Paplūdimiuose - kalnai servetėlių ir nuorūkų

Paplūdimiuose - kalnai servetėlių ir nuorūkų

Jau trečius metus susivienijimo Žali.LT ir "EKO redakcijos" savanoriai tyrė, kokias šiukšles poilsiautojai išmeta bendruosiuose, vyrų ir moterų bei nudistų Smiltynės paplūdimiuose. Kaip ir kasmet, būta intriguojančių radinių - prezervatyvų pakuočių ar vyriškų trumpikių, tačiau didžiausią nerimą kelia įspūdingi servetėlių ir nuorūkų kiekiai.

"Būtina pripažinti, kad, palyginti su 2012 metais, poilsiaujantieji pajūryje vis mažiau teršia aplinką ryškiai matomomis šiukšlėmis. Tačiau daugelis jų greičiausiai net nepagalvoja, kad vienkartinė drėgna servetėlė ar nuorūka gali padaryti žymiai daugiau žalos aplinkai, ypač Baltijos jūrai", - sako Žali.LT narys Martynas Norbutas.

Pasak jo, paliekamos šiukšlės iš esmės parodo pliažuose besilankančiųjų elgesio bei mitybos įpročius. Pavyzdžiui vyrų paplūdimyje rasta alaus butelių ir saldumynų pakuočių, tiesa, saldainių ir šokolado batonėlių pakuočių nemažai išmesta ir moterų paplūdimyje.

"Moterų paplūdimiai vieni švariausių, nors juose, kaip ir kitur, gausu vienkartinių servetėlių. Čia beveik nėra nuorūkų; tiesa, būtent šiame paplūdimyje rasta ir prezervatyvų pakuočių. Visiškai kitaip atrodo bendrosios erdvės, kur mėtosi alaus, sidro buteliai, šokolado, bulvių traškučių, sausainių, ledų pakuotės", - sako susivienijimo atstovas.

Bendruosiuose paplūdimiuose beveik prie kiekvieno krūmo galima rasti vienkartinių servetėlių, tiek popierinių, tiek drėgnų. Tai leidžia daryti išvadą, kad šie krūmai tampa tualetu vaikams ir greičiausiai kai kuriems suaugusiems.

"Turbūt daugelis poilsiautojų mano, kad lietus sunaikins vienkartines servetėles, o smėlis užpustys nuorūkas. Iš dalies tai tiesa, kai kalbama apie popierines servetėles, nors jos irgi irdamos veikia aplinką. Tačiau drėgnosios servetėlės irdamos išskiria chemines medžiagas, o patekusios į vandenį tampa pavojingos žuvims", - sako M. Norbutas.

Ne mažesnė problema - nuorūkos. Šimtus jų galima rasti bendrajame paplūdimyje, kiek mažiau vyrų ir nudistų paplūdimiuose.

"Cigarečių nuorūkos aplinkoje gali išbūti nesuirusios ilgą laiką. Jose gausu toksinių medžiagų, o patekusios į vandenį šios medžiagos išsiskiria į aplinką ir naikina viską, kas gyva", - primena M. Norbutas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder