Tai nustebino pirmuosius muziejaus lankytojus. Muziejaus direktorė Olga Žalienė sako, kad kai kas gali pamanyti, jog taip muziejus džiaugiasi pavasario saule ir grįžtančiais lankytojais.
– Šį simbolį atnaujinto lankymo pradžiai pasirinkimo dėl jo istorijos, – sako Olga Žalienė. – Geltonos spalvos vėliava jau du šimtmečius jūrininkams reiškia pasveikimą ir karantino pabaigą.
Muziejaus Laivybos istorijos skyriaus vedėjas dr. Edvinas Ubis, rodydamas muziejaus rinkinyje saugomą garlaivio „Ivan Polzunov“ garlaivio geltoną karantino vėliavą, pasakoja, kad pirmą kartą karantino terminas buvo paminėtas 1377 metais Venecijoje, rašant apie laivą, kurio įgula turėjo likti jame mėnesiui dėl ligos protrūkio. Tačiau pasak, istoriko, nėra žinoma, ar tuo metu buvo naudojamos vėliavos ar kitokie ženklai pranešti žiniai, kad laivas yra izoliuotas.
Pirmosios žinios apie karantino vėliavą mus pasiekia iš XVIII a., kai laive pasireiškus užkrečiamos ligos protrūkiui, būdavo iškeliama balta vėliava. Tačiau tuo laiku pasitaikė ir kitų spalvų vėliavų, kurios irgi reiškė karantiną. Amžiaus pabaigoje geltona vėliava tapo pagrindiniu laivo izoliacijos simboliu. Geltona vėliava, dar žinoma „Yellow Jack“ ar „Quebec“ pavadinimu, Didžiojoje Britanijoje XIX a. pradžioje tapo visuotinai suprantama, kaip karantino ženklas. Tačiau Danijoje ir Vokietijoje dominavo žalia spalva. Tik XIX a. pabaigoje geltona vėliava tapo aiškiu karantino ženklu visoje Europoje. O geltona su juoda (Lima) vėliava reiškia, kad laive siaučia liga.
Nuo gegužės 1 dienos lankytojai jau gali apžiūrėti Akvariumą, jūrų gamtos, jūrų žinduolių ir paukščių, laivybos istorijos ekspozicijas ir Etnografinę pajūrio žvejo sodybą. Šiuo laikotarpiu dar nebus rengiami delfinų ir kaliforninių jūrų liūtų pasirodymai delfinariume. Laisvėjant karantino sąlygoms, svarstoma galimybė rengti šių gyvūnų pasirodymus Saulės įlankoje po atviru dangumi arba bent sudaryti galimybes lankytojams gyvūnus bent pamatyti.
Gegužę muziejus dirbs penkias dienas per savaitę: nuo trečiadienio iki sekmadienio 11-17.30 val. Nuo gegužės 1 dienos atnaujina pėsčiųjų keltų reisus į Smiltynę ir „Smiltynės perkėla“.
Jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė, kviesdama sugrįžti lankytojus į pamėgtą muziejų, pabrėžia būtinybę saugoti save ir kitus.
Geltona vėliava ant Nerijos forto pylimo Lietuvos jūrų muziejuje. Sauliaus Karaliaus nuotr.
Rašyti komentarą