Nuo rudens visos muziejaus, akvariumo patalpos užvers duris labai ilgam - komplekso rekonstrukcija truks mažiausiai iki 2017 metų. Todėl muziejininkai nusprendė liepos ir rugpjūčio mėnesiais paskutinį kartą suteikti galimybę lankytojams pamatyti senąjį, daug kam malonius vaikystės prisiminimus keliantį vaizdą. Naujasis bus neatpažįstamai pasikeitęs.
Po didžiuoju akvariumu, kuriame dabar plaukioja legendiniai didieji eršketai, bus įrengtas permatomas akrilo tunelis, pakeisti žuvų akvariumai, apgyvendintos net rajos, kiti egzotiniai gyvūnai.
Istorinis šansas
XIX amžiuje Prūsijos įrengtame Kopgalio kariniame forte įsikūręs LJM akvariumas yra remontuojamas jau nuo praėjusio rudens, todėl dauguma to nežinojusių poilsiautojų iš Lietuvos ir užsienio galėdavo tik pamatyti aklinai uždarytas forto duris į ekspozicijas.
Tačiau nuo šios savaitės jau atidarytos LJM ekspozicijos, įsikūrusios Nerijos forte: akvariumas, jūrų faunos, jūrų paukščių ir žinduolių bei laivybos istorijos. Ir tai – istorinis šansas paskutinį kartą išvysti senąsias erdves, dar sovietmečiu įrengtas jūrų faunos ekspozicijas po stiklu ar baseinuose. Rekonstrukcijos erdvei atitverta muziejaus kiemo dalis, neveikia tik amfiteatras, kuriame buvo rengiami Kalifornijos jūrų liūtų pasirodymai, ir rūsio salė (čia buvo eksponuojama paroda „Kodėl laivas plaukia?“).
Pasak LJM Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Nikos Puteikienės, nuo rugsėjo visos akvariumo patalpos vėl bus uždarytos ir lankytojams prieinamos taps nebent 2017-aisiais. „Istorinio akvariumo vaizdas nesikeitė jau daugiau nei tris dešimtmečius. Per tą laiką nė karto nekitęs akvariumas paseno ir fiziškai, ir moraliai. Todėl pradėjome jo rekonstrukciją. Kiek laiko ji truks, dabar sunku pasakyti, nes daug kas priklausys nuo finansavimo, tačiau planų turime itin ambicingų. Mūsų muziejus drąsiai galės pretenduoti turėsiantis vieną moderniausių akvariumo salių, ekspozicijų Baltijos regione“, - teigė LJM direktorė Olga Žalienė.
Du mėnesius lankytojai dar galės, kaip ir anksčiau, grožėtis turtingais akvariumais, pingvinariumu, lankyti laivybos istorijos sales, o ruonius ir šiaurės jūrų liūtus galės apžiūrėti jau moderniuose, atnaujintuose baseinuose.
Iššūkis eršketams
Tie, kas lankydamiesi Jūrų muziejaus akvariume matė didžiuosius eršketus gigantiškame apskritame baseine, negalėjo nesižavėti šiais archajiškais gyvūnais, kurių ramų gyvenimą Kopgalyje pirmą kartą sudrums netikėtas įvykis. Mat 18 išdidžių, net iki 150 metų galinčių išgyventi eršketų (belugų) baseinas taip pat bus kapitališkai rekonstruojamas. Jau dabar į šias iki 1,5 tonos sveriančias archajiškas žuvis muziejuje galima žiūrėti tik per baseino kraštus, iš viršaus, nes rūsys su storasienio stiklo langais į baseiną yra uždarytas remontuoti.
„Laukia iššūkis. Tie eršketai – ypatingi ne tik savo rūšimi, bet ir jų atsiradimo istorija. Paskutinės žuvys į mūsų muziejų atkeliavo dar 2003 metais iš Astrachanės, Rusijos, kur jos parduodamos ypač retai ir sudėtingomis sąlygomis. Juk juodieji eršketų ikrai yra strateginė Rusijos žaliava, todėl ir mums pardavė išimtinai patinus, kad jie nesiveistų. Dabar šias žuvis teks transportuoti kitur“, - pasakojo N. Puteikienė.
Plaukiojančios brangenybės bus atsargiai perkeltos iš didžiojo baseino į aplink akvariumo pastatą esantį pingvinų ir jūrų liūtų, jūrų vėplių rato formos baseiną. „Eršketai laikinai apsigyvens išoriniame baseine prie amfiteatro. Tačiau kai bus rekonstruotas didysis akvariumas, eršketai grįš į jį gal net su rajomis, kitomis žuvimis. Po tuo baseinu bus įrengtas permatomas akrilo tunelis, dugnas taip pat bus permatomas, tad lankytojai galės pasijausti tarsi po vandeniu ir iš apačios stebėti plaukiojančias įspūdingas žuvis“, - intrigavo N. Puteikienė.
Atrakcijų netrūks
Turiningai praleisti laisvalaikį Kopgalyje poilsiautojai galės ne tik paskutinį kartą lankydami senąjį akvariumą, stebėdami delfinus (nuo liepos vidurio kasdien, išskyrus pirmadienius, bus rengiami net keturi delfinų pasirodymai), bet ir lankytis lauko ekspozicijose, dalyvauti įvairiuose renginiuose. „Liepą muziejininkai skelbia Šeimos mėnesiu. Muziejaus edukatoriai antradieniais ir trečiadieniais nuo 12 iki 16 valandos rengs nemokamas kūrybines dirbtuves muziejuje „Gyvenimas jūroje kitoks“. Antradieniais laivybos istorijos salėje bus galima susikurti virvinuką „Jūrinukas“, o trečiadieniais – dėlionę „Burlaiviai Baltijos jūroje“. Taip pat nemokamai (išskyrus pirmadienius) galima lankytis etnografinėje pajūrio žvejo sodyboje ir senųjų laivų aikštelėje stovinčiame žvejybos traleryje „Dubingiai“, - pasakojo N. Puteikienė. Liepos 1-13 dienomis sodyboje bus galima aplankyti kūrybines dirbtuves „Kur ir kaip gyveno žvejas?“, pasakojančias apie tradicinę žvejo sodybą ir žvejo šeimos gyvenimą.
Rudenį laukiami iš Graikijos sugrįšiantys ir šeši likę delfinai, kurie po kurio laiko - adaptacijos - taip pat linksmins žiūrovus, dalyvaus delfinų terapijoje. Šiuo metu pas delfinus per savaitgalį svečiuojasi daugiau kaip 4 tūkst. smalsuolių. Ypač šia programa domisi lankytojai iš Kaliningrado ir Latvijos.
Rašyti komentarą