Dėl Girulių miško - politikų memorandumas

Dėl Girulių miško - politikų memorandumas

Ketvirtadienį vykstančiame Klaipėdos miesto tarybos posėdyje kalbėta ir apie pastarąją savaitę vieną svarbiausių uostamiesčiui klausimų - geležinkelio infrastruktūros plėtrą, kuri kelia grėsmę Girulių miškui.

Prieš posėdį žiniasklaidai buvo išplatintas Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko parengtas memorandumas, kuriuo Tarybos nariai kviečiami išreikšti nepritarimą geležinkelio plėtros projektams, susijusiems su Girulių miško kirtimu.

Prezidentui, premjerui, Seimo pirmininkui ir susisiekimo ministrui adresuotame rašte nurodoma, kad pirmadienį Vyriausybės priimtas nutarimas dėl Klaipėdos geležinkelio mazgo susisiekimo komunikacijų inžinerinės infrastruktūros vystymo planų rengimo pradžios neatitinka Klaipėdos miesto bendruomenės bei Savivaldybės lūkesčių ir iš esmės yra nepriimtinas.

"Klaipėdos miesto savivaldybė visada laikėsi pozicijos, kad IX B transporto koridoriaus klausimą reikia spręsti ne beatodairiškai kertant miškus, o kompleksiškai įvertinant ne tik geležinkelio, bet ir visą sausumos bei vandens transporto infrastruktūros įrengimo bei plėtros sistemą", - nurodoma rašte.

Primenama, kad birželio 19 d. Klaipėdoje vykusiame susitikime su susisiekimo viceministru Gyčiu Mažeika ir AB "Lietuvos geležinkeliai" atstovais buvo pažadėta atsižvelgti į Klaipėdos miesto savivaldybės, bendruomenių poziciją, kad būtina praplėsti planuojamą teritoriją ir pirmiausia nagrinėti galimybes geležinkelio plėtrą vykdyti ties Kopūstų kaimu.

Siūloma tikslinti Vyriausybės nutarimą, nustatant analizuoti ir planuoti tokią teritoriją: Klaipėdos geležinkelio mazgas, apimant Klaipėdos, Rimkų, Draugystės geležinkelio stotis, joms priklausančius kelynus, jungiamuosius ir privažiuojamuosius kelius bei teritoriją prie Kopūstų kaimo. O rengiant planuojamos teritorijos ribų schemą, numatyti atitinkamos apimties ribą.

"Taip pat atkreipiame dėmesį, kad Klaipėdos miesto savivaldybė, nepritardama Klaipėdos valstybinio jūrų uosto bendrojo plano projektui, iš anksto prognozavo panašias įtampas visuomenėje ir kvietė ieškoti bendrų sprendinių dėl uosto plėtrai reikalingos infrastruktūros planavimo. Esame įsitikinę, kad tokių sprendimų paieška yra aktuali ir šiandien, reikalinga tiek Klaipėdos, tiek visos šalies žmonėms. Šiuo dokumentu pažymime, kad Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nepritars jokiems plėtros projektams, kurie paliestų Girulių miško kirtimą", - teigiama parengtame rašte.

Į darbotvarkę neįtraukė

V. Grubliauskas teigė, kad pasirašyti minėtą memorandumą politikai kviečiami pasirašyti laisva valia ir jis po to bus išsiųstas į Vilnių. Nepaisant to, kad buvo parengtas toks raštas, klausimas dėl geležinkelio plėtros Giruliuose į miesto Tarybos darbotvarkę nebuvo įtrauktas.

Įtraukti du klausimus dėl geležinkelio plėtros į darbotvarkę ir dėl jų balsuoti prašė Tarybos narė Nina Puteikienė.

Vienas jos parengtas sprendimo projektas - atšaukiantis Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Neniškio pritarimą minėtam Vyriausybės nutarimo projektui, kitas - dėl Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nepritarimo šiam Vyriausybės nutarimui.

"Memorandumas yra moralinis dokumentas. Tai tas pats, kaip pasakyti "Myliu tave", bet nevesti. Mano parengti dokumentai susiję su labai aiškiais teisiniais Savivaldybės ir Tarybos narių įsipareigojimais", - sakė politikė.

N. Puteikienė nurodė, kad jos siūlymus parašais palaikė daugiau nei 11 Tarybos narių, kaip reikalauja reglamentas.

Tačiau merui argumentavus Tarybos darbo reglamento nuostatomis, N. Puteikienės siūlymai į darbotvarkę nebuvo įtraukti, nes nebuvo oficialiai registruoti.

Vis dėlto N. Puteikienė ragino V. Grubliauską artimiausiu metu, iki kito Vyriausybės posėdžio, sušaukti dar vieną Klaipėdos miesto tarybos posėdį, kuriame visi Tarybos nariai galėtų išsakyti savo poziciją dėl to, kas planuojama Girulių miške.

Mero teigimu, Tarybos nariai gali teikti siūlymą šaukti Tarybos posėdį. Tokiu atveju posėdį reikėtų sukviesti per dvi savaites.

"Jei bus parengtas Tarybos sprendimas, kuris bus suderintas ir registruotas, tai bus atlikta", - patikino V. Grubliauskas.

Išgelbėtų regioninio parko statusas?

Šią savaitę išsakyti savo poziciją kvietė ir Tarybos narys Saulius Budinas, įregistravęs Strateginio plano pataisą, pagal kurią Klaipėdos miesto savivaldybė raginama įkurti Girulių regioninį parką.

Viliamasi, kad, įsteigus parką, jame, kaip saugojamoje teritorijoje, būtų ribojamos naujų infrastruktūrinių objektų statybos, žemės paskirties keitimai ir tai sustabdytų planuojamą geležinkelio plėtrą.

Pristatydamas savo pasiūlymą Tarybos nariams, S. Budinas teigė, kad trečiadienį buvo surinkta apie 1 400 klaipėdiečių, palaikančių iniciatyvą steigti Girulių regioninį parką, parašų. Internetu surinkta dar apie 600 parašų.

Rinkti parašus iniciatyvos ėmėsi Paupių, Girulių, Melnragės, Dragūnų, Tauralaukio gyventojų bendruomenės.

Nepritarimą Vyriausybės sprendimui gyventojai taip pat gali išreikšti pasirašydami peticiją interneto puslapyje peticijos.lt. Nuo pirmadienio šią peticiją jau pasirašė daugiau kaip 11,7 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Klaipėdos savivaldybės administracijos Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėja Mantė Černiūtė-Amšiejienė teigė, kad reikėtų išsamiai analizuoti, kokios vertybės yra Girulių miške, teikti prašymą Aplinkos ministerijai, Saugomų teritorijų tarnybai.

"Pasikeitimų vis dėlto nebūtų daug, kas susiję su geležinkeliu, nes šita geležinkelio plėtra rengiama valstybės svarbaus projekto pagrindu. Tokiems projektams yra išlygos, kad miško žemė gali būti paverčiama kitomis naudmenomis", - sakė M. Černiūtė-Amšiejienė.

Pasak jos, išimtys yra tik griežtai saugomi draustiniai, o Giruliuose yra miškas-parkas, kuriame vyksta rekreacija.

"Iniciatyva yra daugelio klaipėdiečių palaikoma, ją nagrinėti verta, bet reikėtų pasiruošti", - nuomonę išsakė M. Černiūtė-Amšiejienė.

Nusprendė neskubėti

Strateginio planavimo skyriaus vedėja Indrė Butenienė teigė, kad S. Budino siūlyme pateikta formuluotė nėra visai tinkama. Pasak jos, Savivaldybės administracija įvertins, koks dokumentas turėtų būti geriausias.

I. Butenienės teigimu, jei miško statuso keitimas nereikalautų finansavimo, rudenį projektas būtų įtraukiamas į strateginį veiklos planą arba imamasi kitų priemonių.

"Neatsisakome pačios minties, bet kelias šiek tiek kitoks turėtų būti", - komentavo I. Butenienė.

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius G. Neniškis pridūrė, kad klausimas yra naujas ir neišdiskutuotas. 

"Klaipėdos miesto bendrajame plane jokio kirtimo ir jokių miškų naikinimo Giruliuose nėra numatyta. Iniciatyva yra skatintina, bet jei ji stabdys bendrojo plano procedūrą, reikia pagalvoti, ar reikia ją priimti. Mūsų siūlymas yra neskubėti su tokiais sprendiniais", - kalbėjo G. Neniškis.

Taryba nusprendė kol kas S. Budino siūlymui nepritarti ir prie jo grįžti ateityje.

Primename, kad pirmadienį Vyriausybės posėdyje buvo nubalsuota dėl geležinkelio plėtros Girulių miške. Klaipėdos apskrities bendrajame plane tam numatyta teritorija Kopūstų kaime kaip alternatyva, pateiktame projekte nebuvo numatyta.

Susizgribusi Susisiekimo ministerija antradienį pranešė, kad liepos 1 d. teiks tvirtinti patikslintą nutarimo projektą dėl Klaipėdos geležinkelio mazgo infrastruktūros plėtros ir modernizavimo projektų.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder