Kad su piešiniais ant pastatų sienų nesitaikstys, dabartinės uostamiesčio valdžios atstovai ėmė kalbėti vos prasidėjus kadencijai, 2011 metų pavasarį. Vėliau sekė veiksmai - patvirtintos naujos statinių priežiūros taisyklės, pagal kurias išterliotas sienas privaloma uždažyti, o norint šios prievolės išvengti būtina kreiptis į policiją. Ignoruojantiems šiuos taisyklių punktus siūloma susimokėti iki 2 tūkst. litų.
Praėjus dar kuriam laikui prasidėjo taisyklių kontrolė - jų nesilaikantieji iš pradžių buvo įspėti, o kas perspėjimo nesuprato, buvo nubausti ir baudžiami iki šiol.
Tie, kurie suprato, nusprendė su valdžia nežaisti: pavasarį vienas po kito pasipylė daugiabučius namus administruojančios bendrovės skelbimai apie konkursus, kurių metu siekiama parinkti tuos, kas galėtų perdažyti grafičiais subjaurotas sienas.
Parinkti dažytojai savo darbą atliko ir tada gyventojai informuoti, kad teks už tai sumokėti.
"Buvo ir ant mūsų namo tie piešiniai, uždažė. Tačiau kaina - nemaža, apie 5 su puse tūkstančio litų. Kažin, ar taip brangiai darbai kainuoja?" - abejojo Vaidaugų gatvės 11 namo gyventojas Juozas Šauklys.
Taip, suma nemaža. Panagrinėjus rinką galima sakyti, kad kaina visai reali, nors panašiu atveju galima nemažai sutaupyti.
Priklausomai nuo fasado paviršiaus, spalvos ir jos intensyvumo, dažų kaina svyruoja nuo 18 iki 48 litų už litrą, o, Klaipėdoje veikiančio dažų centro atstovų teigimu, tokiam plotui, kurį dažyti privaloma dviem sluoksniais, reiktų 35 litrų dažų.
Be to, dažytojai savo darbą vertina prašydami po 15 litų už kiekvieną nudažytą kvadratinį metrą. Tiesa, namo gyventojai šioje vietoje gali sutaupyti teptukus į rankas paėmę patys.
GROŽIO KAINA. Už šioje vietoje buvusio grafičio uždažymą kiekvienam šiame name esančio buto šeimininkui teks pakloti 40-50 litų.
Namą administruojančios bendrovės "Laukininkų valda" atstovai patikino, kad uždažytas 149 kvadratinių metrų plotas, gyventojai apie tai, kad reikės susimokėti, informuoti.
Beje, į pranešimus apie ketinimą dažyti sienas jautriai reagavo ir greta Vaidaugų gatvės 11 namo esančių daugiabučių gyventojai. Vieni baiminasi, kad administratoriai už paslaugą nulups pernelyg daug, kiti darbams kategoriškai prieštarauja.
Pastebima ir tai, kad sunku surasti tokio paties atspalvio dažų, tad nudažyti plotai plika akimi skiriasi nuo originalios namo sienos spalvos.
Apie piešinį ant sienos, kaip ir reikalauja statinių priežiūros taisyklės, informuota policija, tad nustvėrus kaltininką iš jo civiliniu ieškiniu būtų galima pareikalauti padengti išlaidas.
Tą jau įrodė baudžiamosios bylos, kuriose už viešosios tvarkos pažeidimus ne kartą teistas Gintaras Genčas, daugybę miesto pastatų išmarginęs užrašais "ginov". Beje, dar viena byla, kurioje G. Genčas už savo darbelius atsiduria teisiamųjų suole, Klaipėdos miesto apylinkės teisme pradėta nagrinėti praėjusią savaitę.
"Namas - irgi turtas"
Vytautas ČEPAS, Klaipėdos vicemeras
Aš žmones puikiai suprantu - kai iš kišenės traukiamas litas, nebus patenkintų. Tas terliotojas tikriausiai anksčiau ar vėliau įklius policijai ir bus priverstas padengti žalą. Bet negi to laukti apsidergus? Jeigu kas nors išsituštintų prie durų, lauktumėte?
Įsivaizduokite, dažais nupurškė jūsų automobilį - juk į policiją kreipiatės ir subjaurotą vietą nudažote, vertinate turtą. Jeigu toks pat požiūris būtų ir į namą - taip pat jūsų turtą - tai galbūt jau gyventume kaip Šveicarijoje, Austrijoje ar Vokietijoje. O dabar visi tikisi malonės. Tačiau reikia priminti: jau nėra jokio Vykdomojo komiteto ar kitos įstaigos, kuri ateis ir nemokamai padarys tai, ką privalote padaryti patys. Baigėsi tie laikai, bet žmogaus sąmonė - toks dalykas, kuris taip greit nesikeičia.
Rašyti komentarą