Ir nors jau sulaukta Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) išvadų dėl būtinybės tvarkyti konkrečias teritorijas, iki šiol oficialiai nekalbama, kas yra taršos šaltinis ir kaip jis bus pašalintas.
Tarša - visame mieste
Vitės kvartale tyrimai buvo atliekami devyniuose taškuose: Klaipėdos Vitės progimnazijos, gyvenamųjų namų Švyturio gatvėje, Klaipėdos universiteto, Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos, Klaipėdos valstybinės kolegijos, lopšelių-darželių "Bitutė", "Traukinukas", VšĮ "Vaivorykštės tako" gimnazijos ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos teritorijose.
Pasak tyrimus atlikusios bendrovės "DGE Baltic Soil and Environment" atstovo Gedimino Čyžiaus, chromo tyrimai buvo atliekami trijose laboratorijose. Priminta ir tai, kad chromo valentingumas buvo nustatytas vienoje Danijos laboratorijoje. Joje buvo ištirti dirvožemio mėginiai.
"Šešiavalenčio chromo rasta tik vienoje teritorijoje - prie gyvenamųjų namų Švyturio gatvėje. Jis aptiktas nestipriai viršijęs laboratorinio metodo aptikimo ribą - 0,5 mg/kg - ir siekė vos 0,7 mg/kg. Kitose tirtose teritorijose jo išvis neaptikta", - rašoma Klaipėdos savivaldybės pranešime.
G. Čyžius pridėjo, kad buvo atlikti detalieji ekogeologiniai tyrimai - grunto, dirvožemio ir požeminio vandens. Jo teigimu, pagal dirvožemio monitoringo rezultatus buvo aišku, kad teritorija yra užteršta.
Bendras tyrimų plotas - 17,05 ha. Buvo išgręžti 64 gręžiniai gruntinio vandens bandiniams surinkti. Ėminiai buvo renkami įsigilinant į dirvožemį 0-10 cm gylio intervalu.
Iš viso devyniose teritorijose buvo surinkta 90 sudėtinių dirvožemio bandinių. Įdomu tai, kad beveik trečdalyje - 28 sklypų dirvožemyje - buvo fiksuojami ribinės vertės viršijimai.
Specialisto teigimu, dirvožemio paviršiuje taršos šaltinių gali būti įvairių. Jis priminė sovietinius laikus, kai neretai atvežtas gruntas jau būdavo užterštas.
"Šiaurinėje dalyje chromo daugiau ir koncentracija didesnė. Piečiau - mažiau. Tačiau taršos yra visame mieste ir norint pašalinti, reikėtų iškasinėti visą miestą", - sakė G. Čyžius, pridėjęs, kad mieste vykdant kasimo darbus grunto išmesti bet kur nereikėtų.
Tyrimas taip pat parodė, kad kai kuriose Vitės kvartalo vietose yra viršijama ne tik chromo, bet ir švino, gyvsidabrio, cinko, vario koncentracijos.
Ragina nustatyti taršos šaltinį
Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad užteršto ir tvarkytino dirvožemio plotas siekia apie 3,75 ha. O štai užteršto ir tvarkytino dirvožemio tūris - 7 486 kubiniai metrai.
G. Čyžius ramino, kad mieste galima drąsiai gerti gręžinių vandenį. O ir tyrimai parodė, kad nė viename iš šešiolikos tirtų gruntinio vandens bandinių nebuvo nustatyta taršos sunkiaisiais metalais ar naftos produktais.
Tačiau jis miestuose apskritai nerekomenduoja gerti vandens iš šulinio, iškasto 2-3 metrų gylyje.
"Kai žmogus pasako, kad jo šulinyje vanduo netgi saldus, iš karto supranti, kad jame kažko yra. Pats vanduo yra beskonis", - priminė G. Čyžius.
Tačiau vietos gyventojams kilo klausimų - kas gi yra tikrasis taršos šaltinis. Paklausta, koks tikslas valyti teritorijas, jeigu nebus pašalintas taršos šaltinis.
G. Čyžius tam pritarė, tuo pačiu paneigdamas mitą, kad vietos teritorijoje taršą kelia dylančios automobilių padangos.
"Be abejo, iš pradžių turi būti likviduojamas taršos šaltinis, o tada - tarša. Tikrai ne nuo padangų dilimo tokia tarša. Ribinės vertės nėra šiaip sau sugalvotos. Dirvožemis ypač sausu metu dulka. Paviršinis sluoksnis užterštas, tad tai gyviems organizmams ir kenkia.
Prielaidų nustatyti taršos šaltinį miestas turi. Juolab, jeigu buvo paimti dulkių mėginiai, o komponentinė sudėtis atitinka - tai yra įrodymas. Nes kito šaltinio atsirasti mieste chromo oksidams nėra. Yra, bet ne tokiais kiekiais ir plotais.
Nesu girdėjęs, kad autotransportas terštų chromu. Apskritai nesu susidūręs, kad mieste taip masiškai būtų fiksuojami chromo viršijimai", - sakė G. Čyžius.
Vicemeras Arūnas Barbšys vietos gyventojams kol kas rekomenduoja laikytis ankstesnių rekomendacijų - ištirtose Vitės kvartalo teritorijose neleisti vaikams žaisti smėliu, vengti aktyvios fizinės veiklos, negerti vandens iš šulinių.
"Vėliau ieškosime finansavimo šaltinių ir tirsime likusias teritorijas. Dėl taršos spręsime, nagrinėsime. O visi žinome - krovos kompanijos nepripažįsta, kad teršia aplinką", - teigė A. Barbšys.
Rašyti komentarą