Šiais metais prie kūrėjo paminklo vidurdienį susirinko daugiau žmonių nei pernai: atvyko akademikai, šviesuoliai, politikai.
Renginio dalyviai juokavo, kad turbūt nėra smagesnio būdo pasisveikinti ir pasveikinti su Naujaisiais metais, nei susirinkus prie paminklo.
Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reinholdas Moras priminė, kad K. Donelaitis buvo ne tik rašytojas, bet ir savo parapijiečiams atsidavęs kunigas, siekęs mokyti žmones ne tik tikėjimo tiesų.
"Jis savo kūrinį "Metai" parašė lietuviškai, nors galėjo tai padaryti ir vokiškai. Jis norėjo, kad jo parapijiečiai, tie būrai, gautų lietuvių kalba tą pamokymą, padrąsinimą", - kalbėjo R. Moras.
Susirinkusiesiems jis, pasinaudodamas K. Donelaičio kūrinio eilute, linkėjo, kad šiais metais daugiau dirbtume savo ir bendros ateities bei tautos labui, o ne "prie kakalio šilto sėdėtume".
Vytauto Didžiojo gimnazijos, kadaise vadintos K. Donelaičio vardu, direktorius Stasys Ruiba pabrėžė, kad didžiojo poeto "Metų" aktualumas neblėsta. Tai paliudijo jaunųjų gimnazijos skaitovų deklamuotos šio kūrinio ištraukos.
Susirinkusieji taip pat dalijosi savo įžvalgomis, linkėjimais šiems metams, prisiminė ir pagerbė ne tik K. Donelaitį, bet ir uostamiesčio šviesuolius, kurie jau iškeliavo anapilin ir prie paminklo nebeateis.
Informacija
K. Donelaitis gimė 1714 metų sausio 1 dieną Lazdynėliuose, tuometinėje Prūsijos karalystėje, laisvų valstiečių šeimoje. Baigęs Karaliaučiaus keturklasę katedros mokyklą, 1736–1740 metais Karaliaučiaus universitete studijavo teologiją. Po studijų paskirtas į Stulpėnų mokyklą, kuriai vadovavo 1742 metais. Nuo 1743 metų iki mirties (1780 m.) – Tolminkiemio klebonas.
K. Donelaičio keturių dalių poema „Metai“, parašyta maždaug 1765–1775 metais, laikoma pirmuoju lietuvių grožinės literatūros kūriniu. Iš ankstyvojo jo kūrybos laikotarpio taip pat yra išlikusios 6 pasakėčios, kurios pripažįstamos pirmaisiais šio žanro kūriniais lietuvių literatūroje. K. Donelaičio kūrybos palikimą taip pat sudaro eilėraščiai vokiečių kalba ir ankstyvieji poemos „Metai“ fragmentai.
2014 metai Seimo buvo paskelbti K. Donelaičio metais, o 300-osios jo gimimo metinės įtrauktos į UNESCO sukakčių sąrašą.
Rašyti komentarą