškilminga pareigūnų rikiuotės eisena iš Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos į Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią. Rikiuotę lydės gaisrinių automobilių paradas.
12 val. Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios už ugniagesius gelbėtojus.
13 val. Kurhauzo salėje profesinės šventės proga bus apdovanoti ugniagesiai gelbėtojai.
12-15 val. Palangoje, tarp Vasario 16-osios ir Kretingos gatvių, Vytauto gatvės atkarpoje ties Generolo J. Žemaičio paminklu, miestelėnai ir miesto svečiai galės apžiūrėti gaisrinius automobilius, gaisrų gesinimo ir gelbėjimo įrangą. Ugniagesiai gelbėtojai pristatys savo profesiją, visi norintys galės susipažinti su valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos veikla.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder