Kalėdinių giesmių festivalis prasidėjo 2007 m. intencija bažnytinius chorus paskatinti kūrybinei veiklai. Beje, pokalbininkas priminė, jog pirmojoje respublikinėje Dainų šventėje, vykusioje 1924 m., šie chorai sudarė apie 70 proc. visų dainuojančių Lietuvos kolektyvų. Sovietmečiu bažnytiniai chorai buvo ignoruojami ir dabar, atkūrus nepriklausomybę jie po truputį skleidžiasi, bet raida ir sklaida gana sudėtinga, nes tie chorai dažniausiai tarnauja bažnyčiai, atlieka liturgines apeigas. Tai - žmonės, kažkada dainavę, muzikavę, susibūrę į kolektyvą. Tačiau šio festivalio dėka jie pakilo iki tokio lygio, kad net vėl dalyvauja Dainų šventėse.
"Šis festivalis - vienas iš tų, kad paskatintume šimtus bažnytinių chorų, įkurtų beveik prie kiekvienos parapijos miestuose bei miesteliuose - mažesnius ar didesnius - susivienyti, nes giedotojai paprastai yra senyvo amžiaus žmonės, kurie turi šiek tiek laiko ir pasirengę savo laisvalaikį skirti giedojimui. Yra ir gražaus jaunimo, tačiau iš principo tokie chorai po šiai dienai yra neregimoje erdvėje, tad festivalis juos ištraukia į visuomenę, parodo, kad tai puikūs kolektyvai", - sakė šio sakralaus renginio iniciatorius A. Šumskis.
Jis su šviesaus atminimo profesoriumi, dirigentu Gediminu Purliu sugalvojo šė festivalį, kurį surengti prieškalėdiniu laikotarpiu gana nelengva. Tad jis vyksta tai prieš Naujus metus, tai po jų, iki Trijų Karalių. Stengiamasi pakviesti visus chorus, bet daugelis koncertinę veiklą susieja su savo bažnyčia ir bendruomene.
"Vienas iš argumentų suburti chorus yra siekis priminti, jog Kalėdos yra ne tik komercinė, bet ir dvasingumo šventė. Ir televizijos laidos, žiūrimos per Kristaus gimimo dieną, ne taip dažnai būna tos, kurios rodomos iš Vatikano. Tad norisi tos sielos atgaivos, tikro kalėdinio šventimo. Tad šiuo festivaliu bandome atsverti tuščias pramogas", - sakė A. Šumskis.
Kol kas nevyksta ekumeniniai kalėdinių giesmių festivaliai, kuriuose dalyvautų ir kitų religinių konfesijų chorai.
Šiais metais į festivalį atvyko svečiai iš Šiaulių, Akmenes, Rietavo ir Skuodo. Buvo atliekamos ir naujų autorių sukurtos Kalėdinės giesmės, ir visai Lietuvai pažįstamos, Juozo Naujalio "Sveikas, Jėzau, gimusis" arba "Tylią naktį". Sąmoningai pasirenkamas pažįstamas repertuaras, kad giedoti galėtų ir klausytojai. Šį sekmadienį festivalio chorai iš pradžių atliko įvairove pasižymėjusią savo programą, o per mišias visi susijungė bendram giedojimui.
Rašyti komentarą