Ši apklausa - vienas iš paskutiniųjų nuo 2014-ųjų birželio rengiamos Atgimimo aikštės ir jos gretimybių raidos galimybių studijos etapų. Ją Savivaldybės užsakymu atliko UAB "Eurointegracijos projektai". Žmonėms buvo pateikti keturi Atgimimo aikštės raidos scenarijai: A variantas - aikštė su atkuriama užstatymo linija (pastatais iš Herkaus Manto ir Danės gatvių pusės), B variantas - išplečiama aikštė (vizualiai sujungiama su žaliuoju plotu palei Danės upę), C variantas - aikštė su atkuriama gatvės linija (gatvė eitų tarp pastatų iš Herkaus Manto ir Danės gatvių pusės), D variantas - aikštė su užstatymu šiaurinėje dalyje. Prie minėtųjų variantų buvo pateikti trumpi apibūdinimai ir vizualizacijos. Taip pat suteikta galimybė palikti savo komentarus bei nuomonę.
Apklausa vykdyta nuo gegužės 8 iki 25 d. Klaipėdos savivaldybės interneto svetainėje. Apklausos organizatoriai teigia, jog tai nėra reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa, tačiau jos duomenys esą gali būti vertinami priimant sprendimą dėl tolesnės Atgimimo aikštės ir jos gretimybių raidos.
Vykdant apklausą, buvo pradėta pildyti ir užfiksuota apie 1 090 anketų, tačiau galutinę nuomonę pateikė 497 respondentai. Kitos anketos nebuvo vertinamos, nes nebuvo suformuota nuomonė, nepateikti nuomonę pateikusio asmens identifikaciniai duomenys arba anketa neužpildyta. Daugiau kaip pusė apklausos dalyvių nurodė, kad jų amžius - iki 40 metų. Vyrų ir moterų skaičius tarp apklaustųjų - panašus.
PLĖTRA. Apklausoje dalyvavę klaipėdiečiai pasisakė, jog Atgimimo aikštė būtų formuojama kaip žalioji poilsio zona ir jungiama su skveru šalia Danės upės.
71 proc. respondentų (iš viso 353 asmenys) pasisakė už B variantą - Atgimimo aikštės išplėtimą. Savo nuomonę jie argumentavo tuo, jog Atgimimo aikštė - tai erdvė miesto centre, kurioje organizuojami ir savaime vyksta svarbūs žmonių susibūrimai, koncertai, šventės ir renginiai. Buvo akcentuojamos šios aikštės funkcijos ir nurodoma, kad jos turėtų būti palaikomos, plėtojamos ir tobulinamos.
Respondentai nurodė ir esminius elementus, kurie turėtų derėti Atgimimo aikštėje. Aikštė ypač buvo akcentuojama kaip prioritetinis žaliasis miesto plotas, kuriame būtina tinkamai įrengti ir palaikyti žalumą (medžius, žolynus, gėles). Daugelis pasisakiusiųjų norėtų matyti šioje aikštėje fontaną, suoliukus, mažosios architektūros objektus. Apklausos dalyviai įsivaizduoja, jog aikštėje turėtų būti scena renginiams ir koncertams bei erdvė šeimoms su vaikais, jaunimui. Respondentai taip pat atkreipė dėmesį į aikštės apšvietimą ir apsaugą nuo nepalankių oro sąlygų.
"Po aikšte bus požeminė automobilių aikštelė"
Artūras ŠULCAS, Klaipėdos mero pavaduotojas
Klaipėdiečiai ne itin aktyviai dalyvavo apklausoje, tačiau pasisakiusiųjų pozicija aiški. Pageidaujama išlaikyti aikštę neužstatytą, tik sutvarkyti jos paviršių. Aš pats asmeniškai taip pat pritarsiu šiam variantui, kai bus svarstomos aikštės raidos galimybės Klaipėdost tarybos Kolegijos posėdyje kitą savaitę. Tarybai priėmus galutinį sprendimą bus skelbiamas idėjų konkursas, kaip turėtų atrodyti atnaujinta aikštė. Po to liks tik techninis projektas ir jo įgyvendinimas. Manau, kad per ketverius metus visi šie darbai bus atlikti. Pagal miesto Bendrąjį planą numatyta po aikštę įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. Tad tvarkant aikštės paviršių, kartu tikrai bus įgyvendintas ir šis projektas.
Atsakiusiųjų nuomonės
Pateikiame kai keletą apklausoje išsakytų klaipėdiečių nuomonių ir idėjų.
Šiame parke galėtų ant žolės šiltuoju metu vykti piknikai, galima organizuoti paskaitas, seminarus gamtoje. Žinoma, kuo patogiau išsprendžiant visą infrastruktūrą.
Klaipėdoje trūksta sutvarkytų žalių erdvių/parkų, todėl šią erdvę galima būtų projektuoti ne kaip centrinę miesto aikštę, o kaip centrinį miesto parką.
Parko tipo apželdinta aikštė su fontanais - pats geriausias variantas. Dar galėtų būti įrengtas fontanas su muzikiniais klavišais, ant kurių užmynus, pasigirstų muzika. Manau, tai būtų puikus turistų ir miestiečių traukos objektas bei Klaipėdos kaip muzikalaus miesto akcentas.
Fontanai, grojantys ir negrojantys, gražūs suoliukai, spalvotų trinkelių pėsčiųjų takeliai, daug gėlių klombų ir dekoratyvinių krūmų, scena su stogeliu atlikėjams, renginiams, sezoninės prekybos modernios lauko kavinės, Turizmo informacinio centro modernus kioskas su gidų po Klaipėdą ekskursijų paslaugomis, bukletais turistams - kas vyksta Klaipėdoje nemokamai ir mokamai, Klaipėdos miesto fotonuotraukomis, paveikslais, suvenyrais su Klaipėdos ženklais ir pan.; modernus požeminis tualetas, požeminiai saugūs (stebimi vaizdo kameromis) mašinų stovėjimo garažai.
Galima pasodinti medžių, pastatyti suoliukų, galbūt įrengti fontaną, kurį žiemą būtų galima paversti čiuožykla. Tik nereikia jokių Vydūnų ir Donelaičių, užteko jau Lenino.
Norisi daugiau žalios erdvės, kuo daugiau gėlių, neaukštų medžių su suoliukais (kaip Teatro/Anikės aikštėje), skulptūrų įvairiausių didžių. Malonu būtų matyti mieste dar vieną fontaną.
Dalis aikštės galėtų būti apželdinta, o kitoje įrengta vaikų zona, kurioje vaikai būtų skatinami mokytis, patirti, žaisti ir pan.
Būtų smagu, jei aikštę papuoštų koks veikiantis fontanas, suoliukai poilsiui, galbūt lauko prekyba/lauko kavinė, kur būtų galima pasimėgauti kava ar gaiviaisiais gėrimais, galbūt koks atrakcionas/žaidimo aikštelė vaikams.
Padaryti sakūrų parką, panašų kaip Vilniuje, Japonijoje ar Niujorke. Pasodinti apie 20-30 sakūros medžių, o tarp jų galėtų būti lygi veja.
Būtina pamąstyti apie Herkaus Manto gatvės nutraukimą ties Liepų gatve, tokiu būdu aikštės erdvė turėtų didesnius šansus kokybiškam jos panaudojimui. Eismą galima nukreipti Liepų gatve link naujosios Bastionų gatvės.
Būtų įmanoma su plytelėmis pabrėžti senojo gatvių bei pastatų komplekso išsidėstymą, pvz., kaip Klaipėdos piliavietėje plytelėmis parodyti pilies kontūrai.
Pirmiausia reikia atstatyti Biržos pastatą ir tik tada ieškoti tolesnių sprendimų. Visi dabartiniai projektai senamiesčio neatgaivins.
Jei kitame krante būtų atkurtas buvęs "Salamander" pastatas, Biržos ir "Salamander" pastatų kompleksas taptų savotiškais vartais į Klaipėdos senamiestį ir naujamiestį iš Dangės pusės ir reprezentuotų Klaipėdą.
Aikštėje galima padaryti analogišką natūraliam, krioklį (daug pavyzdžių yra Japonijos, Londono, Švedijos parkuose) ar fontanėlį. Klaipėda turi būti ne supermiestas, o EKOMIESTAS - pats ekologiškiausias miestas Lietuvoje, esantis šalia pasaulio paveldo Kuršių nerijos.
Rašyti komentarą