Konteinerių istorija: statinėje deguto - šaukštelis medaus

Konteinerių istorija: statinėje deguto - šaukštelis medaus

Klaipėdos savivaldybė vakar pasidžiaugė, kad pirmoji Lietuvoje gavo kompensaciją iš pakuočių tvarkymo organizacijų už įrentus požeminius atliekoms rūšiuoti skirtus konteinerius. Tačiau šią gerą žinią nustelbia net du teisminiai ginčai su pusšimtį konteinerių pastačiusiais rangovais dėl įrenginių kokybės ir nutrauktos sutarties.

Anot Savivaldybės atstovų, nepaisant šių ginčų, nauji konkursai tokiems konteineriams įrengti gali būti rengiami, tačiau bus laukiama galimybės pateikti atitinkamas paraiškas naujojo Europos Sąjungos (ES) finansavimo laikotarpio paramai gauti. Tad geriausiu atveju nauji požeminiai ar pusiau požeminiai konteineriai Klaipėdoje vėl pradės "dygti" tik kitąmet.

Grąžins ten pat

Anot Klaipėdos savivaldybės pranešimo, ji pirmoji Lietuvoje pasirašė infrastruktūros plėtros finansavimo sutartį su pakuočių gamintojų ir importuotojų organizacijomis - VšĮ "Žaliasis taškas" ir VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacija. Remiantis ja, miestui bus kompensuota dalis išlaidų, už kurias buvo įrengti pusiau požeminiai rūšiavimui skirti konteineriai. Per ketverius metus Klaipėda už 50 tokių konteinerių komplektų, įrengtų gyvenamuosiuose pietinės miesto dalies rajonuose, atgaus 45 600 eurų. Pirmoji kompensacijos dalis Savivaldybę jau pasiekė šiomis dienomis.

Pasak Savivaldybės administracijos Aplinkos kokybės skyriaus vedėjos Daivos Berankienės, iš viso požeminiams konteineriams įrengti buvo išleista apie 460 tūks. eurų (1,6 mln. litų).

"Ši suma susidaro skaičiuojant ir komunalinių atliekų konteinerius, o pakuočių organizacijos sutiko kompensuoti tik dalį rūšiavimui skirtų konteinerių įrengimo išlaidų. Galutinė suma - derybų rezultatas", - sakė D. Berankienė.

Žinia, šie 50 konteinerių komplektų buvo įrengti naudojant sukauptas vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą lėšas. Pasak D. Berankienės, kompensacija sugrįžta būtent į tą pačią sąskaitą.

"Iš jos pinigai gali būti naudojami tik atliekoms tvarkyti, reikiamai infrastruktūrai sukurti ir ekologiniam švietimui", - teigė D. Berankienė.

Nepatenkinti abu

Pasak Pakuočių tvarkymo organizacijos direktorės Benos Razbadauskienės, tokių kompensacijų dydis priklauso nuo konteinerių kiekio, tad, jei miestas sugalvos plėsti jų tinklą, ir išmokos bus didesnės.

Klaipėdos planuose požeminius ir pusiau požeminius konteinerius visame mieste numatyta įrengti iki 2020 m. Tiesa, Savivaldybės politikų teigimu, atsižvelgiant į gyventojų norus, projektavimo ir statybos procedūros bus spartinamos, kad aikštelės būtų įrengtos per artimiausius metus.

"Mūsų tikslas - tokių aikštelių tinklu padengti visą miesto teritoriją. Po pietinių rajonų seks kvartalai šiaurinėje Klaipėdos dalyje, Žvejybos uosto rajone, po to - visi kiti. Tam pinigai jau suplanuoti. Šiam tikslui bus panaudotos perteklinės lėšos - iš sukauptos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą, taip pat Europos Sąjungos paramos fondų lėšos iš 2014-2020 metų programos", - tvirtina Klaipėdos vicemeras Artūras Šulcas.

Tačiau bent kol kas Savivaldybė pirmiausia sprendžia problemas dėl nekokybiškų ir esą ne pagal sutarties reikalavimus įrengtų požeminių konteinerių. Žinia, pirmieji jų trūkumai išryškėjo šią žiemą, kai pasirodžius pašalui paviršiun iškilo daugiau nei dešimt įrenginių. Tačiau tai, pasak Savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vedėjo Andriaus Kačalino, - ne vienintelė problema.

"Paaiškėjo, kad vandalai gali labai lengvai nuplėšti tokių konteinerių dangčius, nors sutartyje buvo nurodyta, jog jie turi būti atsparūs chuliganų išpuoliams. Be to, konteineriuose jau kilo du gaisrai, kurių metu jie apsilydė, nors sutarties sąlygose buvo nurodyta, jog karščiui turi būti atsparūs ir maišai, ir patys konteineriai. Galiausia konteinerių maišai yra neatsparūs aštriems daiktams ir kartais plyšta, nors taip pagal sutartį neturėtų būti", - vardijo Savivaldybės teisininkas.

Pasak jo, rangovai - keturios jungtinės veiklos sutartį pasirašiusios bendrovės - nesutiko pašalinti broko, todėl buvo pasirašyta kita rangos sutartis dėl konteinerių iškėlimo ir papildomo įbetonavimo. Tai jau daroma. Kur kas sudėtingesnė situacija dėl nuplėštų dangčių, nes nei rangovai, nei juos gaminanti latvių kompanija, matyt, dėl ambicijų nesutinka jų patiekti.

"Esant tokiai padėčiai buvo ne tik nutraukta sutartis dėl antrojo etapo darbų, bet ir pateiktas ieškinys teismui 240 000 eurų sumažinti pirmosios sutarties vertę. Šią sumą gavome suskaičiavę visas papildomas išlaidas bei riziką, kuri atsiranda draudimo bendrovėms atsisakant nuo gaisro drausti tokius konteinerius. Teismas jau pritaikė laikinąsias apsaugos priemones ir leido areštuoti atitinkamo dydžio atsakovų turtą", - aiškino A. Kačalinas.

Tačiau ieškinį teismui dėl nuostolių, neva patirtų Savivaldybei nutraukus sutartį, yra pateikę ir rangovai. Pasak A. Kačalino, abi šios bylos tebenagrinėjamos pirmos instancijos - Klaipėdos apygardos teisme.

Kada nauji?

A. Kačalino tvirtinimu, Savivaldybė nepaisydama minėtų dviejų bylų gali skelbti kitus konkursus požeminiams konteineriams įrengti. Visgi, pasak D. Berankienės, naujų konteinerių gali tekti palaukti, nes atsirado galimybė jiems gauti naujojo finansavimo periodo ES paramą.

"Vakarų Lietuvos regionui tam numatyta skirti apie 8 milijonus eurų. Taigi, Klaipėdai bereikėtų prisidėti tik apie 15 procentų reikiamos sumos. Aplinkos ministerija žada, kad jau šį rudenį bus galima pradėti vykdyti procedūras, tad naujų konteinerių įrengimas geriausiu atveju gali prasidėti kitąmet", - sakė tarnautoja.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder