Ką slepia piliavietės tvoros?

Ką slepia piliavietės tvoros?

Šiais metais per Jūros šventę Klaipėdos piliavietė bus beveik iš visų pusių aptverta statybininkų tvoromis. Liepą tik įpusės automobilių stovėjimo aikštelės ties Pilies gatve rangos darbai, o šiaurinėje piliavietės kurtinoje rausis archeologai bei pilies rekonstruktoriai.

Antradienį aplink piliavietę vykdomus statybų darbus apžiūrėjo Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina Velykienė bei Projektų valdymo poskyrio vyriausioji specialistė Daiva Naujokienė.

Bus ir stotelė

Statybininkai piliavietės pašonėje pluša jau nuo ankstyvo pavasario. Savivaldybės skelbtą konkursą laimėjusi bendrovė "Kauno tiltai" įsipareigojo per šiuos metus įrengti beveik 200 vietų automobilių stovėjimo aikštelę. Ji bus išgrįsta trinkelėmis, jos pakraščiuose lygiagrečiai Pilies gatvei bei krantinei bus nutiesti pėsčiųjų ir dviračių takai. Be automobilių statymo vietų, aikštelėje bus elektromobilių įkrovimo punktai, dviračių stovai, apžvalgos aikštelė, želdiniai. Šiuo metu jau ryškėja būsimos aikštelės kontūrai, statybvietėje stūkso žvyro, smėlio kalnai, burzgia traktoriai.

Teigiama, jog statybų darbus akylai prižiūri ir archeologai, tačiau iki šiol jie nieko nerado, nors visai šalia piliavietės teritorijoje veriasi archeologinių radinių lobiai. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys paaiškino, jog archeologinių radinių turėtų būti ir po įrengiama automobilių stovėjimo aikštele, tačiau jie glūdi daug giliau, maždaug 4 metrų gylyje, o statybininkai pajudino tik viršutinį sluoksnį.

RADINYS. Vakar piliavietėje buvo atrasta Kryžiuočių ordino sidabrinė moneta, ant kurios pavaizduotas skydas su kryžiumi. Pinigas datuojamas XIV-XV amžiumi.

"Ne viskas, kas yra, gali ir turi būti ištirta. Liks ateities kartoms. Svarbu, kad kultūrinis sluoksnis nebūtų suardytas", - sakė J. Genys.

Bendrovės "Kauno tiltai" statybos vadovas Vidmantas Jasiulis uostamiesčio merui tvirtino, jog iki Jūros šventės pusė aikštelės nuo Dangės pusės jau bus pabaigta ir atverta.

"Žmonės galės ant jos vaikščioti, tačiau automobilių eismas šioje vietoje šventės metu bus tradiciškai draudžiamas. Kitos vietos teks ieškoti ir pastaraisiais metais šventės metu aikštelėje ūžusiems atrakcionams", - sakė statybos vadovas.

Nebaigta automobilių stovėjimo aikštelės pusė šventės metu bus aptverta statybine tvora.

Pagal sutartį "Kauno tiltai" įsipareigojo užbaigti aikštelės statybą iki spalio 31 dienos, tačiau tikimasi, kad projektą pavyks įgyvendinti mėnesiu anksčiau. Automobilių stovėjimo aikštelės statybos darbų vertė - 807 tūkst. eurų.

KONTŪRAI. Jau ryškėja būsimos automobilių stovėjimo aikštelės kontūrai. 

Pasak A. Velykienės, šalia įrengtos aikštelės, ties buvusio "Astros" viešbučio pastatu, dar planuojama įrengti viešojo transporto autobusų stotelę.

"Be to, Savivaldybės kraštovaizdžio specialistai dar pageidautų įvertinti, kokie želdiniai geriausiai derėtų prie aikštelės. Suabejota, ar projekte numatytos kalnapušės nedisonuos su kitapus Pilies gatvės pasodintais klevais", - sakė A. Velykienė.

Tačiau V. Jasiulis paprieštaravo, jog kalnapušės buvo pasirinktos dėl to, kad neužstotų vaizdo.

Per mėnesį - trys monetos

Tik įžengusius į šiaurinę piliavietės kurtiną lankytojus archeologai nudžiugino tą dieną atrasta Kryžiuočių ordino sidabrine moneta, ant kurios pavaizduotas skydas su kryžiumi. Pinigas datuojamas XIV-XV amžiumi. Pasak Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto archeologų Roko Kraniausko ir Edvino Ubio, tai jau trečioji moneta, surasta šiaurinėje kurtinoje per mėnesį laiko trunkančius darbus.

"Taip pat radome pasaginę segę, keletą kulkų, keramikos. Radinius priskiriame XVI-XVIII amžiams, o Ordino moneta jau senesnė. Planuojame, jog maždaug po mėnesio antroje perkasoje atversime įdomiausią viduramžių sluoksnį. Jame tikimės atrasti viduramžių miesto struktūros likučių ir įspūdingų radinių", - sakė mokslininkai.

Sykiu su archeologais piliavietėje dirba ir restauratoriai iš UAB "Pamario restauratorius". Jie, atkasę sanpilą, atrado Antrojo pasaulinio karo laikų bateriją bei galingus čia buvusio sandėlio betoninius pamatus. Bendrovės vadovas Aldas Kliukas pajuokavo, jog su archeologais statybininkams dirbti keblu, nes šiuo atveju istorija yra svarbiausia.

GALVOSŪKIS. Iki šiol dar nėra architektūrinio sprendimo, kaip įsikomponuos šalia piliavietės esantis statinys, kurio pirmasis aukštas yra saugomas paveldo objektas. Šiais metais ketinama pastatą apvalyti nuo daugybės menkaverčių priestatų ir nuspręsti, kaip jis integruosis į kompleksą.

"Visgi tikimės, jog vasarą jau prasidės realūs darbai ir galėsime įleisti atstatomos šiaurinės kurtinos pamatų polius", - sakė A. Kliukas.

Šiaurinės kurtinos restauracijos projekto trukmė - 24 mėnesiai. Rangos darbų vertė - 4,5 mln. eurų.

Būsimas statinys pasislėps po tokiu pačiu pylimu kaip ir rytinė kurtina. Iki šiol dar nėra architektūrinio sprendimo, kaip įsikomponuos šalia piliavietės esantis statinys, kurio pirmasis aukštas yra saugomas paveldo objektas. Anot A. Velykienės, šiais metais ketinama pastatą apvalyti nuo daugybės menkaverčių priestatų ir nuspręsti, kaip jis integruosis į kompleksą.

J. Genio teigimu, šiuo metu svarstoma ir būsimų šiaurinės kurtinos patalpų koncepcija.

"Mąstome, jog šiose patalpose bus įkurta archeologijos laboratorija ir atraktyvi Klaipėdos rekonstrukcijų ekspozicija", - sakė muziejaus direktorius.

Konkursų maratonas

Šiaurinėje piliavietės kurtinoje darbai tik prasideda, o jau ištyrinėtoje ir pastatytoje rytinėje kurtinoje šiuo metu ieškoma, kas norėtų vykdyti salės nuomos ir kavinės veiklą.

"Bandėme išnuomoti šias abi patalpas vienam nuomininkui, tačiau po keturis kartus neįvykusio konkurso nuspręsta patalpas atskirti ir ieškoti joms dviejų šeimininkų. Kol nuomininko nėra, laikinai, pagal panaudos sutartį, patalpos bus perduotos valdyti Mažosios Lietuvos istorijos muziejui, nes netikslinga jas laikyti tuščias", - sakė Savivaldybės administracijos Projektų valdymo poskyrio vyriausioji specialistė D. Naujokienė.

Muziejaus vadovas J. Genys savo ruožtu priminė, jog jau parengtos sąlygos konkursui, kurio laimėtojas įrengs muziejaus ekspoziciją "39/45", skirtą Antrajam pasauliniam karui.

"Tikimės, kad iki birželio konkursas įvyks, ir mes žinosime, kas imsis šio atsakingo darbo bei kiek tai kainuos. O Klaipėdą paskelbus kultūros sostine, galbūt kitų metų vasarą atversime išties ypatingą muziejaus erdvę, tapsiančią turistų traukos centru", - vylėsi J. Genys.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder