Diskusijos, ką daryti su Atgimimo aikšte, tesėsi jau trejetą metų. Būta įvairių siūlymų, ginčų dėl šio miestui svarbaus objekto. Galų gale, Klaipėdos vicemero Artūro Šulco teigimu, nuspręsta tenkinti miestiečių lūkesčius - neužstatyti aikštės pastatais ir palikti ją atvirą, kad joje ir toliau galėtų vykti svarbūs miestui renginiai.
Žinoma, atnaujinta aikštė bus visiškai kitokia, nei yra dabar - tikimasi architektų išmonės, kaip šią aikštę padaryti patrauklią miestiečiams.
"Būsiu atviras - politikai buvo nusiteikę kur kas radikalesniems sprendimams. Tačiau, kadangi įvairių sričių specialistų nuomonės išsiskyrė ir jie susiskaidė į grupes, supratome, kad neturime sąjungininkų, tad geriau eiti kartu su tauta", - tikino A. Šulcas.
Rengiant galimybių studiją buvo atlikta gyventojų apklausa, kuri esą ir nulėmė tolimesnį Atgimimo aikštės likimą. Tiesa, apklausoje dalyvavo tik 510 klaipėdiečių. Tačiau esą miestiečiai savo nuomonę reiškė ir kitais būdais - komentaruose internete ar tiesiog gatvėje.
"Visuomenė ne tik nepalaikė radikalių sprendimų, pavyzdžiui, aikštėje statyti pastatus, bet ir nori greitų pokyčių. Diskusijos jiems jau nusibodo. Taigi pagrindiniai dalykai, lėmę galutinį apsisprendimą - laikas ir kaina. Negalime laukti dar 10 metų, kol sukaupsime reikalingus pinigus", - kalbėjo A. Šulcas.
Skaičiuojama, kad, norint įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, vien išsamūs archeologiniai tyrimai kainuotų maždaug 3 mln. eurų, dar 5 mln. eurų prireiktų pačiai aikštelei įrengti.
Taigi galimybių studijos etapas jau baigtas, principiniai sprendimai, ką daryti su Atgimimo aikšte, yra, dabar bus skelbiamas architektūrinis idėjų konkursas, po kurio ir paaiškės, kaip turėtų atrodyti sutvarkytas ši miesto vieta.
Svarstoma, kad aikštėje turėtų būti kelios zonos: memorialinė-reprezentacinė bei rekreacinė, kad miestiečiai galėtų ir pailsėti, ir susiburti į masines šventes. Svarstoma, kad čia galėtų būti įrengti fontanai, meninės ekspozicijos, laikini paviljonai. Galbūt žiemą galėtų būti įrengta čiuožykla.
"Kai bus paskelbtas konkursas, kviečiame architektus svajoti, siūlyti kad ir pačias utopiškiausias idėjas, tačiau reikia nepamiršti, jog tam tikri rėmai yra - negalima peržengti detaliojo plano ribų", - minėjo A. Šulcas.
Preliminariai skaičiuojama, kad Atgimimo aikštei sutvarkyti prireiks 1,5 mln. eurų. Tikimasi tam panaudoti ES fondų lėšas.
"Tačiau net ir tuo atveju, jei iš Europos Sąjungos pinigų negautume, savivaldybė yra pajėgi per trejus metus tokį projektą finansuoti", - minėjo vicemeras.
Tikslesnė projekto kaina paaiškės, kai įvyks konkursas ir bus parengti projektiniai sprendiniai. Įvertinus visas procedūras, tikimasi sprendinius turėti jau kitą pavasarį.
"Buvo paskaičiuota, kad tuo atveju, jei tik būtų atnaujintos Atgimimo aikštės plytelės, reikėtų pusės milijono eurų. Tačiau sutikime, neišeina kartais virtuvę tik pamazgoti, ypač kai spintelės jau sukrypusios", - vaizdžiai kalbėjo vicemeras.
Rašyti komentarą