As-salamu alaykum, Klaipėda!

As-salamu alaykum, Klaipėda!

Kai mėnulio pjautuvas vos vos pasirodo danguje, prasideda ramadano mėnesis, vienas svarbiausių įvykių musulmonams. Prieš kelias savaites buvau Turkijoje, kur maldos šauksmas girdisi kiekvienoje gatvėje tiek iš minaretų, tiek iš ant gatvės žibintų stulpų pritaisytų garsiakalbių; kur šio mėnesio metu viskas apsiverčia aukštyn kojom ir dienos šurmulys pasitraukia į naktį. Dabar esu Klaipėdoje, kur niekas aukštyn kojom neapsivertė. Neapsivertė mums, bet Klaipėdos musulmonų bendruomenei ramadano mėnuo šventas reikalas, nesvarbu, kad mečetės čia nesurasi.

Ramadanas - devintasis mėnuo pagal islamo kalendorių, besitęsiantis nuo birželio 29-os iki liepos 28-os dienos. Arabų šalyse jo pradžią rodo tik tik pasirodęs mėnulis, o ne data. Ramadano laikymasis - vienas iš penkių islamo stulpų, kuriais remiasi ši religija. Šiuo laikotarpiu musulmonai nuo aušros iki saulėlydžio nevalgo, negeria jokių skysčių, nerūko, susilaiko nuo lytinių santykių ir stengiasi nesikeikti, išvengti konfliktų. "Iš vienos pusės laikytis ramadano Lietuvoje lengviau, iš kitos - sunkiau, nei islamiškuose kraštuose", - pasakojo Šamil Gumerov, islamą išpažįstantis vyras iš Baškirijos (Rusija), čia, Klaipėdoje, jau senai sukūręs šeimą. "Pasakosiu jums labiau iš praktiškosios pusės. Juk apie islamą ir ramadaną galit pasiskaityti plikų faktų atsidarę Google", - šiais žodžiais Klaipėdos krašto musulmonų bendruomenės (KKMB) "Iman" pirmininkas Š. Gumerov pradeda pokalbį su "Vakarų ekspresu".

Ką jums reiškia būti musulmonu?

Tai padeda man įprasminti gyvenimą. Turi kažko laukti, nes ko laukti bedieviams?

Kiek laiko praktikuojate islamą?

Islamą praktikuoti pradėjau tik prieš ketverius metus. Negaliu pasakyti, kad lig tol visiškai netikėjau. Mano senelis buvo daugiau ateistas, o močiutė išpažino islamą. Kai senelis suseno vis dažniau ir dažniau girdėdavau jį tariantį Alacho vardą. Taigi islamas buvo mano šeimos religija.

Kodėl pradėjot praktikuoti islamą?

Nes pajaučiau tuštumą savo gyvenime, kurią norėjau kuo greičiau užpildyti. Kiekvienas žmogus savyje jaučia tą tuštumą, tai normalu. Žmonės bando ieškoti įvairių jos atsiradimo priežasčių. Mano nuomone, viskas labai paprasta, jei jūs ją jaučiate, reiškia, kad Dievas nori, jog rastumėte kelią į islamą, į religiją.

Minite Dievą. Kodėl ne Alachą?

Alachas, Dievas. Neskirstau dievų, tikiu, kad jis vienas pas mus visus, nesvarbu kokia tai religija. Todėl kai sakau "Ačiū Dievui" tai nereiškia, kad suklydau, juk Jis pas mus vienas.

Kuo musulmonams ypatingas ramadano mėnuo?

Ramadanas pakeičia ne tik tavo maitinimąsi, gėrimą, bet ir tavo elgesį. Reikia išvengti konfliktų, nemeluoti, nesikeikti. Jei kas pradeda konfliktuoti, sakau, kad aš dabar laikausi ramadano, negaliu ginčytis. Stengiamasi daryti gerus darbus, aukoti. Kaip tyčia šioje pokalbio dalyje prie Š. Gumerov prieina benamė papurtusiu ir saulės nubučiuotu veidu. "Dėde, duokit lituką, prašau dėde, ar jums gaila? Tik vieną lituką", - verksmingu balsu maldauja ji. Ir mūsų pašnekovas atsisako. Vieną, du, tris kartus. Galiausiai įspraudžia jai į ranką monetą ir moteris pasišalina. "Turėčiau duoti jai pinigų, padėti vargstančiam, ypač dabar, per ramadaną. Bet žinau, kad už tai ji pirks alkoholio ir duodamas pinigų tarsi darau meškos paslaugą. Nemaloni situacija", - tarsi pasiaiškino vyras. Per tą mėnesį išsivalo ne tik žmogaus kūnas, bet ir siela, vidus. Į mišias einam kaip visada, penkis kartus per dieną. Nėra sunku rasti tam laiko. Pavyzdžiui, vietoj televizoriaus žiūrėjimo dabar eini į mišias, kurios tikrai labiau praturtina. Saulei nusileidus pavalgai, nueini į mišias ir tada susirenka kolektyvas, kartu valgom. Keliais žodžiais viską galima apsakyti taip: dieną - pasninkas, o naktį - garbinimas. Po šio mėnesio jauti tokią palaimą, labai daug suvoki, pakeiti požiūrį, pradedi galvot apie kitus. Per ramadaną tampi laimingiausiu žmogumi pasaulyje.

Kaip ištveriate dieną be maisto ir vandens?

Kasdien būna lengviau ir lengviau. Nebūna taip, kad dieną nevalgei, o tik saulei nusileidus ėmei ir prisirijai. Ne. Na gal pirmą dieną, bet paskui organizmas pripranta. Pernai buvo labai sunku, nes buvo labai karšta. Žymiai sunkiau ištverti negėrus, nei nevalgius. Tačiau jei užsimiršęs išgeri vandens, tai ne nuodėmė. O jei atsigėriau, prisiminiau, kad dabar ramadanas, ir vėl atsigėriau - jau blogai. Per šį mėnesį negalvoju apie maistą. Nuolatos galvoju apie gyvenimą.

Kas gali nesilaikyti ramadano?

Tam turi būti priežastis. Organizmo tikrai nereikia alinti ir jei blogai jautiesi iš karto kreipiesi į gydytojus. Nėštumas, ligos - vienos pagrindinių priežasčių, dėl kurių galima nesilaikyti ramadano. Vaikai taip pat nuo jo atleidžiami, čia dažniausiai tėvų sprendimas, kada jie pradės laikytis pasninko. Tačiau nuo mažens jie po truputį pratinami, kad vėliau būtų lengviau. Keliaujantys taip pat gali nesilaikyti ramadano, bet grįžę jie vis tiek turės pasninkauti mėnesį ar kiek ramadano buvo praleidę.

Su kokiais sunkumais susiduriate propaguodami islamą krikščioniškame krašte?

Neturime sunkumų. Jų nėra. Mečetė ten, kur susirenka musulmonai. Pas mus yra mečetė, tik ten nėra minaretų. Mes nuomojame 40 kvadratų kambarį, kur susirenkame, meldžiamės, skaitom Koraną. Mūsų kompanija susirenka naktinėms mišioms, jei šventė, tai susirenkam šventei. Aišku, mečetės reiktų, nes dabar neturime savo maldos namų, kur galėtume ruošti jaunąją kartą. Juk pastebėjote, kad religijos dabar jaunėja? Kalbant apie musulmoniškas šalis, ramadano metu viskas aprimsta, užsidaro parduotuvės, darbai sulėtėja, bet pagrindiniai, "gyvybiniai", reikalai dirba kaip dirbę. Sunkiau tai, kad dienos čia ilgesnės, todėl ilgiau reikia iškęst pasninką. Kita vertus, Lietuvoje ne taip karšta kaip daugumoje islamą išpažįstančių šalių, dėl to ne taip kankina troškulys. Arabiškose šalyse jis toks sekinantis, kad kai kurios šeimos mėnesiui išvyksta pavyzdžiui į Šveicariją, kur ne taip karšta.

Diena Klaipėdoje ramadano metu. Kokia ji?

Gal geriau pradėsiu nuo saulėlydžio. Po dešimtos vakaro, nusileidus saulei, pavalgau. Valgau datules, užsigeriu vandeniu. Tuomet apie vidurnaktį prasideda mišios. Jos tęsiasi apie dvi, kartais net tris valandas, ten būna maisto. Grįžtu apie trečią valandą namo. Vos spėji pavalgyti ir viskas, švinta. Eini miegoti, o ryte į darbą. Pamiegu apie penkias valandas ir pasninkas prasideda.

Kodėl datulės?

Sakoma, kad Mahometas po pasninko pirmiausia suvalgė tris datules. Tai tradicija. Pasibaigus ramadanui vyksta Eid ul-Fitr šventė, kur taip pat neišsiverčiama be datulių. Tik arabiškos datulės žymiai didesnės, nei tos, kurias galima nusipirkti Lietuvoje.

Kaip šeima į tai reaguoja?

Mano šeima išpažįsta krikščionybę. Žmonai ramadano mėnesį dar lengviau, mažiau maisto ruošti juokiasi. Trisdešimt penkerius metus gyvename drauge. Labai myliu savo žmoną. Kai prieš ketverius metus atsigręžiau į islamą jokių problemų nebuvo, šeima palaikė ir palaiko mane. Tai, kad pas kiekvieną sava religija, mums gyventi kartu netrukdo.

O aplinkiniai?

Na jie nežino, kad aš laikausi pasninko ar nedarau kitų dalykų. Jei pasakoju - klausosi, bet nežinau ar tai jiems įdomu. Bet tikintys žmonės tai lengvai supranta. Štai ir dabar, sėdim lauko kavinėje, galėtume eiti į vidų, galėtumėt išgerti kavos, bet kažkodėl to nedarote. Žmonės supranta ir palaiko.

Iš ko sulaukiate daugiausiai palaikymo?

Iš mūsų Klaipėdos krašto musulmonų bendruomenės (KKMB). Kai susitinkam naktį mišiose būnam tokie laimingi, dalinamės įspūdžiais, džiaugiamės, kalbamės. Kartu mums lengviau. Islamas labai kolektyviška religija, labai svarbu susitikti su kitais. Tuo labiau, mūsų kolektyvas labai draugiškas, tolerantiškas. Sutariam ir su kitom religijom, stačiatikiais, krikščioniais.

Kaip rasti musulmonų bendruomenę?

Mes turim savo internetinį puslapį. Kas ieško, tas randa. Jei neranda kontaktų Klaipėdoje, visada gali kreiptis į Vilnių, Kauną, o ten jau duoda mano kontaktus. Kartais būna sutinku gatvėje žmogų ir matau, kad panašus į musulmoną, sakau "as-salamu alaykum". Taip vieną dabartinį bendruomenės narį ir suradau, tiesiog gatvėje.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder