Visas šios savaitės darbo dienas nuo 8 iki 20 val. piliečiai kviečiami atiduoti savo balsą iš anksto balsuojant prezidento rinkimuose ir išreikšti nuomonę dėl dviejų Konstitucijos straipsnių pakeitimo.
Balsavimas Klaipėdoje prasidėjo sklandžiai. Iš pat ryto į Savivaldybę atvyko apie 60 dragūnų bataliono karių. Apie tai rinkimų komisijos nariai buvo informuoti iš anksto, tačiau toks skaičius balsuojančiųjų sukėlė lengvą stresą.
"Buvo tokia rytinė mankšta, bet paskui srautas nusistovėjo - žmonės eina negausiai, tačiau nuolat. Iki 13.30 val. balsavo 465 žmonės", - sakė Klaipėdos miesto rinkimų komisijos pirmininkas Adolfas Gritėnas.
Jis pabrėžė, kad rinkėjas iš viso gali pasiimti tris biuletenius, tačiau gali pasiimti ir tik vieną ar du biuletenius, priklausomai nuo to, apie ką nori išsakyti nuomonę.
"Žmogus gali balsuoti nebūtinai už viską. Jis gali pasiimti tik prezidento rinkimų biuletenį, ar vieno ar kito referendumo. Viskas yra pagal norą, pagal poreikį. Teko matyti ne vieną rinkėją, kuris rinkosi tik prezidento biuletenį ir neėmė referendumo biuletenio arba ėmė tik vieno referendumo biuletenį, už kurį aiškiai žino, ką nori pasakyti. Žmogus turi teisę pasirinkti", - pasakojo A. Gritėnas.
Daliai rinkėjų, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kyla sunkumų skaitant formuluotes - Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo formuluotė, nurodyta biuletenyje, yra gana paini ir sudėtinga, kartais žmogus ne iškart supranta.
"Bet jeigu žmonės iš anksto girdėję, matę reklamą ir žino, apie ką kalba tie straipsniai, jiems aišku. Akivaizdžiai apsisprendusių yra didžioji dalis", - sakė rinkimų komisijos pirmininkas.
A. Gritėno teigimu, pirmąją išankstinio balsavimo dieną Klaipėdoje balsavo ne tik klaipėdiečiai, bet ir kituose miestuose ir kitose šalyse gyvenantys žmonės - balsuoti atvyko ir į Lietuvą trumpam grįžę piliečiai iš Didžiosios Britanijos, Ispanijos ir kitų šalių.
Dalis žmonių naudojasi proga balsuoti iš anksto, jeigu savaitgalį ketina išvykti ir negalės balsuoti savo apylinkėje.
Su šeima balsuoti atėjęs Aurelijus teigė, kad jam balsuojant jokių problemų nekilo. "Man buvo viskas lengva ir paprasta", - sakė jis.
Klaipėdietė Virginija sakė, kad jau iš anksto žinojo, už ką balsuos prezidento rinkimuose, bet balsuojant referendumuose kilo sunkumų.
"Man iš anksto neužteko informacijos, o formuluotės yra labai neaiškios. Galima rinktis "Taip" ir "Ne", ko gero, dauguma rinksis "Ne". Galvojau, kad tik užbrauksiu, bet ne. Reikėjo labai įsiskaityti. Dėl Seimo gal ir nieko, bet dėl pilietybės viskas labai neaiškiai, klaidingas visas biuletenis, nes dauguma tikriausiai ne taip supras", - sakė moteris.
Viktorija sakė, kad šiek tiek teko pasvarstyti renkantis kandidatą į prezidentus, tačiau balsuojant referendumuose jai sunkumų nekilo ir viskas buvo aišku.
"Iš tikrųjų viskas buvo aišku, mes jau žinojome, už ką balsuosim. Balsavom ir abiejuose referendumuose. Įsivaizduoju, kad vyresniems žmonėms formuluotės gal ir nelabai. Mes supratom, bet gal šiek tiek aiškiau reikėtų vyresniems žmonėms", - nuomonę išsakė Edita ir Rolandas.
INFORMACIJA
Dalyvaujant išankstiniuose rinkimuose užtenka su savimi turėti asmens tapatybę liusijantį dokumentą, ant kurio yra nuotrauka ir asmens kodas (pasas, tapatybės kortelė, vairuotojo pažymėjimas ir t. t.).
Prezidento rinkimuose dalyvauja 9 kandidatai (abėcėlės tvarka): Vytenis Povilas Andriukaitis, Arvydas Juozaitis, Valentinas Mazuronis, Gitanas Nausėda, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė, Valdemar Tomaševski.
Referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio keitimo - sprendžiama dėl Lietuvos pilietybės įgijimo.
Šiuo metu galiojanti 12 straipsnio redakcija: "Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas."
Referendumui teikiama 12 straipsnio redakcija: "Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas."
Referendumas dėl Konstitucijos 55 straipsnio keitimo - sprendžiama dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo.
Galiojanti Konstitucijos 55 straipsnio redakcija: "Seimą sudaro Tautos atstovai - 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu. Seimas laikomas išrinktu, kai yra išrinkta ne mažiau kaip 3/5 Seimo narių. Seimo narių rinkimų tvarką nustato įstatymas."
Referendumui teikiama Konstitucijos 55 straipsnio redakcija: "Seimą sudaro Tautos atstovai - 121 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu. Seimas laikomas išrinktu, kai yra išrinkta ne mažiau kaip 3/5 Seimo narių. Seimo narių rinkimų tvarką nustato įstatymas."
Rašyti komentarą