Aiškintis, kada vaikas pridėjo į sauskelnes, gali tekti teismui

Aiškintis, kada vaikas pridėjo į sauskelnes, gali tekti teismui

Nuo rugsėjo Klaipėdoje pradėsiančiam veikti dar vienam privačiam darželiui "Saulė ir mėnulis" - šaltas dušas. Vasaros metu šios įstaigos organizuojamus užsiėmimus privačiai lankiusio dvimečio mama kaltina įstaigos darbuotojus neprižiūrėjus vaiko, dėl to esą jam ne tik iššuto oda, bet ir susidarė pūslės. Darželio steigėja bet kokius kaltinimus neigia ir sako įtarianti, neva mama šitaip tiesiog siekia išvengti mokesčio už darželį.

Kuri pusė teisi, nesiima vertinti ir vaiką apžiūrėję medikai. Tačiau, jų teigimu, esant tam tikroms aplinkybėms jautresnė vaiko odelė iššusti gali gana greitai, kad ir per pusvalandį.

"Kur tokiu atveju kreiptis? Kas kontroliuoja privačių darželių teikiamų paslaugų kokybę?" - klausia mama.

Panašu, kad mūsų šalyje tokiais atvejais tenka vadovautis tais pačiais principais kaip ir bet kuriame verslo sektoriuje: nepatinka prekė ar paslauga - nepirk jos.

Mamos versija

Į "Vakarų ekspreso" redakciją kreipėsi jauna 21-erių metų mamytė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi. - Autor. past.). Moteris norėjo perspėti kitus tėvus, kad aklai nepasitikėtų privačiais darželiais ir naiviai nemanytų, kad sumokėjus didelius pinigus jų vaikas iš tiesų bus prižiūrėtas tinkamai.

Moteris pasakojo į nemalonią situaciją patekusi liepos 23 dieną. Pasak jos, iš privataus darželio "Saulė ir mėnulis" jos dvimetį sūnų paėmusi močiutė po kurio laiko pastebėjo, kad vaikas labai irzlus ir plėšia nuo savęs kelnytes. Tuomet esą ir buvo pastebėta, kad sauskelnės pilnos išmatų, o vaiko odelė ne tik paraudusi, bet ir nusėta pūslėmis.

"Mano sūnus šį darželį pradėjo lankyti tik šią vasarą, liepą jam sukako dveji. Auklėtojos neprieštaravo, kad jis dar dėvi sauskelnes ir tikino, kad bus prižiūrėtas.

Tą dieną pati nuvežiau vaiką į darželį 11 val. ir tikrai žinau, kad jo užpakaliukas buvo švarus ir neišbertas. Bet kai vakare mano mama jį pasiėmė, pašiurpo. Iš Kretingos gatvėje esančio darželio mano vaiką ji nusivežė pas krikšto tėvus. Ten ir pastebėjo, kad ne tik sauskelnės, bet ir kelnės pilnos išmatų, o nuprausus buvo matyti, kad šlaunys, kirkšnys ir užpakalis labai paraudę, oda nusėta pūslėmis.

Pagal tą vaizdą atrodė, kad jis visą dieną turėjo išbūti prisikakojęs. Aš pati beveik dvejus metus sėdėjau su juo namuose, žinau, kad jis nėra labai jautrios odos, nėra alergiškas, niekada nėra buvę jokių paraudimų", - pasakojo moteris.

Atsiprašymo nebuvo

Pasak jos, ji dar tą patį vakarą paskambino privataus darželio vadovei Ramunei Žilienei, tačiau nesulaukė jokio atsiprašymo.

"Vadovė man pasakė, kad mano sūnus visą dieną`buvo gražus, o tokios pasekmės galėjusios būti dėl to, kad tą dieną jis viduriavo. Tuomet man kilo kitas klausimas - o kodėl man niekas nepranešė, kad mano vaikas viduriuoja? Be to, keista, kodėl grįžus namo viduriavimas liovėsi, nes nieko panašaus nepastebėjome nei tą vakarą, nei kitą dieną?

SKAIČIUS. Klaipėdos lopšeliuose-darželiuose šiais mokslo metais ugdysis apie 6 820 ikimokyklinio amžiaus vaikų. "Scanpix" nuotr.

Darželio vadovė teisinosi, kad jie neseniai atsidarę, tad jiems reikia įgyti patirties. Bet kodėl ta patirtis turi ateiti per mano vaiko skausmą?" - piktinosi moteris.

Anot jos, kitą dieną vaikui pakilo ir temperatūra. Tuomet moteris kreipėsi į privačią kliniką

"Pati turėjau pasiimti nedarbingumo lapelį, nes vaikas ne tik karščiavo, bet jam ir skaudėjo iššutusias vietas. Išleidau krūvas pinigų gydytojų konsultacijoms ir vaistams įsigyti", - pasekmes vardijo moteris.

"Mus pašalino iš darželio"

Vaiko sveikatai pagerėjus, liepos 28-ąją kartu su savo mama moteris nuvyko į privatų darželį įstaigą išsiaiškinti situaciją iki galo.

"Dabar jau įstaigos vadovė aiškino, kad vaikas galėjo iššusti, kol buvo parvežtas namo. Esą mašinoje buvo karšta ir iššuto. Bet juk tai juokingi pasiteisinimai, kai nuo darželio iki krikšto tėvų namų kelio vos 10 minučių. Vadovė sakė pasitikinti auklėtojos žodžiu, kad vaikas buvo prižiūrėtas tinkamai. Tuomet pasakiau, kad aš už darželio paslaugas nemokėsiu, sumokėsiu tik už maitinimą, ir pasiūliau kompromisą - aš sumoku darželio mokestį už rugpjūtį, o jie man apmoka išlaidas už suteiktas gydymo paslaugas", - pasakojo mažylio mama.

Pasak jos, kas mėnesį ji turėdavo mokėti 280 eurų ir dar papildomai kainuodavo vaiko pietūs, kasdien maždaug 2,40-2,60 euro.

"Vaiką auginu viena. Dirbu dviejuose darbuose, kad galėčiau sumokėti už darželį, kuriame, pasirodo, mano vaiko tinkamai neprižiūri. Kodėl pasirinkome šitą darželį? Todėl, kad į valdišką nepatekome, o kiti, privatūs, apie kuriuos sklando geri atsiliepimai, taip pat neturi vietų dvejiems metams į priekį.

Šis mane suviliojo tuo, kad iš pradžių visi užsiėmimai vyko gryname ore, prie jūros, vaikai miegodavo hamakuose. Bet paskui ši įstaiga išpopuliarėjo, matyt, nebepajėgė susitvarkyti su daugybe vaikų ir persikėlė į patalpas Kretingos gatvėje. Tuomet vaikų sumažėjo. Pavyzdžiui, tą dieną, kai mano vaikas nukentėjo, grupėje buvo tik trys vaikai", - pasakojo moteris.

Jos teigimu, tai ne pirma konfliktinė situacija šiame darželyje. Jau esą būta pykčių ir dėl to, kad auklėtoja nepastebėjusi, jog vaikas visą dieną vaikščiojo su batais, kurie nutrynė kojas, nors į darželį buvo atnešta ir kita avalynė.

"Iš pradžių stengiausi nekonfliktuoti, galvojau, gal aš per jautriai reaguoju. Bet dabar kantrybė trūko. Beje, ši istorija baigėsi tuo, kad mus iš to darželio pašalino ir apkaltino, kad šitaip elgiuosi tik dėl to, jog nenoriu mokėti pinigų", - rankomis skėsčiojo klaipėdietė.

"Sauskelnės buvo sausos"

Kiek kitokią versiją pateikė VšĮ "Saulė ir mėnulis" steigėja R. Žilienė. Jos svarstymu, vaikas galėjęs nukentėti todėl, kad dvimetį vaiką iš darželio pasiėmusi močiutė nevažiavo tiesiai į namus.

"Kadangi tą dieną, kai močiutė pasiėmė jūsų minėtą mažylį, pati buvau šalia, viską puikiai žinau. Auklėtoja vaiko sauskelnes buvo patikrinusi pusę šešių, jos buvo sausos. Po dešimt minučių vaiką iš darželio paėmė. Mano žiniomis, jie tuomet važiavo į kažkokią žaidimų aikštelę, ten ir pastebėjo, kad vaikas prisikakojęs. Tik kai grįžo namo ir susitvarkė, pastebėjo, kad odelė pašutusi. Taip man pasakojo pati močiutė.

Tą dieną pastebėjome, kad vaiko išmatos skystesnės, gal tai ir buvo priežastis, kodėl taip greitai paraudo oda. Mama buvo palikusi tik tris vienetus sauskelnių, mes visas jas išnaudojome ir močiutei atėjus prašėme, kad paliktų jų daugiau", - kad vaikas tikrai buvo prižiūrimas, tikino R. Žilienė.

Vadovė neslėpė, jog ši situacija jai nemaloni, bet esą nuo pretenzingų tėvelių niekas neapsaugos.

"Su visais kitais tėvais nekyla jokių konfliktų, o iš šios mamos per du mėnesius jau sulaukėme daugybę priekaištų. Ji negražiai bendravo su auklėtojomis. Kartais ir iki ašarų privesdavo. Panašu, kad ji šitaip elgiasi dėl to, kad nereikėtų mokėti už paslaugas. Taip ir išsiskyrėme - išėjo palikę mums 200 eurų dydžio skolą", - pasakojo R. Žilienė.

[CITATA]

Vadovė patikslino, kad šią vasarą įstaiga vykdė tik vasaros stovyklos funkcijas, o humanistinio ugdymo vaikų darželis veikti realiai pradės nuo rugsėjo 1 dienos.

Gali pakakti pusvalandžio

Berniuką apžiūrėjusi privačios gydymo įstaigos gydytoja Indrė Būtienė neskubėjo daryti išvadų, bet ir nebuvo linkusi palaikyti tik mamos versijos, kad vaiko odelė šitaip gali iššusti nebent tokiu atveju, jei jis būtų tinkamai neprižiūrėtas gerą pusdienį.

"Tam, kad iššustų vaiko odelė, reikia trijų komponentų: jautresnės odos, sauskelnių ir kontakto su išmatomis arba šlapimu. Nuo pačių sauskelnių oda nešunta. Jei vaikas viduriuoja, jis gali būti ir be sauskelnių, bet oda gali greitai parausti.

Aš ir klausiau mamos, gal vaikas valgė pomidorų? Jeigu buvo virškinimo veiklos sutrikimas, rūgščios išmatos, gali pakakti ir pusvalandžio, kad oda šitaip sureaguotų. O kad pūslės susiformavo, įtakos gali turėti ir virusinė infekcija. Juolab kad vaikas paskui ir karščiavo, gerklė buvo paraudusi", - pasakojo gydytoja.

Slidi situacija

Mama ketino kreiptis ir į Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyrių, kad būtų atliktas nuodugnus patikrinimas, ar jos vaiką prižiūrėjusi auklėtoja kompetentinga dirbti su vaikais. Tačiau valdininkai tokio tyrimo atlikti neturi teisės.

"Mes privačias ugdymo įstaigas kontroliuojame tik tiek, kaip ten panaudojami Savivaldybės kiekvienam vaikui skiriami 100 eurų. Dėl vaiko priežiūros bei auklėtojų kompetencijos klausimas gana slidus. Savivaldybė kaip ir neturi teisės kištis į privačios įstaigos veiklą. Jokiais teisės aktais nesame įgalioti nei aprobuoti, nei kontroliuoti tokios įstaigos veiklos", - situaciją komentavo Savivaldybės Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė.

Tačiau tai nereiškia, kad privatūs darželiai veikia be jokios kontrolės. Ji priminė, kad juose esančias aplinkos sąlygas kontroliuoja Visuomenės sveikatos centras.

"Visgi reikėtų nepamiršti, kad tai yra verslas, už kurį ir atsako pats steigėjas. Juk jie ir savo nuostatuose paprastai nustato, kad privalo užtikrinti tinkamą vaiko priežiūrą. Patys tėvai renkasi - pirkti jiems privačių darželių siūlomą paslaugą ar ne. Gal ir netinkamas palyginimas, bet juk jeigu kirpėja mums negerai nukirpo plaukus, kitą kartą pas ją neiname.

Tačiau, suprantama, situacija yra labai jautri, kai kalbame apie vaiką ir jo sveikatą. Kilus panašiam konfliktui, apie kurį jums pasakojo mama, manau, jį logiškiausia spręsti teisminiu keliu, be to, galima kreiptis į Vaiko teisių apsaugos tarnybą", - svarstė N. Laužikienė.

Jos žiniomis, miesto Savivaldybės iki šiol dar nėra pasiekęs nė vienas skundas, kad tėvai būtų nepatenkinti uostamiesčio privačiuose darželiuose teikiamomis paslaugomis. Klaipėdoje dabar jau skaičiuojama 14 privačių įstaigų, kurios teikia ikimokyklinio ugdymo paslaugas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder