Klaipėdos geriamasis vanduo - po didinamuoju stiklu

Klaipėdos geriamasis vanduo - po didinamuoju stiklu

AB "Klaipėdos vanduo" geriamojo vandens tyrimo laboratorija 2016 m. iš Klaipėdos miesto vandenviečių paėmė ir ištyrė 523 vandens mėginius. Nemažai mėginių pristatė ir patys gyventojai.

"Tai - didelis tyrimų kiekis, ypač turint omenyje tai, kad, remiantis galiojančia Lietuvos Respublikos higienos norma HN24:2003 "Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai", per metus Klaipėdoje turime paimti apie 190 geriamojo vandens mėginių, priklausomai nuo paruošto vartoti vandens kiekio, - aiškina Aidas Birgėla, AB "Klaipėdos vanduo" Vandens departamento vadovas. - Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba mieste numato vadinamąsias rizikos paėmimo vietas - viešosios įstaigos, darželiai, mokyklos ir panašiai. Jos yra įtrauktos į mėginių ėmimo grafikus. Tad realiai laboratorija turi daug daugiau darbo."

Be to, pasak A. Birgėlos, įmonės laboratorija privaloma tvarka atlieka ir geriamojo vandens kokybės tyrimus po vandentiekio avarijų likvidavimo ar kitų nenumatytų įvykių.

"Specialistai turi galimybę tirti vandenį 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę. Dirbame taip, kad būtume užtikrinti, jog į tinklus patenkantis geriamasis vanduo yra tinkamos kokybės", - sako Vandens departamento vadovas.

Žmonės, specialisto teigimu, neturėtų baimintis dėl vandens kokybės - visas į jų namus patenkantis vanduo yra nuolat kontroliuojamas ir atitinka geriamojo vandens reikalavimus pagal griežtas europines higienos normas.

Vis dėlto laboratorijos darbuotojai sako sulaukiantys įvairiausių skundų.

"Būna visko. Kai kurie prisipila stiklinę iš čiaupo ir atneša - atseit vanduo blogas. Galime garantuoti - vanduo, bėgantis iš čiaupo, yra geros kokybės. Vanduo mūsų tinkluose negali sugesti per dieną, tam reikalinga itin rimta priežastis ir tokio atvejo per mano daugiau nei 20 metų darbo patirtį Klaipėdoje nėra buvę. Mes vandenį tiriame ir ruošyklose, ir ištekantį iš jų, ir klientų įvaduose, bet iki šiol nesame radę nieko, kas viršytų Lietuvos Respublikos higienos normos HN24:2003 reikalavimus", - antrina "Klaipėdos vandens" geriamojo vandens tyrimo laboratorijos vedėja Irena Getautienė.

A. Birgėla sako, jog geriamojo vandens sudėtis gali pakisti dėl oro ar kitų gamtos sąlygų. Ne paslaptis, kad Klaipėdos 3-iojoje vandenvietėje vanduo imamas iš Vilhelmo kanalo. Tad dėl potvynių, lietingų periodų to vandens savybės keičiasi. Bet vandens ruošimas iš šio telkinio trunka ne mažiau nei tris paras ir 3-ioji vandenvietė technologiškai yra pasiruošusi taip, kad lemiamos įtakos tiekiamo vandens kokybei gamtos reiškiniai nedaro. O visą ruošimo procesą būtent ir kontroliuoja jų laboratorija.

"Itin dažnai atlikdami vandens tyrimus bet kokius, net ir menkiausius, pokyčius pastebime, tad vandenį ruošdami tiekimui suderiname jo kokybės gerinimo technologiją", - teigia departamento direktorius.

Pernai kovą AB "Klaipėdos vanduo" geriamojo vandens tyrimo laboratoriją patikrinę Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto ekspertai jai neturėjo nė vieno priekaišto, todėl įmonei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba išdavė geriamojo vandens tiekėjo laboratorijos patvirtinimo leidimą - dokumentą, kuriuo patvirtinama geriamojo vandens tiekėjo laboratorijos teisė atlikti geriamojo vandens saugos ir kokybės tyrimus.

Ši laboratorija atlieka ne tik geriamojo, bet ir paviršinio bei gręžinių vandens fizikinius, cheminius ir mikrobiologinius tyrimus. Tokią funkciją vykdo ir kitos Lietuvos vandentiekio įmonės, tačiau būtent Klaipėdos vandentiekininkai vandens kokybę tiria pagal daug didesnį kiekį parametrų. Tokią teisę jai ir suteikė naujasis leidimas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder