Klaipėdos piliavietės aikštėje antradienį sutikti Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai, dalyvavę Jungtinių Tautų (JT) vadovaujamoje operacijoje Malyje (MINUSMA).
Krašto apsaugos sistemos medaliai „Už tarptautines operacijas“ buvo įteikti 30-čiai karių, šešis mėnesius Vokietijos kontingento sudėtyje sėkmingai užtikrinusių karinės bazės teritorijos Malio rytinėje dalyje esančioje Gao provincijoje, apsaugą. Tai - ketvirtoji Pajėgų apsaugos vieneto pamaina, kurią misijos rajone balandį pakeitė KASP Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės kariai, praneša Krašto apsaugos ministerija.
„Ypatingai svarbu tai, kad mūsų kariai savanoriai rengiasi šiai operacijai ir dalyvauja mokymuose ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje. Realių operacijos užduočių vykdymas kartu su Vokietijos kariais tarptautinės operacijos rajone - vienas geriausių mūsų karių profesionalumo įrodymų. Didžiuojuosi Jumis!“, - dėkodamas grįžusiems kariams sakė KASP vadas plk. Dainius Pašvenskas.
Sutikimo ceremonijoje taip pat dalyvavo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono vadas plk. ltn. Arnoldas Vasiliauskas, KASP rinktinių vadai, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, karių artimieji, kiti svečiai.
Lietuvos kariai operacijoje MINUSMA koviniuose veiksmuose nedalyvauja. Jie atsakingi už pajėgų apsaugos užtikrinimą karinės bazės teritorijoje. Lietuva, be Pajėgų apsaugos vieneto ir Nacionalinio paramos elemento karių, JT vadovaujamai operacijai taip pat skiria 5 Lietuvos karius, kurie tarnauja operacijos vadavietėse Bamake ir Timbuktu.
Lietuva, dalyvaudama operacijoje MINUSMA, tuo pačiu aktyviai prisideda prie Jungtinių Tautų siekio didinti tarptautinėse operacijose tarnaujančių moterų skaičių įgyvendinimo, pažymima ministerijos pranešime. Didesnis moterų įsitraukimas į tarptautinių operacijų vykdymą padėtų didinti tarptautinių operacijų efektyvumą, ypač atliekant užduotis, tokias kaip civilių ir karių bendradarbiavimas su vietine bendruomene, geresnis situacijos supratimas konfliktų regionuose, labiausiai pažeidžiamos visuomenės dalies - moterų ir vaikų didesnis įsitraukimas į saugumo sektoriaus reformų įgyvendinimą, policijos ir vietinių saugumo pajėgų stiprinimas ir pan. Tai sudarytų geresnes galimybes pokonfliktiniam taikos proceso įgyvendinimui.
Jungtinės Tautos operaciją MINUSMA (angl. Multinational Intergrated Stabilization Mission, MINUSMA) Malyje vykdo nuo 2013 m. MINUSMA siekia stabilizuoti padėtį šalyje, remti pereinamojo laikotarpio veiksmų plano įgyvendinimą, apsaugoti civilius gyventojus, propaguoti ir ginti žmogaus teises, rengti humanitarinės pagalbos teikimą, kultūros paveldo išsaugojimą ir padėti užtikrinti teisingumą nacionaliniu ir tarptautinių lygmenimis.
Rašyti komentarą